Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

in germania majoritatea care sunt destepti nu au probleme de acest fel, dupa ce masina face 4,5 sau 6 ani si apx 150-200k o vinde la roman care incepe sa bage bani, nu in toate , dar unele care ajung in tara deja de la intrare incep sa troncane anumite bucse

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

Pai in Germania la ce drumuri au ar putea sa le faca si fara bucse ca oricum mergi ca trenu' :P

Normal ca atunci cand intrii in Romanica isi dau duhul saracele cand dau de gropile patriotice...

Eu am schimbat acu vreo 45k toata bucsaraia pe fata de la brate si de la bara antiruliu si de atunci nu mai am nici un troncanit nimic.

Nu abuzez de masina, in general merg pe drumuri foarte bune si evit gropile cat se poate, dar mi se pare ok cat au tinut si inca tin.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cand am adus si eu masina din germania nu troncanea absolut nimic pe la ea.Cand am venit cu ea in tara am dus-o la Tess Brasov sa o verifice si au zis ca toata bucsaraia e ok.Din pacate dupa 2 ani de gropiile din tara a inceput sa bata.Cand ma gandesc ca am venit fara vreo zgarietura si acum am destule ma apuca totii nervii ca aduci o masina buna de dincolo si o faci praf pe drumurile astea de 2 banii

Si sa nu fiu offtopic de tot voi zicetii ca nu prea merita sa pun bucsa de la bascula plina nu?

post-46557-0-32891000-1343029536_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat eu bucsa de la bascula dinspre spate. Am avut de-aia semi-plina sau cum ii zice si am pus de Cupra, d-alea pline. In primul rand ca diferenta de pret e de neglijat, dar in al doilea rand-MERITA din plin sa faci investitia asta. Pur si simplu dupa schimb nu mi se mai ridica masina de bot la accelerari, se simte mult mai legata si am scapat si de un bocanit pe care-l aveam cand cuplam treapta a 2-a de viteza! Daca nu te deranjeaza ca masina sa fie putin mai rigida, merita bucsele astea. Plus ca au si o durata de viata mai mare decat cele "normale". Eu am platit 60 de lei pe bucata de la Lemforder, dar ulterior am aflat ca puteam sa iau si cu 50 de lei bucata.

Modificat de alexanderdj
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

se potriveste acea bucsa"plina" de pe :TT, r32 si CUPRA. :dry:

si e o investitie care isi merita toti bani,chiar daca nu aveti problebe cu acea bucsa va recomand sa o schimbati cu una plina,masina se va comporta cu totul altfel :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se potriveste de pe aceleasi masini si la skoda octavia 1? intreb ca vreau sa le schimb si eu si as opta pentru cele pline

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merge si pe O1.Treaba cu bucsele pline e cam cu dus si intors,articulatia o sa fie mai rigida si o sa inceapa sa cada alte chestii.Bucsele normale sunt facute sa mai amortizeze si sa mai compenseze anumite socuri.Nush de ce va plangeti ca schimbati odata in viata masinii bucsele mari de la bascule.Costa foarte putin si nu e un capat de tara ca la o masina de 10-12 ani sa se schimbe bucsele.Ce ne faceam daca aveam bmw sau alfa de schimbam basculele cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

de cazut nu cred ca ar mai avea ce sa cada dat fiind ca vreau sa schimb tot ce e bucsa pe fata, am comandat si achizitionat totul pe original inafara de bucsele de bascula, asteptam sa vad dc pun sau nu pline

Eu asa le schimb odata la 1.5 ani sau 2 ani totul pe fata si fac directia, nu am timp sa astept sa cada sau sa caut ce bate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la bmw (e46) bucsele sunt separat fata de bascula.Pivoti sunt pe bascula si teoretic nu se pot schimba decat cu tot cu bascula.sau se pot face niste artificii de unii "meseriasi" si se pot schimba fara bascule.

Am ei eu un scartait cand pun frana.Unii zic ca ar putea sa fie de la bucsele de la bara stabilizatoare, unii zic ca de la placute de frana uzate.

Am schimbat bucsele fata + spate + arcuri si amortizoare.Trebuie neaparat sa fac geometria rotilor?

Modificat de mikemaniack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal nu ar trebui, dar tinand cont ca ai schimbat si bucsele spate ar fi bine o verificare ca nu cumva puntea sa fie prinsa mm mai intro parte ceea ce ar duce la un dereglaj al geometriei rotilor.

Scartaitul dc e de la bucsele bara stabilizatoare ar trebui sa il auzi si dc te lasi pe aripa stanga sau dreapta facand balans sus jos

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

O nelamurire am si eu,mi se smulg bieletele antiruliu.Mi s-a smuls pe stanga si acuma pe dreapta.Adevarul e ca am luat swag,de alea din plastic,dar vad ca sunt de tot ..... sa nu zic altfel.Voi ce firma folositi?lemforder?sau sa iau OEM?Nu pot sa-mi dau seama care ar fi motivul pentru care se smulg,trag eu prea tare de masina,is proaste?se smulge din partea de jos,partea unde e prinsa de brat.dar nu se smulge din brat,se smulge corpul bieletei de pe bucsa.

post-36019-0-30415500-1345628200_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bara de torsiune cum sunt?Lemforder nu mai face de plastic,au fost inlocuite cu unele metalice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsele de la bara stabilizatoare sunt ok,si nici bieletele antiruliu nu erau uzate(ma rog nu aveam batai,si au fost schimbate acum 2 ani,aproximativ 20.000 de km)bieletele pe care le-am pus eu au fost swag,de plastic ca cea din poza care am atasato mai sus.Am auzit ca cele lemforder sunt de metal,oare ar fi mai bune ca si astea swag?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 6 months later...

Trebuie sa schimb bucsele brat inferior partea din spate. Cum se numesc astea ca sa le pot comanda... si pe ce marca sa ma duc sa fie ok calitate/pret ?

LE: trebuie refacuta geometria dupa schimbarea lor ?

Modificat de MariusAP
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bucsa bascula mare,Lemforder pret- calitate foarte bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci Gabi. Bucsa asta e aia cu camasa de metal pe exterior ?

Trebuie refacuta geometria directiei ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am atasat o poza.

 

La mine in primul caz mi s-a recomandat sa refac geometria, altul mi-a zis sa nu o fac... meseriasi si meseriasi... oricum am facut-o si aveam o abatere asa ca mai bine ca am facut-o.

post-39339-0-23622900-1363881563_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am o problema si eu cu niste bucse cred, dar nu stiu care :D .Ca simptome ar fi : la stationare indiferent in ce parte virez, scartaie, da scartaie urat rau.La fel se intampla si la viteza mica, maxim 20 km/h.In gropi,denivelari sau altceva nu scartaie nimic.Eu preconizez ca ar fi ori bucsele de la bara stabilizatoare pe care le-am schimbat acum 1 an jumatate, ori flansele de la amortizor, dar flansele au fost schimbate inainte sa intram in iarna.Voi ce parere aveti?Oricum e enervant rau scartaitul ala :D.Toate bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica si flansele de sus de la amortizoare.

In mers iti cloncane la gropi?

Scartaitul ala de tremura caroseria asa... Flanse,am avut si eu faza asta

From HTC via Tapatalk.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am si eu o intrebare, in timpul mersului nu imi bate  nimic, dar daca de exemplu fac un viraj la maxim si dau de o groapa imi pocneste ceva pe fata, stiu sigur ca la brat partea dreapta am o bucsa dusa, sa fie doar aia sau sa mai fir una de la bara stabilizatoare ?



 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In gropi nu cloncane si cand vizer si scartaie nu tremura si caroseria.Am sa verific si flansele chiar daca sunt aproape noi...oare e posibil sa se duca asa repede?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

SALUT

vreau si eu citeva sfaturi de la voi

vreau sa schimb bucsele de pe masina din semnatura cu unele poliuretanice ce imi recomandati (firma si pret)

am citit si am vazut ca sunt pareri impartite cu aceste bucse

astept sfaturi si pareri de la cei care au montat pe masina asa ceva

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Nu recomand, sunt foarte tari, decat daca e masina dedicata pt racing.

Nu am montat asa ceva, doar am auzit de la colegii din TM care au renuntat la ele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!