Jump to content

Cheia briceag


kky
 Share

Postare recomandată

Unde se afla la golf acea goarna?macar sa stiu exact ce sa cumpar. Multumesc

Este cumva prin spate pe undeva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 665
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • F l o r i n

    111

  • gokey

    57

  • Al Bundy

    40

  • marius1982.11

    20

Top Posters In This Topic

Posted Images

Salut, nu cred ca intreb unde trebuie dar risc...la mmodulul confort mentionat mai sus merge activat din vag-com sa clipeasca avariile la inchidere/deschidere si beep la inchidere/deschidere? Dar senzori volutmetrici se pot achizitiona ulterior si monta fara necesitatea recodarii modulului daca masina de pe care se ia nu a avut acei senzori? Multumesc.

 

activare/dezactivare confirmare incuiere/descuiere pe semnalizare - se activeaza cu VCDS-ul, pe 46-convenienta, 10 - adaptari - pui 1 in loc de 0. Default este 1....

 

senzori volumetrici - nu se pot activa cu VCDS-ul, doar modificare eeprom.

 

goarna sau claxonul alarmei - se afla in fata, sub plasticul de la stergatoare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc florine, mai devreme am gasit si eu un topic in care scria unde se afla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Primul meu post pe acest forum....Tocmai ce mi-am luat prima masina, un VW BORA VARIANT 1999...Presimt ca o sa va stresez de acum incolo cu intrebari....

Prima ar fi pentru colegul gokey...Pot achizitiona de la tine doar carcasele pentru cheile briceag? Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, poate putin stupida, am cheie briceag thunder, dar nu imi functioneaza nici inchiderea, nici deschiderea din cheie, ledul acela albastru se aprinde, dar masina nu primeste nici o comanda. Inchiderea centralizata (bagand cheia in butuc) functioneaza, dar din telecomanda nu. Am incercat sa o resetez bagand cheia in butuc rasucind si tinand butonul corespunzator apasat, dar nu am reusit nimic. Sugestii ?Multumesc !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

calitate slaba

a functionat vreodata ?

cutia receptoare este instalata pe masina ?

procedura cu cheia in butuc portiera este valabila doar pentru varianta originala

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o intrebare, poate putin stupida, am cheie briceag thunder, dar nu imi functioneaza nici inchiderea, nici deschiderea din cheie, ledul acela albastru se aprinde, dar masina nu primeste nici o comanda. Inchiderea centralizata (bagand cheia in butuc) functioneaza, dar din telecomanda nu. Am incercat sa o resetez bagand cheia in butuc rasucind si tinand butonul corespunzator apasat, dar nu am reusit nimic. Sugestii ?Multumesc !

 

trebuie sa demontezi si sa ajungi la modulul Thunder - mai departe, verifici cu aparatul de masura daca lucreaza, daca da comanda, etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Buna seara tuturor!posed o bora din 2002 si nu functioneaza nici una din telecomenzi-ma poate ajuta cineva din p neamt sa incercam sa sincronizam sau sa rescriem o telecomanda pt aceasta masina!Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt X@BY. am incercat sa o sincronizez si rassincronizez si nu merge nici una, ce as mai putea sa-i fac?ideea este sa gasesc pe cineva din p neamt cu o telec pe 434 mhz functionala si sa incerc sa o sincronizez la mine, daca nu o ia atunci e de vina modulul confort,dupa etapa asta nu mai am nici o idee!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din cate am vazut la mine, nu merge sa inveti alte telecomenzi daca ai chiar si o yala defecta (lipituri). Nu a mers nici din vcds, nu lasa sa scrii 0 la telecomenzi ( ca apoi sa scrii 1 2 etc.)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pt X@BY. am incercat sa o sincronizez si rassincronizez si nu merge nici una, ce as mai putea sa-i fac?ideea este sa gasesc pe cineva din p neamt cu o telec pe 434 mhz functionala si sa incerc sa o sincronizez la mine, daca nu o ia atunci e de vina modulul confort,dupa etapa asta nu mai am nici o idee!

 

inceaca cu VCDS-ul. Daca nu merge, am intalnit si cazuri cu telecomenzi care nu sunt compatibile, sunt defecte... sau modul confort defect - care nu invata telecomanda sau nu memoreaza.

 

aceste lucruri trebuie verificate

 

Din cate am vazut la mine, nu merge sa inveti alte telecomenzi daca ai chiar si o yala defecta (lipituri). Nu a mers nici din vcds, nu lasa sa scrii 0 la telecomenzi ( ca apoi sa scrii 1 2 etc.)

 

nu are legatura.... nu scrii 0 la modelul vostru - doar cu 1... si faci fiecare telecomanda separat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate la audi inveti cate o telecomanda separat. LA g4 se invata toate odata.

 

si stergerea celorlalte se face pe canal 0 nu pe 1.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu toate modulele vechi accepta 0... sau 2... multe merg doar cu 1. repeti procedura bagi tot 1 si inveti a doua telecomanda, daca altfel nu vrea. Asta vb despre Golf 4, s.a.m.d.

 

la Audi  nu este vorba de numarul de telecomenzi care vrei sa-l sincronizezi.... ci de locatia acestora.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nu are legatura....

 

si atunci de ce nu merge nici din yala ? metoda ta, cu o cheie in contact, rotit spre inchidere si tinut apasat 10 sec

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pentru ca nu merge de fiecare data aceasta procedura, din pacate.

 

unele nu vor decat cu VCDS-ul... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat in istoria masinii si am vazut ca a fost intervenit la broasca sofer in sensul ca a fost schimbat switchul poate si ceva lipituri care se refac.Sa aiba asta vreo influenta asupra telecomenzilor de nu mai functioneaza?cel care mi-a dat masina a spus ca functionau, inclin sa-l cred, pare de cuvant!Am chemat si pe cineva cu calculatorul dar a spus ca nu se pot sincroniza,la modul nu pare a fi umblat,ce naiba ar putea fi si ce incercari sa mai fac?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

este posibil din cauza modulului confort ? lipituri reci ?

Modificat de drazzy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

habar nu am !ma gandeam sa scot modulul cu toate ca m-am uitat si nu e umblat pe acolo,lipituri au fost in broasca!


masina e un vw bora din 2002

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am intrat in istoria masinii si am vazut ca a fost intervenit la broasca sofer in sensul ca a fost schimbat switchul poate si ceva lipituri care se refac.Sa aiba asta vreo influenta asupra telecomenzilor de nu mai functioneaza?cel care mi-a dat masina a spus ca functionau, inclin sa-l cred, pare de cuvant!Am chemat si pe cineva cu calculatorul dar a spus ca nu se pot sincroniza,la modul nu pare a fi umblat,ce naiba ar putea fi si ce incercari sa mai fac?

 

probeaza cu alta cheie... daca nu merge - alt modul confort.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va salut domnu Florin!in cazul cand nu merge cu alta cheie atunci sigur e modulul,ce ar trebui sa caut?un modul confort+cheia sau cheile aferente si dupa accea ce fac?trebuie intervenit cu vagcomul sau altceva?Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Incearca intai cu alta telecomanda compatibila. Daca tot nu merge...atunci inlocuiesti modulul confort

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

[...] Seat Arosa din 06.2000 cu inchidere centralizata din fabrica. [...]t cheie briceag completa cu codul 1J0 959 753 N [...]

 

 

 

Salut. Revin cu informatii noi. Am reusit (in sfarsit :rolleyes: ) sa sincronizez cheia luata de pe ebay 1J0 959 753 N cu modulul 1C0 962 258 N. Am copiat lama (40 RON) si am pus transponderul din cheia veche in cea noua. Transponderul a intrat usor in locasul din cheia briceag, desi e ID42 (ceva mai "sanatos" ca si dimensiuni fata de ID48).

 

O chestie amuzanta: Avand in vedere ca la Arosa contactul e situat destul de aproape de volan, ramane cam putin spatiu de manevra sa rotesti cheia. Dar e ok, probabil e o chestie de obisnuinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Va salut. Am cumparat o telecomanda cu 3 butoane cu urmatorul cod 1J0 959 753 P cu 433mhz..Telecomanda care o am a masinii are acest cod 1J0 959 753 A fiind cu 2 butoane si frecventa 433mhz . Am schimbat in carcasa noua cea cu 3 butoane cipul si lama de pe cea veche...Singura problema este ca nu pot folosi sa deschid masina din telecomanda..Am incercat cu VCDS ul si cu o cheie in yala si una in contact si nu a mers...Ma poate ajuta cineva cu niste informatii? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!