Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

Nu au sens de montare.

Sent from my  using Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aveti idee ce bucse pentru puntea spate ar trebui pentru un Golf 4 ATD 1.9 tdi 2001 ? Ce firma recomandati?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

A raspuns Al Bundy la postul 567, dar de ce sa citesti, nu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Postul 567: Lemforder. CAt despre manopera, depinde de fiecare mecanic.... , ti se pare ca e raspunsul la intrebarea mea?

 

PS:Daca nu vrei sa raspunzi nu te obliga nimeni.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut !

 

A inceput ieri si la mine pe fata dreapta sa pocneasca ceva( bucse / brat ) mai tare. Si ma intrebam daca stiti in Iasi cam ce preturi practica service-urile, si daca imi recomandati Autocenter-ul :).

 

Merci fain, si drumuri fara evenimente.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Aveti idee ce bucse pentru puntea spate ar trebui pentru un Golf 4 ATD 1.9 tdi 2001 ? Ce firma recomandati?

daca te tine buzunarul pui original, daca nu, lemforder is the next best thing, e simplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutari.. de ceva vreme am batai de cap cu alh`ul din dotare :)) ideea e ca bate ceva pe fata gen bucse bascula dar nu prea pot sa cred asta pentru ca am schimbat buscile bascula si cele mari si cele mici din`spre fata.. am schimbat pivotii, bieletele de directie, bucsele bara stabilizatoare, si recent am refacut si caseta de directie cu kit de reparatie. amortizoarele sunt verificate sunt in stare buna, arcurile la fel, am schimbat si flansele de la amortizoare si rulmentii. ce am observat recent acum ca trosneste pe viraj doar cateodata si doar la plecarea de pe loc cu roatile virate maxim. asta nu ma deranjeaza prea tare pentru ca banuiesc ca este capul de planetara ce ma nelinisteste si nu pot sa`mi dau seama ce tot bate sunt bataile alea gen bucsa uzata. sa fie din cauza capului de planetara ??? 
eu am niste jante borbet pe 16" 9J cauciucuri 205/55. faceau cu ale mele parca mai tare. am pus apoi jante originale de skoda octavia pe 15" cauciucuri 195/65 si tot face... eu credeam ca sunt jantele mele de vina si solicita prea mult bucsele si chestii.. pentru orice sfat sau parere va sunt recunoscator. multumesc anticipat!!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Sunt mai stresante pt suspensie jantele mai mai, mai ales 9J, insa odata stricate, nu te ajuta cu nimic ca pui jante mai mici :)

pune o inregistrare, planetarele au sunet specific, ca si cum se macina ceva fier pe fier la plecarea de pe loc bracata la maxim, dar asta cred ca in stadiul cand deja sunt pulbere si probabil ar bate in mers in curbe si calcata tare, nu neaparat stranse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

crede-ma ca as pune o inregistrare dar nu stiu cum sa fac, pentru ca nu se aude mereu :| ... ideea cu capul de planetara nu ma supara prea tare pentru ca stiu cauza si il inlocuiesc.. ma dispera ca troncane si nu stiu de unde vine troncanitul asta. am fost la service si nu la orice service, am prieteni care se ocupa cu asta si sunt super buni baietii au verificat tot si nu au gasit nimic in neregula.. si dp cum am spus eu cred ca am schimbat cam tot ce se putea schimba, si tot troncane :| este exact ca un sunet de bucsa bascula stricata. ce sa fie, nu stiu... chiar o sa o urc pe elevator am vorbit si cu baietii de la service si sa se uite din nou sa ia tot la verificat poate gasesc cauza problemei, sa o remediez pentru ca ma streseaza la maxim. mai nou mi s-a rupt toba imediat dupa catalizator, spre toba finala, nu ma deranjeaza zgomotul dar mi-a spus cineva ca stric turbina, oare sa fie adevarat?? daca asa este sa merg sa sudez acolo... mersi pentru interventie marius, raman dator !! bafta !!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

don.de este interesanta ce zici, ei uite ca si la mine e asemanator, cateodata la viraj stanga se aude un pocnet destul de bine in partea dreapta dar numai cateodata, tot ce e bucsa are 8 luni , am zis ca sunt asa de bune si am inceput cu bieletele antiroliu, acelasi pocnet, am schimbat flansele si rulmenti, la fel, am inlocuit azi si pivotii sa vad, am refacut directia , o sa urmaresc sa vad dc pocneste in continuare, mentionez ca pe roti nu e gram de joc, in mers nu bocane, nu bate oricat de tare ai merge pe drum accidentat,  caseta e reconditionata de 1 luna si au fost puse capete si bielete noi , pacaneala sa auzit si cu cealalta caseta 

 

Sincer ma disperat ca stiu si vad ca nu e nici un joc pe suspensie, directie , planetare si de aia tot pacane cateodata in viraj, ma gandesc ca nu cumva sa fie si din reglaj incorect unghi fuga( mai gaseam la unele ca pocneste dupa schimb bielete directie sau capete de bara pana se face geometria rotilor).

 

Oricum simt pe pielea mea cat de enerant e mai ales ca pe fata e foarte simpla ca si complexitate suspensia, schimbi tot si tot suna sau pocneste

 

Bafta

Modificat de pop cristian
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inca nu am rezolvat problema cu troncanitul ... de pocnit mai pocneste o sa schimb capul de planetara nu`i problema asta dp cum am mai spus.. problema e ca troncane si nu stiu ce ar putea sa troncane pentru ca am schimbat tot ........ situatia e naspa tare... oricum nu cred ca au legatura.. nici la mine nu bate pe drum accidentat nici cand merg tare nici cand merg incet... dar pe drum cu denivelari usoare .. cand merg cam cu 30-40 km troncane :| ..... e penibil..
Bafta si tie !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

de-obicei acest simptom l-am observat la bucsele de la bara stabilizatoare, posibil sa fie si la bieletele de la bara stabilizatoare acelasi simptom.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

cum am spus ieri am schimbat si pivotii si refacut directia.azi totul a fost ok pana spre seara cand ibn aceeasi curba pacanitul pe dreapta a revenit. Sincer nu mai inteleg nimic.totul e nou si in curba pacane cateodata. Cert e ca ceva se tensioneaza si scapa dar ce sa fie oare? Nu mai am ce sa schimb, cred ca ii dau pace si ce pacane pana la urma va ceda singur,momentan nu bate nu troncane merge impecabil, dar se poate si fara pacanit

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am depistat astazi cauza.. joc in tija amortizoarelor fatsa... deci altele apooi sa vedem cum se prezinta.. ce sa pun gaz sau ulei ?? si ce firma sunt cele mai bune ??? ori punem ceva bun ori nu mai punem :) . incearca sa verifici amortizoarele si tu vezi cum se prezinta. oricum am facut multe si mai am multe de facut la golful meu... dar bine ca in 4 ani nu am umblat la motor, decat distributie si consumabile... :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

pop cristian

cum ai descoperit?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stiam ca tre sa intreb ceva dar nu mai stiam ce.. deci ce parere aveti pe jante R16 9J cauciucuri 205/55 sunt fiabile amortizoarele pe ulei ?? tind spre astea pe ulei pentru ca merg foarte mult in oras de dimineata pana seara.. si sper sa fie mai confortabile si sa nu omoare bucsaraia etc etc.. si cu stabilitatea la drum lung sunt destul de ok j9 ale mele chiar daca pun ulei.. eu asa zic asta e parerea mea, astept parerile altora mai priceputi decat mine.



pai am urcat masina pe elevator.. am pus o mana pe roata la ora 12 si una la 18 si am miscat serios. apoi am pus pe cineva sa faca asta in locul meu si am tinut degetul pe amortizor si tija amortizorului acolo exact unde intra tija in amortizor.. nu stiu daca sunt foarte explicit dar nu stiu cum sa-ti explic mai bine.



acum am citit ce a zis marius, trebuie sa schimb si bucsele bieletelor antiruliu :| pe care le-am omis :|

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Daca schimb telescoapele trebuie refacuta gemoetria? Acuma trebuie sa schimb bucsa mare care e dusa. Si din ce am inteles trebuie facuta gemotria. Daca tot demontez as schimba si bucsa mica de la bascula (merita???) si cea de la bara stabilizatoare si aia de la bieleta antirului.

Daca se uzeaza bileta de la bara stabilizatoare cum se aude? Sau cum o verific cel mai simplu?

Modificat de rares v
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Prinzi si tragi de ea, cam greu se uzeaza alea, eu le-am dat pe ale mele jos ca sa le inlocuiesc cu unele metalice, custom, insa se prezentau ca noi, nu exagerez. Verifica-le pe cele de la bara stabilizatoare, alea-s buba.

 

Da, se face geometria dupa schimbul acelo bucse pt ca se umbla la pivot.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ MAsina Poporului :Simteai in volan bataia fier pe fier?Cand luai o groapa cu rotile spate tremura volanul?

Modificat de al3xisos
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am cautat si am dat cmanda la bucse bascula spate cele rotunde, ale mele lemforder sunt de apx 8 luni si se intind de nu imi vine sa cred, deja am impresia ca lemforder decade, nici cele uzate nu se intindeau asa cum se intind astea, in concluzie am cautat si am comandat originale, facute de ce firma nu stiu dar au sigla vw audi pe ele

Vedem dupa montaj.

Ca si pret au fost 59 de lei bucata

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

stie cineva un loc de unde se pot inchiria scule in bucuresti. Caut presa pt bucse punte spate golf 4 si pt bucsele mici de bascula fata. Pt alea mari am

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Pe asta nu am mai auzit-o, dar as fi interesat :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca se face un bussines din asta, ma bat singur dimineata la pranz si seara !!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Doar asta nu , dar adiacent exista , in uk stiu sigur

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Care a schimbat bucse punte spate la golf 4 in bucuresti? Cat a fost manopera? Cu presa schimbate ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!