Jump to content

Garnitura chiulasa/chiulasa


shyvvva
 Share

Postare recomandată

Salutare.

De doua luni incerc sa rezolv problema la circuitul de racire si nu.i dau de capat.

Imi arunca apa pe la vasul de exp.Din 200 in 200km trebuie sa completez.

-furtunele sunt tari ( nu pietroi dar nici mult nu mai au)

Am fiert motorul de vre.o 10 ori (100 gr, 120 gr pt 2-3 min. si odata l.am scapat la 130 gr pt 3,4 min.asta din cauza pompei de apa.(am scos pompa tocata)

Am schimbat asa :

1) Radiator racire

2) Termoflot

3) Termostat (unul Wheller si unu de la

Gates

4) Pompa apa (Hepu)

Acum nu mai sare de de 90gr de cand am schimbat pompa (probabil si pt ca s.a racit afara)

Am incercat sa curat si radiatorul de caldura cu o solutie speciala dar nu am strans nimic reziduri, absoulut curat.

Furtunul de tur de la calorifer caldut si cel de retur un pic mai rece. la fel de tari si astea.

Caldura foare putina si cand o forjez nu mai baga deloc.

Ulei in vas nu am

Antigel pe busonul de ulei nu vad.

Am scos termostatul de tot, apa nu trece de 55-60 gr. indiferent cum merg cu masina ( 3500 rpm ) caldura baga putin dar constant.

Nu face ca atunci cand am termostatul pus iar daca o forjeZ sa nu mai bage.

Aveti idee ce are ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se aeriseste? Poate ai aer pe instalatie...

Busonul de la borcan e bun? Ăla are o supapa de presiune și aerisire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand in vedere ca ai cam schimbat multe , cred ca raspunsul il ai in titlul topicului: garnitura chiulasa. Mai incearca sa schimbi si busonul de la borcanul lichidului de racire cu unul de imprumut de la ceva prieten.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doua am imprumutat de la masini ce aveau furtunele moi si la fel.

Am schimbat termocupla ( senzorul) si cel din blocul motor de sub egr.

Sunt deja disperat de cate am schimbat . O sticla cu benzina si poate ma linistesc.

Trebuie sa schimb si chiulasa ? Avand in vedere ca am fiert motorul?

Modificat de shyvvva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiulasa o rectifici daca are abatere mare de planeitate.Cind o desfaci,in functie de starea pieselor desprinzi concluzia,planeitate,garnitura sau fisura chiulasaCe nu inteleg eu este de ce ai schimbat radiatorul de racire si termoflotul,cind foarte bine puteai de banii astia sa repari motorul.De doua luni,rezolvai si problema si acum nici nu trebuia sa dai alti bani pe piese si mai stiu eu ce.Normal ca nu da caldura,in cazul garniturilor,apa se incalzeste local si fierbe fara ca termostatul sa se deschida.No offence,disperarea ta cu propria mina ti-ai facut-o.Greseala multora e sa repare dupa sfaturile auzite in stinga sau dreapta.Degeaba are forumul asta peste 100 000 de membri daca sint doar 300 care stiu meserie.Cind spun 300 sint indulgent,restul fiind cei care doar au invatat si ei cite ceva intre timp,dar nu logic sau nu acopera toate ariile.Apropo,eu nu fac parte din aia 300,deci sintem in aceeasi oala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le.am schimbat dupa sfaturile mec. lui peste. Gen " Garnitura de chiulasa nu are cum sa se duca la masinile astea, sigur e din termoflot, radiator infundat" etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masinile astea chiar sunt cunoscute cu probleme la garnitura de chiulasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ar fi garnitura, nu ar avea ulei în borcan sau antigel în ulei?

Zic și eu ca fraieru...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-as bucura sa fie garnitura si sa termin cu problemele astea... mai ales ca se raceste afara.

Miercuri am programare in service.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dacă ar fi garnitura, nu ar avea ulei în borcan sau antigel în ulei?

Zic și eu ca fraieru...

Nu e obligatoriu .

 

shyvvva

Umple pana la refuz vasul de expansiune ,pune pe cineva sa o tina turata la 2000-2500rpm si tu uitate daca dupa cateva minute incep sa iasa bule de aer din vas .Nu te speria daca la inceput incepe sa dea apa afara .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma am luat alta chiulasa din dezmembrari (450 lei),busonul de la t5 ( sper ca nu are alte valori)garnitura chiulasa elring cu 2 gauri (o fi buna ??? 150 ron-autokarma)... astept joi sa o schimb si revin cu noutati.

Am facut un drum de 140 km fara termostat si pe la 120-140km/h imi ridica apa la 95gr. Daca nu as fi schimbat si pompa sigur se ducea in 120 gr.

Modificat de shyvvva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era suficient sa iei numai garnitura de chiulasa si la demontare vedeai daca e nevoie si de chiulasa, desi avand in vedere ca ai "copt" motorul de n ori e posibil sa necesite si ea schimbata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare prea delicat sa risc doar cu garnitura, prefer sa pierd 500 de lei (consider ca i.am bagat la pacanele si stau linistit) decat sa ma trezesc peste 4-5 luni ca imi fierbe apa... deja ma stiu toti pe la piese auto, cumpar antigel ca la camion.

A inca ceva ... ieri am spalat toata instalatia din nou am bagat antigel nou, am curatat vasul de exp. (Practic l.am fier in apa + solutie+ otet+ sare de lamaie) = sticla

Rezultat astazi dupa 74 km = antigel curat + o pata de ulei in vas de marimea a doua monezi 50 bani.

Modificat de shyvvva
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bineinteles ca a fost garnitura . Dupa ce am schimbat garnitura + chiulasa nu mai am presiune pe furtune si caldura am cat cuprinde, ma frige fata cand dau la maxim :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!