Jump to content

Bucsele la Golf 4 & Bora - probleme


postman
 Share

Postare recomandată

Demontezi bratul de pe masina si cauti o teava care are diametrul bucsei exterior aproximativ si dai la baroase pana iese, bafta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cipriann, foloseste pe post de presa o menghina, in nici un caz nu lovesti :icon_cheesygrin: mai ales cu barosul :blah_:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Bucsele se scot si se introduc simplu: cu presa.Poti improviza din tubulare si saibe mai mare o presa.Nu se bat in bucse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O sa folosesc o presa speciala sa nu bat cu ciocanul,mersi de informatii boys !!!

Ma interesa ca timp de lucru pentru schimbul celor 2 bucse daca stie careva,ca sa imi fac o idee.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

asta depinde de indemanarea si sculele tale, mie i-a luat cam 3-4 ore fara scule super profi.

Cea veche se taie pur si simplu afara guma apoi cu o panza de bomfaier se taie si camasa de aluminiu a bucsei dupa care aceasta iese afara fara nici un efort.

Se unge bine si se bate cea noua inapoi, intra relativ usor, daca ai ceva ce potriveste ce marginea de aluminiu, poti bate fara sa strici nimic. Apropo, ai mai citit pe aci sa vezi pozitia de instalare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am un prieten mecanic care sigur stie,ma interesa doar ca timp sa stiu,ca stau cam prost cu timpul liber,atata tot.Mersi oricum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm: pana la urma de care bucsa vorbesti ? Apare in schema de aici?. (Cumva piesa 6 - 1J0512149B sau 3 - 1J0512109 ?) Cum ti-ai dat seama ca acolo e problema?

Eu tocmai am schimbat bucsele de la puntea spate (sau bascula spate le mai spun unii), flansele si pufferele de la amortizoare si cu toate astea la unele "praguri" si taieturi in asfalt imi rezoneaza urat spatele si ma apuca nebunia. Cred ca pana la urma o sa schimb si amortizoarele desi masina are doar 105 mii km (de Romania ce-i drept).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eImi zice si mie cineva ceva preturi la bucse ... la unele gropi se aude un troncanit in fata (banjuiesc ca sunt bucsele) ... as vrea sa imi fac o idee inainte sa merg la mecanic (urmeaza revizia in august) ...

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radusandor ai aicea in link http://www.unixauto.ro/Unix_Megnevezes_Form.aspx preturi pt piese sau mai poti incerca la www.autokarma.ro preturile le poti considera informative, pt ca nu cred ca la Nazareth o sa gasesti la aceleasi preturi ca pe site. toate cele bune :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@radusandor ai aicea in link http://www.unixauto.ro/Unix_Megnevezes_Form.aspx preturi pt piese sau mai poti incerca la www.autokarma.ro preturile le poti considera informative, pt ca nu cred ca la Nazareth o sa gasesti la aceleasi preturi ca pe site. toate cele bune :P

Mersi ... oricum numai informativ voiam sa vad cat o sa trebuiasca sa scot din buzunar ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

adi_bm: pana la urma de care bucsa vorbesti ? Apare in schema de aici?. (Cumva piesa 6 - 1J0512149B sau 3 - 1J0512109 ?) Cum ti-ai dat seama ca acolo e problema?

Eu tocmai am schimbat bucsele de la puntea spate (sau bascula spate le mai spun unii), flansele si pufferele de la amortizoare si cu toate astea la unele "praguri" si taieturi in asfalt imi rezoneaza urat spatele si ma apuca nebunia. Cred ca pana la urma o sa schimb si amortizoarele desi masina are doar 105 mii km (de Romania ce-i drept).

merci pt schita :(

piesa cu nr 6. arcul ii foarte aproape de caroserie si se vede ca a atins-o, probabil la solicitari mai mari.

le-as comanda noi OEM, dar nici nu as arunca banii aiurea, nu stiu piesa nr 3 din ce material o fi? ca nu-mi dau seama, daca-i din fier sigur nu se strica dar daca-i din cauciuc ar fi bine s-o schimb.

La km aia facuti la noi sigur nu mai is in parametri.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

E din metal si nu are moarte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut.

Vin si eu cu problema mea.

Lucrurile sunt simple:

-trec peste cea mai mica denivelare, si parca trec cu tancul. Simt fiecare trepidatie mult prea tare decat (nu) le simteam odata.

-daca trec peste vreun "politist mort" (denivelare de tipul celor puse inaintea trecerilor de pietoni) si am geamul deschis, aud cum "sufla" ceva pe dedesubt. Chestia asta o aud numai pe uscat, daca cumva merg dupa vreme prolioasa nu o aud.

-daca deschid capota si tin mana pe capacul amortizoarelor, in timp ce altcineva apasa pe masina balansand-o, simt un "poc", "poc" direct proportional cu apasatul pe masina.

Si acum vine bomba off-topic:

Am fost astazi intr-un service de pe Splaiul Unirii, incinta ICPE (feriti-va, n-am auzit nimic de bine de la clientii care mai erau pe acolo), si mi-a ridicat masina sus. Si a inceput, s-a uitat la ea, a cotrobait cu o ranga pe acolo, a zis ca masina nu are nimic. I-am explicat, omule, hai cu mine in masina sa vezi cat de tare simt o denivelare... el o tinea pe a lui, ca nu are nimic. I-am zis de chestia cu capacul amortizoarelor (i-am zis eu, n-a venit el cu initiativa), a vazut ca bate si a zis ca tre' sa schimb amortizoarele. WTF?! Si... 50RON o verificare? Huh?!

In fine, stie cineva ce ar putea avea?

Modificat de likudio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

AM un golf 4 tdi din 2000, 204000km si as vrea sa intreb posesorii de golf daca au ideea de la ce ar putea fi urmataorele probleme:

1-cloncanit in zona cutiei cand sant in treapta 1/2 , la apoximativ 900-1000 rot/min, la apasare/depresare scurta pe acceleratie ...o sa fac un filmulet cu zgomotul

2-la trecere peste "bumper" , limitatoare de vizteza, se aude un harjait, ca si cum ar atinge doua bucati metalice una de alta. Acest zgomot se aude doar pe vreme ploiasa sau , spre exemplu ,daca noaptea a plouat si plec dimineaza cu masina, face acel zgomot fara sa iau vreo balta, probabil ajunge apa undeva sau umezeala

Mentionez ca pe partea fata am schimbat : amortizoare/flansa/rulmenti/bucse bascula/buscti bara antiruliu/bielete antiruliu/pivoti ,stanga+dreapta.

Suportii de motor nu sunt rupti , dar au 10 ani, deja am luat dogbone +cel de la cutie

Ambreiajul este cel original, pedala este cam tare dar nu trepideaza la plecarea de pe loc, tine relativ jos

Astept indicii, unde sa ma uit, si multumesc anticipat pt ajutor

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut!

Am si eu o problema cu golful meu 4 motion. Cam de o luna scartaie pe spate ingrozitor la fiecare denivelare sau groapa. Am tot citit pe forum dar nu am gasit pe nimeni cu un golf4 4motion care sa aibe aceeasi problema; are cineva idee de la ce poate sa fie?

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

tinand cont ca nu ai punte ci ai bascula, teoretic nu are ce sa fie decat bucsa de la bascula.

Modificat de Andrey_sxg
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am nevoie de niste sfaturi.

Am o problema cu doua feluri de batai (desi cred ca sunt legate ) si nu reusesc sa-i dau de cap.

Am fost la mai multe service-uri si toti zic ca nu stiu ce are

Cand plec de pe loc se aude "poc... poc...poc.." in partea stanga, cand accelerez de la viteze mici sau cand iau piciorul de pe acceleratie, la viteze mici, se aude la fel.

Cand fac balans din volan stanga-dreapta se aud niste batai mai infundate tot in stanga

Cand trec prin gropi la mers drept, se aud aceleasi batai

Cand trec peste limitatoare de viteza, la fel.

CAND PLOUA se mai aude doar 30 % din bataie, si poc-ul la plecare de pe loc dispare complet

Am schimbat bielete directie, bielete antiruliu, bucse bara stabilizatoare, flanse amortizor.

Am verificat planetarele, capetele de bara, pivotii ... cica sunt in regula.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cloncanit, troncanit si scartaieli la un golf 4. Toate s-au rezolvat odata cu schimbul bucsilor mari de la brate si bucsele barii de torsiune(stabilizatoare). Care are posibilitatea, sa urce masina pe un elevator si sa verifice.

Sper sa ajute pe cat mai multi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam asa se aude :

Secundele 3-5 , 16-17, 20, 27-28 . Volumul la max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, imi puteti da si mie codu de la bucs de audi TT ce se potrivesc pe golf 4 tdi . spate si fata. Daca nu le cumpar de la vw si le iau de la autonet sau altele is bune.

Va multumesc

Modificat de ninu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare. Oare aceste batai asemanatoare cu cele din clip de la ce bucse ar putea veni. Bieleta de directie, bucsele mari de la bascula au fost schimbate in iarna. Se aude doar pe partea soferului. ms.

Modificat de golf416
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

auleu, acolo e ceva grav, da jos roata si vezi exact de unde vine, ca poate sa fie din mai multe locuri, n-ai cum sa ratezi la cum se clatina.

Cremaliera..cap de bara, caseta, pot fi mai multe. La mine asa se misca deabea cand am slabit capatul de bara ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat jos ambele roti, nu se aude nimic pe la bielete sau cap de bara , acestea arata ok nu au pic de joc, insa am desfacut mocheta sa vad coloan ade directie si jos unde este crucea cardanica se aud acest cloncait , precizez ca nu asa de tare ca in acel clip. Bucseke au fost schimbate, cele de la bar astabilzitaore sunt OEM in stare buna. Zgomotul pare sa vina din caseta unde se face racordul cu coloana de directie dupa cum am depistat. Inca o chestie, planetara de catre sofer daca trag de ea(catre roata si mai apoi mping spre motor) are un joc mic si face s asta clanc clanc. oare este normal acest sunet al planetarei, ca la caseta ma gandesc ca nu prea am alte solutii. ms

Butonul p_quote.gif sau p_mq_add.gif - (citatul) ajuta cand se doreste citarea unui pasaj din alt post.

Acest lucru are sens doar daca acel post nu este chiar ultimul, in caz contrar este inutil si interzis de regulament.

Foloseste te rog butoanele t_reply.gif sau t_qr.gif!

Modificat de Marius
Quote inutil
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

salut.si mie imi bate ceva la roata din dreapta fata knd iau kte o groapa.sa fie bucsaraia sau poate fi altceva?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema cu scartaitul si cea cu "ceva ce bate in fata" le-am avut si eu, si de fapt au fost urmatoarele probleme:

1.partea cu scartaitul: de fapt era sub masina, suportul de la toba, partea acea lunga de la topa sta pe un arc prinsa in 2 puncte de sudura, la mine se desprinse acele puncte si scartaia foarte enervant

2. partea cu batut-ul: la orice denivelare, groapa se audea ceva ce bate in fata, evident s-au incercat bicsele,telescoapele,arcurile, pana la urme de vina erau etrierii, in spate au o siguranta care strange placutele, in timp acea siguranta se slabeste, tot ce e de facut e sa strangi acea siguranta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!