Jump to content

Conversie CC facelift


Christian.B77
 Share

Postare recomandată

Nu cred ca s a mai discutat, am verificat si n am gasit ceva asemanator.

Ideea e ca din calculele pe care mi le am facut, cu retrofitul de xenon, m ar ajunge la o suma de bani, nu foarte departe de conversia intreaga a fetei de la Passat CC la CC. Pt stopuri stiu ca s a facut, de ex la colegul hallucinogen. Dar pt fata, nu am vazut inca la nimeni, doar la cineva prin trafic. Ma poate ajuta cineva cu o parere?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Era pe olx unul alb din 2009,cu retrofit complet fata-spate de facelift,deci clar ca se poate.Singura problema este cat de usor vei gasi culoarea ta pe la dezmembrari,pentru ca daca vei fi obligat sa si vopsesti elementele respective,cred ca mai bine o vinzi pe a ta si pui diferenta pentru altul facelift.

Personal imi doresc foatte mult spatele de facelift,admir si acum opera colegului @hallucinogen,dar din pacate m-am procopsit cu o culoare mai rara la masina (lc8z) si nici macar pe allegro.pl nu am gasit nimic.

Prima data vezi daca vei gasi fata-spate complet la un pret convenabil,pe urma ai tot timpul din lume pentru a pune piesele in puzzle.

Bafta!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gasisem ceva pe olx, culoarea mea si de asta ma gandeam. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

CC-ul ala alb cu retrofit fata-spate , a stat pe olx mai bine de jumatate de an si nu s-a atins nimeni de el. Asa ca parerea mea, daca aveti de gand sa vindeti masina intr-un viitor relativ apropiat, mai bine o lasati stock (eventual retrofit xenon) . Ca omu' fuge de masini sudate prin service-uri de la colt de strada iar in cel mai rau caz se gandeste ca a fost cel putin rasturnata..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare băieți ! Si eu sunt de aceeași părere cu Irinel

Una este sa faci retrofit'ul doar ca esti nebun / maniac cum sunt eu fără ca mașina sa aibă nici un accident grav si alta sa faci asta când vrei sa maschezi un accident grav.

Toate piesele inafara de faruri pentru retrofit'ul asta costa la fel mai mult sau mai puțin - unde de aici deducem ca propietarul a optat pentru asta sau a avut o relație la Casco sau a facut'o in regim propriu.

La retrofit'ul pentru spate trebuie aleasa metoda cea mai puțin invazivă la caroserie ( aici la ochelarii pentru stopurile spate )post-43557-14470565889767_thumb.jpgpost-43557-14470566140288_thumb.jpg

Eu nu am de gând sa o mai țin mult

Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In opinia mea,totul se rezuma la pretul la care obtii componentele necesare.Daca e un moft,cum e cazul meu,avand deja xenon pe fata,merita doar daca as gasi portbagaj si stopurile aferente de facelift sa zicem pana in 500eu,in culoarea actuala a masinii.

E logic pentru mine deoarece la 1500eu in plus fata de a mea,cumparam deja facelift direct.

Partea din spate o intinereste enorm,e mult mai moderna la facelift.

Cand faci chestii de acest gen,clar ca nu te astepti sa mai recuperezi investitia,o faci doar pentru bucuria ochiului tau.

Nu stiu daca te ajuta cu ceva in cazul unei vanzari,dar nici nu cred ca te incurca.

Cheers

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu cat e moft, consider xenonul un retrofit care chiar merita. De la asta pana a schimba toata fata masinii.. Da, e cam moft :) dar voi vedea.

Mie imi place mai mult spatele de mk1, personal e singura masina cu stopuri non led care cred ca arata mai bine fata de varianta cu led ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cunosc pe proprietarul acelui cc alb, omul e smecher, are bani si face asta din pasiune, tot retrofitul a fost facut la reprezentanta din suceava, cat despre statul pe olx, masina e pe benzina, are km foarte putini, o are de noua si a dat ceva bani pe ea, e super intretinuta, are dotari bune iar omul nu vrea sa o dea pe bani putini cum sunt invatati romanii sa aleaga masina cea mai ieftina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu il cunosc pe proprietarul acelui cc alb, omul e smecher, are bani si face asta din pasiune, tot retrofitul a fost facut la reprezentanta din suceava, cat despre statul pe olx, masina e pe benzina, are km foarte putini, o are de noua si a dat ceva bani pe ea, e super intretinuta, are dotari bune iar omul nu vrea sa o dea pe bani putini cum sunt invatati romanii sa aleaga masina cea mai ieftina.

Ai cum sa ma ajuti cu un nr de telefon, sau un facebook in pm, te rog?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In opinia mea,totul se rezuma la pretul la care obtii componentele necesare.Daca e un moft,cum e cazul meu,avand deja xenon pe fata,merita doar daca as gasi portbagaj si stopurile aferente de facelift sa zicem pana in 500eu,in culoarea actuala a masinii.

E logic pentru mine deoarece la 1500eu in plus fata de a mea,cumparam deja facelift direct.

Partea din spate o intinereste enorm,e mult mai moderna la facelift.

Cand faci chestii de acest gen,clar ca nu te astepti sa mai recuperezi investitia,o faci doar pentru bucuria ochiului tau.

Nu stiu daca te ajuta cu ceva in cazul unei vanzari,dar nici nu cred ca te incurca.

Cheers

 

Crede-ma ca nu ai sa gasesti portbagaj si stopuri la banii aia - si sa zicem ca ai gasi prin absurd nu este indeajuns sa duci retrofit'ul la bun sfarsit - mai trebuie sa cumperi si bara ca nu are aceleasi linii la stopurile noi.  

 

Ochelarii de stopuri sunt 500 Ron de la reprezentanta

 

Uite aici ai link cu mai multe detalii 

 

http://forums.vwvortex.com/showthread.php?5707276-2013-tail-light-rear-end-swap/page4

 

@pavy atunci imi retrag ce am scris

 

Inseama ca mai sunt ca mine :))

Modificat de hallucinogen
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles,habar nu aveam ca trebuie schimbata si bara, asta complica datele problemei.De ochelari stiam din topicul tau,ii calculasem oricum separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!