Jump to content

Haion electric - o ia razna


Bruno
 Share

Postare recomandată

Recomandati pe cineva in Iasi sau prin apropiere pentru o diagnoza la partea de haion pentru un B7 variant? Am avut un scurt circuit cauzat de clasicul lichid de parbriz scurs in mufa albastra, iar la acel moment am fost instiintat in service ca motorasele de la soft close au ceva probleme si cand se mufeaza, faceau drain la baterie, asa ca mi s-a recomandat scoaterea acestora de pe masina, deci momentan masina este fara soft close si as vrea sa il repun in functiune/montez motorasele vechi sa vad comportamentul/sa imi confirm ca ele sunt de vina si sa le pot inlocui, insa am nevoie de ajutor specializat.

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Salut!

Haionul electric se poate inchide si din cheie?

Daca da ce pasi trebuie urmati pe VCDS ?

Multumesc anticipat!

 

Modificat de e a g l e
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce stiu eu nu merge direct din cheie, trebuie montat un modul aditional.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 9 months later...

Buna seara

De vreo 3 saptamani bune, am o problema cu haionul electric de la sharanul meu. Il deschid de la butonul de la haion sau din telecomanda, se deschide pana sus, dupa care se inchide singur. Am resetat pozitia haionului dar problema persista. Pana acum de cateva zile problema cu inchiderea haionului era aleatorie, se inchidea doar la 2-3 zile dar acum se inchide de fiecare data cand il deschid. Am facut o scanare si am eroarea atasata.

Ma poate ajuta cineva cu interpretarea ei sau care ar fi problema ? IMG_1726.jpg.b8e361727ca1b543420f698c8b86e94f.jpg

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 5 months later...
On 4/9/2019 at 7:22 AM, F l o r i n said:

il duci manual pana sus dupa care se tine apasat cateva secunde pe butonul de pe hayon. Masina va confirma vizual/sonor, memorarea pozitiei.

La alte marci se poate ajusta/schimba aceasta pozitie, direct din setarile masinii

Salut, Florin, multumesc mult pentru explicatia pentru acest comportament al haionului! M-ai salvat de multi nervi, dupa o vizita, cu Skoda Superb hatchback 2017, pentru revizie la Autec Skoda Craiova... Fara a verifica inchiderea haionului dupa revizie (care a constat inclusiv intr-o reparatie a dispersorului de lichid de pe stergatorul haionului), am ajuns acasa (la 140 km de Craiova) si am constatat ca haionul se deschide doar cat sa poata intra o pisica... Va dati seama in ce hal am fost, mai ales ca vizita pentru revizie a fost intr-o vineri (iar sambata si duminica au inchis).

Modificat de fmt_02
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Va salut si ca sa numai deschid un alt topic prefer sa intreb tot aici daca ma poate ajuta cineva. 

Detin un passat b7 Variant 2014 kessy cu hayon electric, ieri 26.05.2021 am fost nevoit sa folosesc stergatorul de pe haion si in acelasi timp si spalarea si atunci a inceput nebunia ,si anume maartor in bord cum ca portbagajul este deschis in timpu mersului , iar mai tarziu cand am ajuns la serviciu si am inchis usa sa deschis( sa auzit defapt cum ca s-ar deschide) portbagajul iar 2secunde mai tarziu sa incuiat.

Cand am iesit de la serviciu am observat ca cea de-a 3a lumina pe frana cea de pe hayon a stat to timpul aprinsa  si atunci am zis clar am un scurt pe undeva trebuie sa verific , ei bine am ajuns acasa m-am chinuit  sa desfac tot din portbagaj sa ajung la cabluri si ce sa vezi , in locul unde este releul pentreu camera spate era plin cu sampon, pffff am pus-o mare lucru nu stiu sa fac in domeniul masini decat am sters apa am uscat cu un feon cat de cat acolo iar mai apoi sa vad cum dintr-o mufa albastra ce se uneste cu una neagra iese fum si face mici scantei.

In momentul al am decis sa scot borna de la baterie si apoi sa desfac mufa respectiva care era oxidata si umeda asa ca am sters-o ,uscatz-o si am dat cu niste spray pentru contacte electrice si am probat ,insa fara niciun rezultat in continuare iese fum si fac scanteie 3 cabluri numerotate pe mufa NEAGRA 8 9 si 10,

Vazand ca nu reusesc sa ii dau de cap m-am decis sa le las asa necuplate zic pana gasesc pe cineva sa ma ajute cu problema le lasa asa si nu folosesc portbagajul acum faza mai tarer este ca le-am lasat asa insa idiotul de mine nu a stiut ca dupa ce inchid portbagajul NU o sa  il mai pot deschide, asadar prieteni dragi ce e de facut are cineva idei cum as putea sa mai deschid portbagajul? , odata deschis trebuie sa schimb tot cablul ala cu mufa neagra si fire albe? oare il gasesc de cumparat tin sa precizez ca locuiesc in Germania, asa ca va trebuii sa ma descurc pe aici.

Va multumesc anticipat 

Salut!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Se inlocuiesc pinii, se schimba carcasa mufa, daca este deja afectata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Caute poze pe net (nu mai stiu unde sunt) si vezi cum se deschide din interior pe acolo unde e prins triunghiul.

Daca gasesc poze pun link.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mda am fost astazi lla un service si un mecanic de acolo mi-a spus ca daca am uscat bine acolo sa nu o mufez 1 zi 2 si apoi pot sa o mufez ca numai are nici o problema  atata timp cat nu este afectat niciun cablu., am gasit unde este furtunul rupt o sa il inlocuiesc si sper sa nu fie nevoie de o noua mufa sau altceva

Manuel , intradevar din spatele triunghiului exista o deschidere de urgenta .

Multumesc pentru raspunsuri o sa revin cu un update cu detalii.

O zi buna in continuare

Modificat de Basty1413
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Daca pinii au fost afectati sau nufa, recomand sa repari, avand in vedere ca ai portbagaj cu actionare electrica 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salutare!

 

Dupa fiecare ploaie, la deschiderea haionului, curge apa in interior, cred ca, de undeva de sub plasticele din poza. Uneori pe partea stanga, alteori pe dreapta.

Haionul este prevazut cu ceva orificii pentru scurgere apa care ar putea fin infundate? 

 

Multumesc!

haion.PNG

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand ploua, folosesti spalatorul de luneta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutari,

Astazi am identificat o problema la haionul de la al meu passat B7 variant cu haion electric. Acum ceva timp a inceput haionul sa imi cada in cap dupa ce se deschidea (nu mai tineau telescoapele). Am comandat telescoape noi si astazi m-am hotarat sa le montez. Telescoapele au fost achizionate dupa cod si de aceeasi putere ca cele care erau pe masina. Dupa ce am montat telescoapele am observat ca nu se mai inchide portbagajul: se auzeau balamalele cum lucrau dar nu aveau forta sa traga haionul.

Verificand balamalele am identificat problema: la una din balamale este rupt surubul care prinde partea electrica a balamalei de restul de balama. (poza atasata).

Am incercat sa scot partea de surub ramasa prinsa in balama insa fara succes momentan.

Surubul este rupt mai mult ca sigur de mai dinainte pentru ca in luna mai am observat ceva ciudat in zona respectiva insa atunci eram prins cu ceva treaba si apoi am uitat sa mai imi arunc un ochi sa vad ce este acolo.

 

Adevarata problema actuala este aceea ca balamaua electrica din stanga nu mai faca cursa completa pana sus si din aceasta cauza si daca reusesc sa scot bucata de surub ramasa nu am cum sa prind surubul nou (nu ai loc sa bagi mana sau cheie). 

 

In acest moment doar pe partea dreapta este conectata la balamaua haionului - practic balamaua de pe stanga functioneaza in gol.

Deschiderea si inchiderea portbagajului se manifesta in felul urmator:

- cand dai sa se deschida - se ridica haionul pana la inaltimea maxima a balamalei de pe stanga si apoi se opreste. Poti sa il fortezi manual si sa il ridici pana sus moment in care balamaua de pe dreapta (care este conectata) este in pozitie maxima dar cea de pe stanga este undeva la jumatate de inaltime (inaltimea ei maxima)

- din pozitia maxima a balamalei de pe stanga daca dai sa inchizi portbagajul acesta se inchide fara probleme. Mentionez ca aici este vorba de o inaltime a portbagajului pana undeva la maxim stomacul unei persoane de 1,8 m inaltime.

- din pozitia in care il deschizi fortat pana sus daca apesi pe buton sa il inchizi haionul coboara cam 30 de cm si apoi se opreste (practic cred ca aceea este pozitia de inchis a balamalei de pe partea stanga). Apoi poti sa il impingi tu manual (fortat) si se inchide.

 

Are cineva idee daca exista vreo metoda sa resetez inaltimea maxima a balamalelor (la valoarea default) astfel incat sa se ridice si balamaua electrica de pe stanga la o pozitie mai sus care sa imi permita sa prind un nou surub in locul celui rupt? Mentionez ca varianta cu ridicat haionul pana sus si tinut apasat pe buton pentru a seta inaltimea maxima nu functioneaza deoarece balamaua de pe stanga ramane pe pozitia ei maxima (nu are cine sa o traga in sus daca nu este prinsa de restul haionului) si in cazul asta balamaua pe stanga are o valoare maxima si cea de pe dreapta alta.

 

Problema apare strict din motivul ca la inaltimea maxima unde se ridica balamaua pe stanga nu imi permite sa prind surubul.

 

Imi cer scuze pentru acest text lung insa am vrut sa descriu cat mai bine care este problema si care este informatia care sper sa reusesc sa o obtin de la vreunul dintre voi.

Multumesc anticipat!!!

 

 

20210718_193413(1).jpg

problema haion.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

incearca output test cu vcds, sa vedem daca te ajuta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/6/2021 at 3:39 PM, kkhheelloo said:

Cand ploua, folosesti spalatorul de luneta?

Nu.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta cumva elimina problema cu furtunul intrerupt pe care am avut-o eu.

Verifica daca nu cumva se scurge apa cand deschizi hayonul din zona dintre sticla si partea inferioara a hayonului.

hayon.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 7/18/2021 at 11:21 PM, torry said:

Salutari,

Astazi am identificat o problema la haionul de la al meu passat B7 variant cu haion electric. Acum ceva timp a inceput haionul sa imi cada in cap dupa ce se deschidea (nu mai tineau telescoapele). Am comandat telescoape noi si astazi m-am hotarat sa le montez. Telescoapele au fost achizionate dupa cod si de aceeasi putere ca cele care erau pe masina. Dupa ce am montat telescoapele am observat ca nu se mai inchide portbagajul: se auzeau balamalele cum lucrau dar nu aveau forta sa traga haionul.

Verificand balamalele am identificat problema: la una din balamale este rupt surubul care prinde partea electrica a balamalei de restul de balama. (poza atasata).

Am incercat sa scot partea de surub ramasa prinsa in balama insa fara succes momentan.

Surubul este rupt mai mult ca sigur de mai dinainte pentru ca in luna mai am observat ceva ciudat in zona respectiva insa atunci eram prins cu ceva treaba si apoi am uitat sa mai imi arunc un ochi sa vad ce este acolo.

 

Adevarata problema actuala este aceea ca balamaua electrica din stanga nu mai faca cursa completa pana sus si din aceasta cauza si daca reusesc sa scot bucata de surub ramasa nu am cum sa prind surubul nou (nu ai loc sa bagi mana sau cheie). 

 

In acest moment doar pe partea dreapta este conectata la balamaua haionului - practic balamaua de pe stanga functioneaza in gol.

Deschiderea si inchiderea portbagajului se manifesta in felul urmator:

- cand dai sa se deschida - se ridica haionul pana la inaltimea maxima a balamalei de pe stanga si apoi se opreste. Poti sa il fortezi manual si sa il ridici pana sus moment in care balamaua de pe dreapta (care este conectata) este in pozitie maxima dar cea de pe stanga este undeva la jumatate de inaltime (inaltimea ei maxima)

- din pozitia maxima a balamalei de pe stanga daca dai sa inchizi portbagajul acesta se inchide fara probleme. Mentionez ca aici este vorba de o inaltime a portbagajului pana undeva la maxim stomacul unei persoane de 1,8 m inaltime.

- din pozitia in care il deschizi fortat pana sus daca apesi pe buton sa il inchizi haionul coboara cam 30 de cm si apoi se opreste (practic cred ca aceea este pozitia de inchis a balamalei de pe partea stanga). Apoi poti sa il impingi tu manual (fortat) si se inchide.

 

Are cineva idee daca exista vreo metoda sa resetez inaltimea maxima a balamalelor (la valoarea default) astfel incat sa se ridice si balamaua electrica de pe stanga la o pozitie mai sus care sa imi permita sa prind un nou surub in locul celui rupt? Mentionez ca varianta cu ridicat haionul pana sus si tinut apasat pe buton pentru a seta inaltimea maxima nu functioneaza deoarece balamaua de pe stanga ramane pe pozitia ei maxima (nu are cine sa o traga in sus daca nu este prinsa de restul haionului) si in cazul asta balamaua pe stanga are o valoare maxima si cea de pe dreapta alta.

 

Problema apare strict din motivul ca la inaltimea maxima unde se ridica balamaua pe stanga nu imi permite sa prind surubul.

 

Imi cer scuze pentru acest text lung insa am vrut sa descriu cat mai bine care este problema si care este informatia care sper sa reusesc sa o obtin de la vreunul dintre voi.

Multumesc anticipat!!!

 

 

20210718_193413(1).jpg

problema haion.jpg

 

Am reusit intr-un final sa ridic partea de balama electrica la pozitia maxima (cu ajutorul unui levier). Ma poate ajuta cineva cu un cod de produs pentru acel surub care s-a rupt?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da_mi seria sasiu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
On 7/22/2021 at 4:55 PM, kkhheelloo said:

Asta cumva elimina problema cu furtunul intrerupt pe care am avut-o eu.

Verifica daca nu cumva se scurge apa cand deschizi hayonul din zona dintre sticla si partea inferioara a hayonului.

hayon.jpg

 

Problema rezolvata prin schimbarea amortizoarelor. Vechile amortizoare nu ridicau suficient de rapid si de sus haionul astfel incat apa isi schimba cursul.

De asemenea confirm si eu ca inlocuirea amortizoarelor, cu cele identice, OEM, nu rezolva problema trantirii haionului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salutare tuturor! Problema mea este la o skoda octavia 3 din 2018 cu hayon cu acționare electrică (mașina copilului meu) .

Un coleg, din viteza sau necunoaștere, a închis brusc, manual hayonul, iar atunci nu mai urcă și nu mai coboară decât manual. Foarte greu. La acționarea butonului atât de pe consola cât și din cheie sau de pe hayon. se descuie/ încuie și se aude beep-ul sonor aferent nefuncționalitatii. La test are eroare pe ambii senzori hall, unul scurt la.plus altul scurt la.masa si lipsa adaptare pozitie. Sigurante am verificat in habitaclu si compartiment motor sunt ok toate, relee nu stiu daca are sau care sunt. Ceva idei?

Modificat de vidoo
Greseli ortografice
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Probabil amortizoare stricate. Posteaza erorile asa cum apar ele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok, cum il prind(lucreaza la Bucuresti) îi  mai fac un scan si postez. Multumesc Florin!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am mai postat si in alt topic similar. 

 

       Incearca sa duci hayonul manual in pozitia cea mai de sus si sa faci cateva cicluri inchis-deschis din buton. 

       Eroare pe senzor am avut si eu la cel din stanga, dar a functionat timp de 3 ani.  Dupa ce a dat si al doilea eroare, s-a terminat :)). Octavia 3, 2017ish. 

       Ar fi o coincidenta nefericita sa se strice fix atunci cand l-a inchis manual. 

 

       La demontarea ulterioara s-a gasit asta

 

          IMG-20231023-WA0004.thumb.jpg.77de97dc7d0d8038748ee60c3526d58b.jpg

       

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!