Jump to content

Masina arsa stanga fata, fara accident


fofodo
 Share

Postare recomandată

           Buna tuturor. Vreau sa ma ajutati cu pareri sa pot lua o decizie in ceea ce urmeaza sa fac cu masina mea. 

Situatia este urmatoarea : detin un Passat variant 1.9 TDI an 2002,motor AVF, 96KW,6+1 trepte,pachet crom, etc. Intr-o noapte am fost anuntat ca masina mea arde, am constatat ca ardea anvelopa stanga-fata, de unde s-a propagat prin semiaripa sub capota. A ars instalatia electrica , farul, relee ,tot ce era plastic si cauciuc, a crapat parbrizul si a ars si sub bord in parte stanga, in spatele ceasurilor. Motorul nu cred ca este afectat, s-a deformat capacul dar exista curelele de la distributie si alternator. Capota a fost deschisa fortat de pompieri deoarece nu am reusit sa deschid din interior, fiind ars cablul de comanda.

          Nu stiu daca merita sa o repar cat ar costa sau daca e mai bine sa  o dezmembrez . Atasez fotografii si astept parerile voastre.

post-136348-0-85216800-1450009059_thumb.

post-136348-0-29720100-1450009060_thumb.

post-136348-0-78353800-1450009060_thumb.

post-136348-0-47450700-1450009061_thumb.

post-136348-0-91691900-1450009061_thumb.

post-136348-0-79468700-1450009062_thumb.

post-136348-0-46867500-1450009063_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu daca merita a o repara-va ajunge destul de scump-harness-uri, recablat, piese etc. Totusi, de la ce a luat foc-scurt la instalatia electrica? Ca banuiesc ca nu a fost pus intentionat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am parcat pe la 6:30 seara si la unu si 15 noaptea ardea cauciucul. Am deschis-o din telecomanda nu am reusit sa sting cu stingatorul masinii si dupa 10 minute a sunat si alarma, ceea ce ma face sa cred ca nu a fost in scurtcircuit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca nu te pricepi sa faci manopera integral,dezmembreaz-o.Sint multe piese de inlocuit.Iti spun ca unul care am inlocuit de 2 ori fata masinii,fara sa iau foc.Doar tamponari usoare.La tine care trebuie sa schimbi cablaje,furtunase,vas expansiune,parbriz,capota,aripa,cutia de trecere cu mufele,refacut cablaj interior,demontare pina la caroserie,far,posibil pompa abs,grile,etc,nu merita.Fa un calcul al pieselor,totusi,sa nu ramai in suspans,dar conditia principala e sa faci integral manopera.Eu,personal,dezmembrari as scrie pe ea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Clar nu mertia reparata. Desi la prima vedere poti zice da dauna nu este mare, probabil se apropie de valoarea masinii in sine daca stai sa pui pe lista tot ce a fost afectat + timp pierdut sa gasesti piese + manopere samd.

Motorul, desi pare intreg, mai mult ca sigur garniturile si etansarile au fost compromise si necesita a fi desfacut.

cea mai buna alternativa, dezmembrarea pe bucati. ce se mai poate salva din motor si restul componentelor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reparatia asta iti va manca mult timp, nervi si bani. Nici macar in regie proprie nu merita sa o repari.

Chiar daca te plictisesti si nu ai nicio ocupatie vreo 2-3 luni, tot te va frige rau costul pieselor.

Tabla arsa nu va mai fi niciodata ce a fost. Stratul galvanic s-a dus, va rugini destul de repede. Si vorbim de subansambluri care nu pot fi inlocuite cu usurinta.

O dezmembrezi, mai pui ceva bani (mult mai putin decat te-ar costa reparatia) si cumperi alta fara batai de cap.

Singurul dezavantaj e ca vanzarea pieselor va dura cateva luni bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e sa cumpar alta, sa caut una identica sa fac recarosare? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

     Poti sa faci, dar dai din lac in put. Dai bani pe alta masina, manopera, plus actele rar, daca tii neaparat la masina si nu-ti vine sa o dai, intereseaza-te la dezmembrari cat te-ar costa piesele afectate si manopera, dar risti sa bagi bani de-ti iei una noua...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tu da, ca ai sursele potrivite pentru piese iar munca o faci tu sau baietii. Dar pentru un simplu proprietar de masina, costurile se pot dubla.

Si repet, tabla aia nu va mai fi in veci cum a fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut ceva identic (chiar mai rau pentru ca masina in cauza nu avea nimic neatins pana la scaunele din fata) insa am avut masina donor.

Si chiar si asa am avut ceva batai de cap deoarece cele doua aveau1/2 an diferenta si au fost aduse ceva modificari pe parte de module, etc.

Cu vopsit si altele finalizarea a fost in ~ 2-3 luni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru initiator: O masina identica sau mai buna incepe de la 5000 in jos. Nu merita. Ia un audi data viitoare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt de parere sa o dezmembrezi .

Dar totusi as avea o intrebare :

Cum a luat foc masina si ce au constatat pompierii ?

Totusi un cauciuc nu se aprinde de capul lui asa stand pe loc, iar cand focul a ajuns la anvelopa daca ar fi fost un scurtcircuit partea de tabla (aripa + capota) si ce mai este acolo pe dedesubt ar fi trebuit sa fie deja avariata .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pompierii au scris "cauza probabila scurtcircuit la instalatie"si valoarea pagubei este estimativa 25% din valoarea masinei si au estimat la 4000 lei.Mi-au dat in scris ca  daca nu sunt multumit cu cauza probabila stabilita de ei, sa apelez la un birou de experti in procese pirogene si incendii de pe langa judecatorii.Cu toate ca ar fi persoane care erau in apropiere la ora cand a izbucnit incendiu, probabil si camere de luat vederi, politia nu incepe o ancheta pentru ca se bazeaza pe raspunsul dat de pompieri : probabil scurt circuit !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai ca politia sa inceapa o ancheta trebuie sa faci plangere caci altfel din comoditate iau de buna probabilitatea aia data de pompieri.Io zic sa faci o plangere ca sa stabileasca exact cauza, acu e cu dus si intors, politia poate sa scoata de buna probabilitatea si sa devii pagubas.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa la prima vedere,eu as repara-o,mi-as face un necesar de piese,calcule si apoi vad daca merita sau nu,asta numai cu conditia sa faci tu manopera sau sa fi ajutat de cineva care stie ce face,dar gratis,ca de o duci in ceva service te toaca de bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa vad cat ma costa piesele din dezmembrari, sa iau tot necesarul dintr-un singur loc sa pot negocia si apoisa caut un particular la montat, sa nu merg in service.O sa fac in primul rand calcule sa vad cat ma ajunge spre final , sa vad daca merita, dar dureaza un timp pana gasesc oferta buna pentru piese.

Poate are careva din colegii de forum piese in zona Sucevei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu cauti una avariata spate, lateral sau cu volan pe dreapta? Asa nu vei fi nevoit sa tot umbli dupa piese, iar la sfarsit vinzi ce-ti ramane.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmaresc si anunturi de genul asta - masini avariate , dar  ar fi preferabil sa gasesc cu volan pe stanga , sa se potriveasca instalatia si la portiera soferului cu toate comenzile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Nasol. Eu tot nu inteleg de ce nu deschid capota de la clapeta, cum face orice om sanatos la cap. Tre sa-si exerseze muschii cu sculele lor, sa faca pagube cat mai mari.

Pana la urma care-a fost cauza?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cosmin,se vede in video la inceput ca au incercat de cateva ori sa incerce sa deschida de la clapeta dar probabil din cauza ca s-a topit ceva p-acolo din cauza focului n-au reusit si asa au trecut la "aratat muschii". Vorba aia macar astia au gasit si stins incendiul dar astia clar n-au nici o scuza:

 

Modificat de terminatoru
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai uite ce zice colegul cu masina arsa ca de ce a trebuit fortata capota de catre pompieri. Oricum masina este acum la vanzare in aria de vanzari auto., deci a renuntat sa o faca.

"Capota a fost deschisa fortat de pompieri deoarece nu am reusit sa deschid din interior, fiind ars cablul de comanda."

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, mi-a scapat. Oricum nu merita reparata. Mai culegi piese pentru vanzare si cam aia e.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca nu am clienti interesati de masina, am primit 900 euro sa o dau. Inca ma gandesc daca sa o repar . Piesele ma ajung 500 euro, dar nu am idee despre costul manoperei. 

Este cineva din Suceava sa imi dea o recomandare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!