Jump to content

Tempomat - Probleme; Retrofit; Mod de funcționare (Tiguan 5N & 5N2)


Micro
 Share

Postare recomandată

Salut, am o problema cu tempomatul in sensul ca nu mai functioneaza. In aceeasi zi a functionat iar dupa cativa km nu a mai functionat. Ma gandesc ca are o siguranta pe undeva. Am verificat toate sigurantele dar fara succes. Ce as putea sa mai verific?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

test cu VCDS.  si mai erau destule topic-uri cu probleme de genul, nu era nevoie de topic nou

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut, am o problema cu tempomatul in sensul ca nu mai functioneaza. In aceeasi zi a functionat iar dupa cativa km nu a mai functionat. Ma gandesc ca are o siguranta pe undeva. Am verificat toate sigurantele dar fara succes. Ce as putea sa mai verific?

Nu este de la sigurante...nu are una dedicata. Ori ai o problema la switchuri pedale ...ori maneta este de vina
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am gasit alt topic de aceea am deschis unul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut. Nu stiu daca sunt la subiect cu problema mea. Am un Tiguan (2012, 2.0 TSI, CCZD) abia achizitionat second hand.

Problema ar fi asa: Cand apas butonul de RES de la tempomatul din stanga imi apare un mesaj pe computer "Button for driver assistant system defective". In rest totul merge normal. Mesajul apare doar la apasare butonului de RES. Am  observat chestia asta din prima zi cand am luat'o..de atunci a fost si in reprezentanta VAG si aparent nu era nici un cod de eroare. 

Ati mai avut vreo problema similara?

Ms.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Res=resume. Iti da mesajul resp dupa ce e setata viteza si activat tempomatul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@pronet Citind intrebarea ta mi-am dat seama ca am descris un pic eronat problema.

Deci am incercat la viteze mai mari de 30 km/h, cu switch-ul ala pe ON (ON, OFF), sa apas SET ca sa setez viteza.

In primul rand cand comut de pe OFF la ON, din ce am mai vazut prin poze, video-uri ar trebui sa apara un indicator de cruise control pe cluster- la mine nu se intampla asta. Cand apas SET imi apare in cluster un meniu cu doua optiuni: Coffe breaks (pe care pot sa-l bifez si BACK). Probabil e systemul ala de alerta pe care il au unele VW. Apoi daca incerc sa apas si RES imi da mesajul din postul initial.

Deci ar fi urmatoarele simptome:

1. Ca la comutarea de pe OFF pe ON nu imi apare nimic in cluster sa imi zica de cruise control

2. Cand apas SET la fel nu se modifica nimic nici in cluster nici nu intra pilotul automat (stiu ca aici undeva in ceasul de viteza ar fi trbuit sa fie scris cu verde un CRUISE).

3. Warning message cand apas RES (in mers, pe loc, nu conteaza)

Msultumesc.

Modificat de vdragos
Limbaj de chat
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

10 hours ago, favana said:

Salut. Nu stiu daca sunt la subiect cu problema mea. Am un Tiguan (2012, 2.0 TSI, CCZD) abia achizitionat second hand.

Problema ar fi asa: Cand apas butonul de RES de la tempomatul din stanga imi apare un mesaj pe computer "Button for driver assistant system defective". In rest totul merge normal. Mesajul apare doar la apasare butonului de RES. Am  observat chestia asta din prima zi cand am luat'o..de atunci a fost si in reprezentanta VAG si aparent nu era nici un cod de eroare. 

Ati mai avut vreo problema similara?

Ms.

Fa o scanare si posteaza aici ce apare la 16-coloana volan. Poate ai doar manetele montate de cineva pe masina.... si un calculator coloana care nu suporta tempomat, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Am sa fac si o scanare sa iau informatia asta. Ideea e ca acum 2 zile am fost cu ea la reprezentanta pentru verifcarea de vanzare cumparare si s-a facut si diagnoza si nu s-a identificat nici un cod de eroare. Inteleg ce zici ca se poate sa nu fie modulul in sine, insa daca ma uit pe dotarile dupa VIN asta ar trebui sa fie ca optiune default:

"cruise control system: Electronic cruise
control system (CCS)"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mda, vedem dupa scanare ce probleme sunt.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca e activat. In blocurile de masura vezi daca se modifica valoarea la activare/dezactivare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok. Ms pt sfaturi. Am sa revin cu informatii dupa diagnoza si dupa masuratorile indicate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut. Aparent trebui sa schimb spira de la volan pentru ca, dupa spusele mecanicului exista scurt circuit pt maneta din stanga. Erau si niste erori la diagnoza dar din pacate nu am mai primit raportul cu ele. Apropo de erorile astea, e foarte ciudat ca atunci cand am cumparat masina am fost la reprezentanta VAG IASI (Sandra) si nu mi-au gasit nimic, si eroarea aparea de inainte sa merg, doar ca am uitat de ea atunci (adica am uitat sa le zic explicit). Ma face sa ma intreb daca s-a facut vreo diagnoza sau nu :).

Ma uitam pe erorile generate in raportul de scan facut pentru prob cu setarea cruise control. 

Astea sunt erorile:

"5 Faults Found:
0516 - Databus
          U1121 00 [009] - Missing Message
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 7
                    Reset counter: 195
                    Mileage: 157676 km
                    Date: 2084.14.26
                    Time: 14:05:28

226838 - Turn Signal Switch
          B1144 12 [008] - Short to Plus
          Intermittent - Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 2
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 229
                    Mileage: 157677 km
                    Date: 2084.14.26
                    Time: 14:12:34

229127 - Cruise Control Switch
          B1154 11 [009] - Short to Ground
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 2
                    Reset counter: 195
                    Mileage: 157676 km
                    Date: 2084.14.26
                    Time: 14:05:28

229147 - Cruise Control Switch
          B1154 13 [009] - Open Circuit
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 3
                    Fault Frequency: 8
                    Reset counter: 199
                    Mileage: 157676 km
                    Date: 2084.14.26
                    Time: 14:05:28

365080 - Controls in Steering Wheel
          U108E 00 [009] - No Communications
          Confirmed - Tested Since Memory Clear
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 00000001
                    Fault Priority: 6
                    Fault Frequency: 1
                    Reset counter: 189
                    Mileage: 157676 km
                    Date: 2084.14.26
                    Time: 14:05:28

Si asta pe engine:

"1 Fault Found:
005784 - Please Check DTC Memory of Steering Wheel Electronics
               P1698 - 000 -
             Freeze Frame:
                    Fault Status: 01100000
                    Fault Priority: 0
                    Fault Frequency: 26
                    Mileage: 157676 km
                    Time Indication: 0
                    Date: 2020.14.26
                    Time: 14:06:44

             Freeze Frame:
                    RPM: 0 /min
                    Load: 0.0 %
                    Speed: 0.0 km/h
                    Temperature: 75.0°C
                    Temperature: 47.0°C
                    Absolute Pres.: 1000.0 mbar
                    Voltage: 12.192 V

Readiness: 0000 0000"

Nu inteleg de ce la mine sunt datate erorile asa gen: " Date: 2020.14.26' sau "Date: 2084.14.26". Are cineva idee?

Ms.ultumesc.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Dupa ce am schimbat spira si manetele, problema tot nu s-a rezolvat. Am incercat si combinatii: spira veche manete noi si spira nou manete vechi.

Ar mai fi vreo idee de la cineva? :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai cautat pe cineva care se pricepe și care sa fie prin apropierea ta? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut.

Problema a fost rezolvata printr-o codare adecvata a modului de cruise control. Era codat ca fiind pentru volan cu modul de comanda. Aparent fusese schimbat volanul/spira. 

Deci dupa ce am schimbat 2 spire si 2 randuri de manete..evident combinatii intre ele...dupa vreo cateva ore bune pierdute la un meserias, comenzi piese etc, problema s-a rezolvat prin codare de catre cineva care aparent stia despre ce este vb.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 11 months later...

Buna seara am si eu o intrebare.Am un tiguan 2013 desi nu are tempomat.desi ma cam deranjează fiind in germania. As primi niste recomandări?va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da! Citeste cu atentie Regulamentul te rog!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

Buna ziua, as dori niște informații despre montarea tempomatului pe Tiguan diesel din 11.08.2011, facelift, cod motor Cffb.Am.nevoie doar de maneta sau trebuie înlocuite mai multe piese ? Am inteles ca, după anul 2010 e mai greu de pus.Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Grup manete si foarte probabil calculator colana, corp comun cu spira volan, la modelul tau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Andrei_72 changed the title to Tempomat - Probleme; Retrofit; Mod de funcționare (Tiguan 5N & 5N2)

Revin cu o rugaminte pe forum, am demontat spira calculatot la Tiguan 08.2011 facelift si este cu H la urma.Suporta cruise control ? Am luat si grupul de manete.Sau trebuie inlocuita ? Multumesc

 

Modificat de claudiu67
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit sa montez fizic manetele si tot restul.Mai ramane de softat.Maine sa caut pe cineva cu un Vcds La Piatra Neamt e mai greu Multumesc domnlui Florin pentru informatii.Stima !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!