Jump to content

2015 Cupra 280


saibot

Postare recomandată

.  :D  Daca in exterior se mai apropie de adevar, in urban la viteze medii sub 20-25 km/h diferenta e probabil dubla. Ce e in poza aia, consum + v.med, reusesc si eu cam zilnic, traversand Bucurestiul.

 

Aceleasi frane le am si eu. Speram sa vad gasesc un Cupra cu Brembo, sunt curios sa le vad live, am o mancarime... :icon_cheesygrin:

Pe traseul ala de 3 km cam atat ia ca nu se incalzeste motorul. Dc merg mai mult (macar 10km) scade pe la 9.

 

Uite asa arata Brembo de 370 pe Cupra (tot din Ploiesti masina :)) )

post-47479-0-35837300-1448042473_thumb.j

Link către comentariu

Franele fac parte din pachetul Performance si sunt optionale pe Cupra. Posibil sa fie si pe TTRS...

Jantele sunt luate pt fratele meu ca echipare de vara dar a zis sa le pun pe masina dc vreau sa o folosesc iarna asta .

Mai ma gandesc, cert e ca arata senzational.

Modificat de saibot
Link către comentariu

Pe unde mergeti fratilor prin Ploiesti cu Cupra ca eu nu am vazut nici una si merg foarte des prin zona? Saibot, vad ca spuneai de 2 exemplare, eu nu am vazut nimic pana acum. E adevarat, nici in Bucuresti nu am vazut decat cateva, cu exceptia celor 10 exemplare din curtea PBN.

Link către comentariu

Mergem f repede si d'aia nu ne vezi :))

 

Ieri am fost la Bucuresti de exemplu, consum 7%. Sunt convins ca dupa ce se mai lasa motorul o sa ia in jur de 6 in exterior, eventual ajutata de niste jante mai usoare cu 225-uri de calitate.

Link către comentariu

Nu are de ce sa consume mai mult la mers "normal".

 

Azi mi-a luat sub 9% in oras+ceva centura, cu trafic lejer.

post-47479-0-02700800-1448197564_thumb.j

Modificat de saibot
Link către comentariu

@Saibot: foarte bun consumul, pentru rulaje din astea mici, ce vrei mai mult la un 280cp ? Am eu 7.5% tot pe 10 km, cu dieselul....

 

Am vazut in poza cu OZ-urile ca sunt 17''. 

Vrei sa pui 225/45/17'' ? Intra si 17'' cu etrierii aia ? 

 

In toate specificatiile am vazut ori 235/35/19 - cele standard - ori 225/40/18'' care se pun standard pe Cupra 260cp (din ce am vazut, doar in Germania se vinde)

 

In CIV cu ce roti e trecuta ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Victorie ! :)

 

Deci in CIV are 18'' trecute, iar la "alte anvelope" are 17 si 19....

 

Greutate la gol cat are trecut ? 1,450kg ?

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

Cand a fost cumparata masina nu exista posibilitatea de test, nu sunt sigur ca exista nici in momentul de fata.

Cel mai apropiat model gasit la vremea aia a fost FR ul meu(care nici asta nu era disponibil la dealer/importator)....din pacate cam astea sunt "posibilitatile" (adica interesul pentru clientii care isi doresc modele de nisa) importatorului Porsche Romania.

 

Pentru ca el nu a avut ocazia sa faca test sau sa aiba un review concludent cu evolutia masinii pe drumurile noastre, a vrut sa aduca un beneficiu oamenilor interesati de model si asa a iesit ce vedeti mai sus :) .

 

I-am spus la vremea respectiva ca eu nu as putea sa dau masina altcuiva. Din fericire mai avem semeni care se gandesc si la altii.

 

Review-ul este corect si complet dpmdv. S-a incurcat omul putin la dotari si pret dar nu erau foarte concludente pentru test.

Link către comentariu

Nu a fost nici macar pe un simplu TDI de 2 litri masina de drive test. A trebuit sa ma duc la skoda sa fac drive test cu un O3, macar sa stiu totusi ce cumpar ca si motorizare... Am vazut testul de pe Turatii inca in septembrie, cred ca nici tu nu credeai la acea vreme ca o sa fie a ta :) 

Link către comentariu

, cred ca nici tu nu credeai la acea vreme ca o sa fie a ta :)

 

Achizitia masinii de catre mine s-a facut in urma unei discutii de 30s :))

Link către comentariu
  • 2 weeks later...

Bun, "ne radem si ne simtem bine, da' ramanem in incinta."

 

Topicul "Masina Mea" e destinat prezentarii unei masini, in niciun caz nu-i claca, preview pentru "imi vand masina" sau variatiuni pe tema. Ramaneti, va rog, la subiect, sau inchidem sandramaua.

Multumesc pentru intelegere.

Link către comentariu

Departe de mine gandul de a face reclama masinii in scopul vanzarii, nu de alta dar nu are nevoie.

Totusi nu inteleg de ce s-au sters si posturile care erau cu poze si nu aveau nicio legatura cu discutiile despre ofertele primite pentru masina, care la randul lor au fost expuse strict ca si amuzament.

Nu comentez decizia si nici regulamentul insa am observat in ultima vreme o tendinta de rigiditate atat din partea moderatorilor cat si a membrilor.

 

Pentru a nu mai exista discutii despre scopuri cosiderate "mascate"  rog un moderator sa inchida topicul sau sandramaua, cum vreti sa-i ziceti.

Multumesc.

Modificat de saibot
Link către comentariu
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!