Jump to content

Solutie Audio pentru casetofonul stock


LMR
 Share

Postare recomandată

Salutare, detin un A4 8E 2003 cu sistemul audio AUDI CONCERN din fabrica cu subwoofer, care din pacate are casetofonul doar cu track.

 

Am auzit diferite variante, iar una foarte interesanta mi se pare aceea de a conecta ca o magazie de CD-uri un adaptor care citeste USB/SD. 

Mentionez ca eu nu am nici magazie de CD-uri.

 

Imi poate da cineva detalii despre aceasta metoda? Unde gasesc asa ceva si daca se poate monta la mine?

 

La un prim search pe google am gasit aproximativ acelasi produs pe majoritatea site-urile la preturi intre 338 si 339 RON :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Majoritatea recomanda x-carlink sau DMC, acestea se conecteaza la mufa de la magazia de CD. Vezi ca o sa gasesti topic-uri in care s.a vorbit despre ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pai da, cam aceasta este solutia accesibila si ok, in linii mari - chiar aseara am montat una, pe un VW

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am mentionat ca nu am magazie de CD? :D

Aceaste x-carlink sau DMC vin cu toate accesoriile pentru conectarea la casetofon ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am mai citit eu vin si cu mufa, practic acestea sunt niste magazii(doar ca in loc de cd-uri au slot pentru stick/usb). Cablul care vine din ele se conecteaza direct la mufa din spatele casetofonului unde ar fi fost conecttata magazia originala.

Intr-un timp avea si un coleg de aici de pe forum un dmc la vanzare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat la vanzari, nu vad nimic. Am cautat si la OLX :D

 

Ceva recomandari ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci am mentionat ca nu am magazie de CD? :D

Aceaste x-carlink sau DMC vin cu toate accesoriile pentru conectarea la casetofon ?

 

da, se conecteaza direct in mufa aparatului.

 

am cautat eu pentru tine, pe Google.... http://www.xcarlink.ro/6-produse

 

http://www.compari.ro/accesorii-si-componente-hifi-auto-c3619/interfata-mp3-usb-sd-aux-yatour-audi-quadlock-yt-m06-vag12-audi-p163987398/

 

s.a.m.d....

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt la servici, am dat un search la viteza.

 

Multumesc tare mult domnule Florin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ar mai fi o solutie mai ieftina adaptorul de la Yatour. Un exemplu aici http://www.ebay.co.uk/itm/USB-SD-AUX-Adapter-AUDI-A3-A4-A6-A8-TT-CD-Wechsler-8-Pin-MP3-Chorus-Concert-1-2-/191736778767?hash=item2ca467100f:g:dykAAOSwD0lUfxn0

 

Nu stiu cat de calitative sunt sar sunt la jumate de pret

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta l-am gasit si eu prima data, si nu mi-a transmis incredere.

 

Domnii cu experienta pot da o parere ?

 

Este diferenta la sunet ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am montat vreo doua de astea, pana acum - sunt ok pentru ceea ce sunt - acceptabile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

Eu mi-am montat singur un DMC, pe un Passat cu casetofon Gamma.

A fost foarte ușor, în cutia pe care am primit-o fiind incluse cablul de conectare special pentru mufare pe intrarea de magazie, încă 2 cabluri pe care le poți folosi ca și extensii (USB și audio 3.5 mm) și 2 chei speciale pentru a scoate casetofonul din bord. DMC-ul l-am utilizat atât cu SD card iar acum cu un stick USB. Se aude super ok și în plus poți derula pe melodie sau schimba melodiile utilizând funcțiile casetofonului.

O alta varianta, mult mai ieftina, este sa îți iei o caseta adaptoare (50-60 ron), din aceea cu fir și pe care sa o conectezi la un player audio portabil (mp3 player) sau la telefon/tableta de pe care rulezi muzica. Calitatea este un pic mai slaba, dar este decenta.

Alternativ, pentru o suma mai mica decât DMC-UL, poti sa îți iei un player auto cu citire card sau usb, cu afișaj și culori asemănătoare cu ceea ce ai pe mașină. În cazul asta ai în plus grija furtului...

Succes

M

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc de informatii, din pacate varianta cu caseta pica deoarece am Audi Concern II Grunding cu CD.

Nici varianta cu alt player cu Stick/USB nu ma incanta.. casetofonul original e echilibrat cu boxele masinii. Pentru a obtine un randament aproximativ la fel de bun ai nevoie de un player care ajunge la 300-400 RON. Deci mai bine cumpar acest xCarLinx si scap si de grija FURTULUI.

 

Am pe cineva care mi-l va aduce din U.S. cat de curand.. am gasit YAMATO cu 43$ iar cele xCarLink sunt la 65$. Cred ca voi merge pe YAMATO totusi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!