Jump to content

Achizitie(Nou sau SH), Configurare & Impresii (Tiguan AD1)


CristiALF
 Share

Postare recomandată

Spațiu are destul și Tiguan, Kodiaq-ul e foarte mare. Mai mult mă interesa SA. Mâine sper să mă hotărăsc daca dau comanda la unul din cele doua sau aștept noile modele. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

12 hours ago, CiprianB said:

Karoq nu imi place. E vorba de Kodiaq. Rămâne sa vad mâine Tiguan mai în detaliu și vedem după.

Kodiaq am vrut sa scriu ... da mergi si-l vezi , cred ca e un Elegance pe stoc la dealer

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Este, am vorbit și a ajuns unul săptămâna asta. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e mai bun Tiguanul, are alta tinuta de drum, mai solid si mai bine insonorizat. Mie Kodiaq-ul nu mi-a placut la test drive, mi s-a parut o barca mare. Daca nu cauti spatiu mai mare de la Kodiaq, ti-as recomanda sa mergi pe Tiguan. Pe de alta parte, vezi si ce reduceri ai...daca discountul e tot de 4%, mai bine astepti sa dai comanda ptr noul model. In opinia mea merita sa iti iei o masina la capat de serie numai daca ofera reduceri consistente..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, discount-ul nu e prea mare a ramas pe acolo, putin la o masina de genul asta. Nu o fi ea din gama premimum dar echipata binisor se duce catre 50K. M-am gandit si sa astept noul model dar probabil va fi si mai scump si cu discount mai mic. Altii nu dau nimic discount de la dealer, acum e o actiune la toti de vreo 3000 de euro si cam atat primesti.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu despre Kodiaq vs Tiguan, dar eu am Superb Combi, colegul meu si-a ales Passat Combi , de munca. (Eu am ceva mai multe optionale pe ea). Aceeasi cutie DSG, aceeasi motorizare 2.0 TDI 190 CP, tractiune integrala ambele. A lui e cu un an mai veche decat a mea 2018 vs 2019. El are 250k km eu aprox. 120k km.

Dpdv mecanic, problemele au fost cam aceleasi. Unde am vazut diferente:

 

+Passat - asamblare, antifonare, atentie la detalii, modul BT

+Superb - spatiul mai mare decat in Passat (ca organizare, portbagaj etc)

 

Nu stiu daca se aplica si la modelele de mai sus, dar cred ca e similar.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil ca se aplica si daca e fiu corect Tiguan ar trebui sa-l compar cu Karoq. Cum ai zis, o antifonare mai buna mi-ar placea. Merg azi sa-l vad si iau o decizie dupa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferentele se aplica si la Tiguan vs Kodiaq. Asa cum am spus mai sus, Tiguan este mai bine facut, mai bine antifonat, mai stabil si se conduce mai bine. Doar ca spatiul este mai mic decat la Kodiaq.

@CiprianB: daca reducerea e de numai 3000 euro, nu merita sa iti iei Tiguan aflat la capat de serie. Mai bine astepti cateva luni cand se vor da comenzile ptr noul Tiguan,  vor fi si reduceri de lansare, dai putin mai mult, dar vei avea o masina care va fi pe piata inca 8 ani de zile de azi inainte. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea de 3000 de euro e ceva actiune "Autumn Edition Tiguan" pe care o dau toti, in plus fata de asta am mai obtinut 4.5% ca si angajat al unei companii, asta doar la Porsche Bucuresti Nord, restul se limiteaza la cei 3000 de euro.

Sunt multumit de ce ofera acum Tiguan, da noul model e mai fresh dar cum ziceam probabil e mai scump. Oricat as vrea sa nu conteze banii in plus, din pacate conteaza. 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Per ansamblu cat este reducerea? 4200 euro plus programul Rabla? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aproximativ 4500 de euro dar nu se incadreaza la programul rabla. Motorul e 2.0 TSI.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea este mica ptr un cap de serie. Eu as astepta noul model, deja s-a lansat si arata mai bine decat actuala generatie, plus ca va fi pe piata inca 8 ani de acum inainte. Daca il iei pe cel de acum, deja va fi demodat peste 1-2 ani. Va parea exact ca Tguan I, adica o masina de demult. Parerea mea!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stiu ca e mica reducerea. Da, nu e o problema sa mai astept cateva luni pentru modelul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@CiprianB Eu cred ca merita mai degraba modelul curent chiar daca este in ultimile luni de fabricatie. Chiar si 4000 Euro este un discount decent, ia in calcul si ca noul model va avea minim 5000 Euro in plus fata de cel curent si in primile luni nu vei avea nici reduceri si nici motorizarile complete. In Germania 1.5 MH pe noul Tiguan pleaca de la 40k in echiparea Life.

 

Iar pentru Kodiaq, daca insisti, poti lua 2.0 TSI cu sub 40k.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa au zis colegii si cand a aparut Tiguan II, ca mai bine isi iau Tiguan I cu reducere . Au dat comanda, a aparut Tiguan II,  si surpriza, nu era cu mult mai scump decat Tiguan I. Adica iti puteai lua la aceiasi bani, dar cu mai putine dotari. Ma rog, toate astea au fost acum 8 ani de zile. Cel mai bine ar fi sa mai astepti, poate aflam de preturile Tiguan III ptr Romania. Important este ca dealerul sa iti spuna cam pana cand mai poti da comanda la actualul model. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu as vrea sa fiu primul care ia un model nou, pentru VW a dat rateuri mari cu tot ce a fost nou, din cauza electronicii. Totodata nu as lua nici modelul aflat pe ultima suta de metri. Intre Tiguan si Kodiak as alege Tiguan, de fiecare data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In cazul in care vrei sa vinzi masina in maximum 5 ani de la achizitie, clar cumperi modelul nou.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

4 hours ago, CiprianB said:

Reducerea de 3000 de euro e ceva actiune "Autumn Edition Tiguan" pe care o dau toti, in plus fata de asta am mai obtinut 4.5% ca si angajat al unei companii, asta doar la Porsche Bucuresti Nord, restul se limiteaza la cei 3000 de euro.

Sunt multumit de ce ofera acum Tiguan, da noul model e mai fresh dar cum ziceam probabil e mai scump. Oricat as vrea sa nu conteze banii in plus, din pacate conteaza. 

 

 

Daca tot aduci in discutie calitatea materialelor / asamblare si lucrezi la compania la care cred eu, poti arunca un ochi si la Q5, pretul e mai mare dar ai si discount minim 4x 4.5. 

Nu as lua model vechi, peste cateva luni vei fi numai cu ochii dupa noul model. Variantele astea cu modele vechi sunt pt companii ori pentru oameni in varsta unde conteaza doar ca masina sa fie nou fara alte pretentii si briz-briz.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca o iau noua o tin cat pot de mult. Acum conduc Octavia luata de noua in 2012 si vreau sa o tin cat pot de mult nu o sa scap de ea. Am fost sa vad Tiguan Elegance, mi-a placut dar pentru drive test aveau modeul basic banuiesc ca echiparea Life cu motor 1.5 Tsi si DSG. Pe acelasi traseu am facut test drive-ul ca si cu Kodiaq-ul si parca mi-a placut mai mult Kodiaq-ul, mi s-a parut ca si antifonarea era mai buna pe Kodiaq. Acum erau alte conditii, Tiguan avea anvelope de iarna afara frig, Kodiaq-ul era Sportline echipare de top.

Intrebare, in functie de nivelul de echipare se poate ca antifonarea sa fie altfel, mai buna pe echiparile superioare? 

Acum sunt si mai indecis, as da comanda la oricare din ele dar la un pret mai mic. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@akonNu ma ascund la ce companie lucrez, este Continental. Nu stiu ce sa zic de Audi, da, imi place dar nu cred ca un model echipat decent il pot socate sub 50k. Pot sa fac o configuratie si sa intreb dar na...

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta intre Tiguan 1 si Tiguan 2 este de la cer la pamant. La design mai ales si la dotari. Eu unul nici nu ma uitam la Tiguan pana sa apara Tiguan 2. In schimb diferenta intre Tiguan 2 si Tiguan 3 nu este atat de mare si decat sa iei un Tiguan 3 slab echipat mai degraba Tiguan 2 cu dotari si ceva discount. Parerea mea. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

30 minutes ago, CiprianB said:

 

Intrebare, in functie de nivelul de echipare se poate ca antifonarea sa fie altfel, mai buna pe echiparile superioare? 

 

In principiu nu.

Difera doar in functie de sistemul audio pt ca pun anumite pasle in plus sa mai absorba vibratiile si mai nou in functie de optiunea de geamuri aleasa, simple sau laminate(duble).

Inclusiv la BMW am vazut ca pe versiunile cu sistem audio premium pun pasla in plus pe fetele de usi, fonomin de 10lei/mp dar exista 😀

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

43 minutes ago, CiprianB said:

@akonNu ma ascund la ce companie lucrez, este Continental. Nu stiu ce sa zic de Audi, da, imi place dar nu cred ca un model echipat decent il pot socate sub 50k. Pot sa fac o configuratie si sa intreb dar na...

Si  audi Q5 este la final de drum. Am condus masina cu motorizarea 2.0 TSI 200 CP, este cu totul altceva decat Vw Tiguan, adica alta clasa. Dupa ce te dai jos din Q5 si te sui in Tiguan, parca te sui in low cost (mi s-a parut mie). Un Q5 este mult mai bun decat Tiguan, din toate punctele de vedere. Pretul care l-am obtinut eu la Q5, avand in vedere reducerile de capat de serie, a fost putin sub 40000 euro, plus 2 tichete remat. Mi s-a facut o oferta ptr varianta de baza, motor 2.0 tdi 163 CP, cutie automata S-tronic, plus cateva dotari pe care le-am ales eu. Discountul este cam la 15% la Audi Q5, acesta chiar merita sa il iei ca si capat de serie ptr ca are discount pe masura.

Ma rog, decizia este a ta, dar Q5 este deja alta clasa fata de Tiguan si Kodiaq. Insa, ca sa te incadrezi la bani, va cam trebui sa renunti din dotari..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiar acum m-am auitat si pe configuratorul de la Audi si la cum l-as vrea am trecut de 70K. Poate sa zicem ca renunt la anumite dotari dar as face prea multe compromisuri. As lua Audi doar sa am Audi si cu multe dotari lipsa. E clar ca Q5 e peste orice Tiguan sau Kodiaq dar si pretul la acelsi nivel de dotari e cu mult peste. 

Unde as putea cere o oferta de pret pentru Audi?

Modificat de CiprianB
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele mai bune oferte la Audi si Seat sunt la Porsche Bucuresti Vest. Insa, daca spui ca ai o relatie mai speciala cu Porsche Bucuresti Nord, poti suna la ei sa iti faca legatura la un dealer Audi. Insa, asa cum am zis, cam la 15% reducere te poti astepta acum, plus 3500 euro de la rabla (daca mai poti sta o luna-doua). Daca faci test cu Audi Q5, o sa iti cam treaca cheful de Tiguan si Kodiaq, sa nu zici ca nu ti-am spus. 

Modificat de vizitator
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!