Jump to content

Geamuri aburite


raz7004
 Share

Postare recomandată

Buna seara.Proaspat posesor de touran ,multumit de masinuta dar iarna a venit si am o problema , geamurile se aburesc.Mentionez ca nu demult a fost efectuat schimbul de consumabile printre care si filtrul de polen.Pana acum nu am avut problema aceasta dar astazi de abea s-au dezaburit geamurile.am efectuat testul din meniu climatronic /reset/calibrare climatronic,.am intrat cu vcds,nicio eroare legata de hvac.Totul pare in regula.In timpul mersului aerotermei daca apas buton recirculare se aude cum se schimba fluxul de aer si invers.Climatronicul  este setat pe 22.auto aprins.

Sfaturi?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Controleaza sa nu ai umezeala la interior(infiltratii de apa). Controleaza ca sa nu ai noroi, frunze si alte chestii la baza parbrizului de unde trage ventilatorul aer pentru habitaclu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau verifica sa fie montat corespunzator filtru de polen...pe filtru apar niste sageti care indica cum trebuie montat, care parte este in sus si care este in jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Toouran nu e ca la Passat b5.5. Filtru se monteaza vertical si nu prea ai cum sa il montezi gresit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am avut aceeasi problema ca si tie, ce e drept la un golf 4. Am schimbat filtru de polen si toate cele. dar pe timp ploios sau cu umiditate ridicata nu reuseam deloc sa le dezaburesc. M-am gandit ca clapeta de ventilatie de la recirculare  a ramas blocata pe inchis. Mm demontat torpedoul, am scos ventilatorul si am avut acces astfel la cele 2 clapete ce directioneaza aerul si implicit cea de recirculare. Incercand sa le misc cu mana am observat ca se miscau foarte greau. Intr-un fel sau altul am reusit sa le ung lacasul in care sun prinse. Eu am facut ungerea cu ulei deoarece nu aveam atunci altceva la mine. Recomandat ar fi vaselina. nu stiu cat de mult te ajuta acest sfat dar poti incerca sa verifici si asta. bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu folosesc butonul de dazaburire de pe climatronic si temperaturi setez 27 de grade in sus acum ca a venit iarna  si nu am probleme ,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am recalibrat clapetele și văd ca acum totul e ok. Mulțumesc pentru sfaturi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut pe toti. Sunt nou pe forum si nou posesor de Touran 1.9 TDI din 2005. Am o mica problema legata de dezaburirea lunetei, apas butonul dar luneta nu se dezabureste. Am vrut sa ma uit la sigurante dar pe placuta cu sigurantele nu arata, si cum am deschis usa de siguranta de sub volan imi apare un sertar. Dupa multe cautari am aflat ca si acela se poate deschide unde se afla mufa pentru vag com si tabloul de sigurante, dar nici acolo nu am gasit nimic si nici nu stiu cum sa ajung la acele sigurante deoarece usita nu ma lasa.

Sper ca nu sunt off.

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tragi de el si o sa il poti da afara. Asa ajungi la sigurante.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Siguranta pentru dezaburire luneta este ok, insa dezaburirea lunetei nu functioneaza. Ce sau unde poate sa fie problema ? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

verifica intai cablajul - vezi mai ales in mansoanele de cauciuc dintre caroserie si hayon... daca sunt ok acolo, daca rezistenta lunetei este ok, atunci verifici cablajul pana in fata

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

cum se recalibrează clapetele de la climă?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu vag com/vdvs/clima/setare de baza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Buna tuturor,

Ma confrunt si eu cu aceeasi problema a geamurilor aburite si am decis sa-mi schimb filtrul de polen. Am incercat sa-l scot si am observat ca este destul de imbacsit. Problema e ca nu il pot scoate de tot din cauza unei masti (sau panel, nu stiu cum sa-i zic mai corect) marcata cu nr. 1 in imaginea pt Touran (atasata) si care are o indoitură spre dreapta in partea de sus, ceea ce nu da voie sa scot filtrul de polen. Imi puteti spune, va rog, cum se scoate masca respectiva?

VW_Touran_FiltruPolen.pdf

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!