Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

din pacate productia merge doar intr-un singur schimb din ce am inteles si ultimele luni s-au finalizat foarte putine masini comparativ cu anii anteriori

~8.406 Tiguan in August

~9.522 Tiguan in Septembrie

sursa : https://carsalesbase.com/europe-volkswagen-tiguan/

 

dupa cum poate ati vazut din August au scos din configurator echiparile low cost si la Tiguan si la Passat si la Golf si au crescut preturile cu 1.000-1500euro in medie

Au decis ca chipurile ce le primesc sa le foloseasca in masini echipate peste medie decat sa produca la volum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Individual, pe modele, sunt cresteri de 2000 la pretul de baza sau 3000 -3500 daca mai sunt si optionale.

Asta, doar din octombrie pana in prezent.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut, mai exista diferente la calitatea materialelor intre masinile fabricate pentru alte tari (De, A, Fr etc.) si Romania? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile fabricate in “De, A, Fr” etc au montate si ele senzori , cablaje si diferite componente fabricate in Romania, nu trebuie sa te ingrijorezi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am vazut ca sunt asamblate cu piese fabricate in diferite tari. In urma cu ceva timp erau mici diferente (ma refer la b5.5) intre cele pentru Romania si cele din alta tara. (tot de pe forum citite de catre detinatori).

Urmeaza sa schimb masina si caut una tot de lunga durata (10-15 ani) daca mai este posibil.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare. Saptamana trecuta am dat comanda de un Tiguan Allspace RLine 2.0 TSI, versiunea 190CP.
Cu dotarile selectate am ajuns in total la aproximativ 52000 EUR .

Termenul de livrare trecut pe contract este de 40-50 de saptamani. Desi din ce mi-au spus, media livrarilor recente (masini comandate anul trecut) a fost 5-6 luni, cei de la reprezentanta au vrut sa isi ia o marja mai mare.
Pentru mine nu e o problema atat timp cat masina vine cu toate optiunile selectate. Oricum intentionez sa o tin 8-10 ani si avem cu ce ne deplasa anul acesta.

Din ce am inteles Tiguanul allspace pentru piata din America si Europa este asamblat in Mexic, indiferent de tara in care este vandut (Germania, Romania sau altele).
Probabil conteaza si asta pentru termenul de livrare estimat, ea venind pe vapor.
O sa mai revin cu informatii cand voi avea si eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut,

Ma intereseaza sa cumpar un Tiguan Allspace si oscilez intre 2.0 TSI 140 kW si 180kW, diferenta fiind in jur de 2000 euro. Are cineva impresii (prebleme, consum, etc) despre motorizarea de 180 kW? N-am prea gasit nimic pe forum.

Multumesc.   

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La motorul de 190 CP poti face stage 1 cu 500 EURO si ajunge la 235 CP (apx. 173 KW) si astfel ramai cu 1500 EURO in buzunar

Nu cred ca este relevant consumul la o masina de 2 tone, TSI cu 200+ CP, 4motion...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseaza consumul, ii pui GAZ (GPL). 

I am pus eu si e foarte ok: eu merg pe GPL doar urban.

Ptr asta i am si pus GPL.

Singurul inconvenient este ca intalatia GPL nu este deloc ieftina (deci, nu din lipsa banilor ptr combustibil am optat ptr GPL :))

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Noutati din Mexic, pentru cine asteapta comanda de Allspace.

 

https://mexico-now.com/volkswagen-mexico-stops-production-of-tiguan/

 

Citez:

"The Volkswagen Mexico plant, located in Puebla, will have a technical stoppage due to a lack of components, including semiconductors, steering wheels, seats and electronics.

The stoppage, which will end on May 21 (24 Apr - 21 Mai 2023)."

 

Comanda mea initiata in Februarie este "in asteptare" fara confirmarea saptamanii de productie si livrare. Ultima data am verificat la dealer la inceputul lui Aprilie.

Voi mai intreba in Iunie daca sunt schimbari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! 
Doresc si eu sa achizitionez un Tiguan 2.0 TDI 150cp din 2019 cu 74000km. Codul motor este DFGA. Aveti ceva experiente cu aceasta motorizare? Am citit pe unele forum-uri ca isi pierde puterea brusc si nu reusesc sa gaseasca cauza. Sunt de asemenea interesat si daca sistemul de ADBLUE este defectuos. Intre 2.0TDI 150cp si 2.0TSI 190 cp ce varianta imi recomandati? As dori sa am cutie manuala pe masina, dar la 190 cp nu am gasit deloc oferte nici pe diesel nici pe benzina.  

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexmod588

Treci la 190cp benzina daca te impaci cu diferenta de consum de benzina.

Diesel 150cp nu e deloc wow la capitolul accelerații/reprize, dar depinde ce asteptari ai și mai ales de regimul de folosire, 190-200cp diesel ar fi un sweetspot pt un suv de clasa medie care merge extern peste rulajul de oraș.

 

Cutie: as merge de departe pe automată. La SH contează sa fi fost servisata la fiecare 60k rulați (ulei cutie)...

Eu nu as căuta rarități (manuală) dacă aș vedea ca nu se găsește, dar poate nu sunt eu cel mai convențional in alegeri, avand in vedere ca am luat doar biturbo atât diesel cât si benzină.:))

Până la urmă, trebuie sa ne si bucurăm de ele.

Modificat de ct_act
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si ce diferenta ar fi la consum între 2.0 tsi și 2.0 tdi? Eu ma gândesc la faptul ca mentenanța este mai scumpa la cutia automata și dacă iau masina cu 90 100k km și nu a fost făcută mentenanța okk o sa implice costuri mari de reparație. 

De asemenea ma uitam la cupra formentor cu 1.5 tsi de 150 cp, dar nu stiu acel motor cât de fiabil este dacă îl iau eu de la 60k km. Am văzut ca are 2 axe cu came pt modul eco si sport de condus și dezactivare de cilindrii. A avut cineva experiente cu el? Și dacă da pe la câti km au apărut problemele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexmod588 am un EA888rev3B… abia am ajuns la 90k.

 

Toate EA888rev3/evo3 au VVL. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Buna seara colegi,

 

Imi cer scuze daca nu am postat unde trebuie, voiam doar sa va cer parerea in legatura cu achizitia unui VW Tiguan: https://www.autovit.ro/autoturisme/anunt/volkswagen-tiguan-ID7HhQrH.html

 

Mentionez ca vin de pe Passat B8, manual.

 

Tiguanul inteleg de la vanzator ca este adus din Franta, am verificat si seria de sasiu pe Carvertical, nimic concludent.

 

Daca e vreun coleg care lucreaza in reprezentanta si ma poate ajuta cu verificarea seriei de sasiu, raman dator.

 

Multumesc,

Andrei Seicaru

 

0f8ec400-4906-4ea5-90d7-2ffe6c85059d.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/15/2023 at 5:22 PM, alexmod588 said:

De asemenea ma uitam la cupra formentor cu 1.5 tsi de 150 cp, dar nu stiu acel motor cât de fiabil este dacă îl iau eu de la 60k km. Am văzut ca are 2 axe cu came pt modul eco si sport de condus și dezactivare de cilindrii. A avut cineva experiente cu el? Și dacă da pe la câti km au apărut problemele?

De ce nu Seat Ateca 1.5 TSi in loc de Cupra Formentor? Practic e aceiasi masina, doar ca Ateca e mai conventionala si spatioasa, cu ceva mai mult confort pe suspensii. Inteleg sa iti iei Cupra Formentor daca vrei un motor foarte puternic, insa daca esti axat pe 1.5 TSI eu zic ca Ateca este o masina neasteptat de buna, de manevrabila si de silentioasa. Poti sa o iei chiar si noua, au reduceri f bune ptr ca este capat de serie. Decizia este a ta, dar eu iti recomand Ateca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 19.09.2021 at 9:30, cos22tm a scris:

@Mihaita_P :  cam 9 saptamani de intarziere de la estimarea actualizata la vreo 14saptamani de la comanda

 

@dohc :  1.5 TSI 150CP M6 - echipare Life,  pana acum pare ok desi nu am mers incarcat si nici nu prea am trecut de 3000rpm - incerc sa-i fac rodaj primii 2.000 km (cum imi permite timpul). consum am scos 7.5L/100km pe autostrada mers legal 130.

Nu am avut 5N . sincer mi-a placut de la inceput AD1 si am ajuns sa iau AX1 (facelift)

Salutare! Scuze daca postez aiurea, sunt nou pe formum dar si nou in familia VW/VAG :) . Sunt in ultima faza cu achizitia unui Tiguan 2022, 1.5 TSI 150 hp, echipare Life, 28.000 km. Pareri, probleme si sfaturi pt acest motor? Si eventuale linkuri la topic-uri ca sa ma orientez pe forum? :) multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt pe punctul de a da o comanda de masina noua si am ramas sa aleg intre Tiguan Elegance(plus ceva optionale) si Kodiaq Style. Masinile sunt echipate aproximativ la fel, cu ceva plus catre Tiguan deoarece pe Kodiaq nu pot pune Side Assist si Trafic Sign. Motorizare 2.0 TSI DSG pe amandoua.

Ce imi recomandati? Este superior Tiguan-ul din punct de vedere al calitatii materialelor, sau al insonorizarii? Merita sa platesc in plus pe Tiguan?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca tine mai mult de preferinta proprie, de ex daca iti plac comenzile AC clasic pe buton mergi pe Kodiaq, pe Tiguan o sa ai touch :)  cateodata iti distrage atentia dar e OK si ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e de preferinta, in principiu te acomodezi cam cu orice. Ma interesa mai mult daca e mai calitativ Tiguan-ul. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

REGULAMENTUL INTERZICE CITAREA POSTARII ANTERIOARE!

 

Calitativ din ce punct de vedere ?  Calitatea materialelor am impresia ca e in scadere la toti producatorii de autoturisme.

mai bine mergi la dealeri si te uiti cu atentie la ce anume te intereseaza si pui in balanta, nu te lasa influentat de nimeni :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu mă las influențat. Kodiaq-ul l-am văzut și am făcut și test drive. Îmi place doar ca nu înțeleg de ce nu se mai poate comanda side asist și trafic sign. Știu problema cu semiconductorii dar toți au trecut peste doar Skoda e mai cu moț. Mâine merg să văd Tiguan-ul și după mă decid. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in urma cu 2ani si eu am avut de facut o alegere similara...doar ca la un buget mai mic.  Am ales Tiguan echiparea Life + ceva optionale si sunt multumit de masina.

ca parere personala (subiectiva) Tiguan echiparea Elegance arata mai bine decat Karoq echiparea Style...dar e subiectiv.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Karoq nu imi place. E vorba de Kodiaq. Rămâne sa vad mâine Tiguan mai în detaliu și vedem după.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca m-as raporta inclusiv la criteriul "spatiu" as opta ptr Kodiaq. Altfel, as merge pe Tiguan, chiar daca TS si SA nu cred ca sunt un "must" avand in vedere infrastructura de la noi. My 2 cents.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!