Jump to content

Audi A3 motor 2.0FSI pareri va rog.


emanoeladrian
 Share

Postare recomandată

Ziua buna,

 

As dori sa va rog pe cei care aveti sau ati avut acest model de motor sa-mi spuneti parerile despre el si la ce probleme sa ma astept. Masina o cumpar pentru o persoana apropiata si nu as vrea sa existe surprize neplacute sau dezamagiri. M-am oprit asupra acestei oferte :

 

http://ww3.autoscout24.de/classified/272628379?asrc=st|as

 

Multumesc tuturor colegilor pentru amabilitatea de a-mi raspunde.

 

Adrian E.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut!

 

Masina e cam cheala din cate vad... la banii astia gasesti sigur modelul facelift, cu grila dintr-o bucata. Parerea mea ar fi sa mai cauti. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este Andrei cam cheala...si din alte discutii cu prietenii am aflat ca motorul papa ulei de la 'mama lui' dupa facere. Asa ca ne orientam catre un diesel.

Care din motoarele diesel pe coduri, productie 2005-2009 sunt cele mai fiabile montate pe A3 ?

 

Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai fiabil :

 

1.9 TDI 105 Cp- cod motor BKC (daca uleiul nu se schimba des, si nu este tinut pe nivelul maxim, cu completarile de rigoare, apare o uzura la axul cu came, si necesita schimbat).

2.0 TDI 140 Cp- cod motor BKD (la asta nu apare uzura la axul cu came, ci se fisureaza chiulasa, dar nu este o regula, incearca sa cumperi un motor cu seria chiulasa ce se termina in C).

 

astea doua sunt cele mai raspandite si cele mai fiabile, cel mai prost la capitolul fiabilitate este  BXE (105 Cp -6 trepte) iar BLS are filtru de particule de care banuiesc ca nu vrei.

 

 

Te sfatuiesc prieteneste, sa te orientezi spre Vw/Seat la bugetul respectiv, ca audi n-ai sa gasesti la banii respectivi, decat unul foarte alergat. Cat despre costurile de mentenanta, audi e mereu mai scump. O alta varianta ramane motorul 1.8 T.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc Deenman !

 

am sa caut motorul de 140 caluti probabil .

 

O zi buna !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu am vrut sa spun in primul post, dar cum ai indreptat discutia spre diesel, atunci si eu iti recomand 2.0tdi bkd. Legat de problemele la chiulasa, au fost majoritatea cu probleme din primele loturi fabricate, insa acum e greu sa mai prinzi o masina second-hand avand chiulasa originala cu probleme si care sa nu fi fost schimbata. 

 In Germania gasesti garantat si Audi 8P 2005-2007 in 2 usi, 2.0tdi la un maxim de 6000E. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce inseamna te rog 8P ? Multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa este denumita acea versiune de audi fabricata intre acei ani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cel mai fiabil :

 

1.9 TDI 105 Cp- cod motor BKC (daca uleiul nu se schimba des, si nu este tinut pe nivelul maxim, cu completarile de rigoare, apare o uzura la axul cu came, si necesita schimbat).

2.0 TDI 140 Cp- cod motor BKD (la asta nu apare uzura la axul cu came, ci se fisureaza chiulasa, dar nu este o regula, incearca sa cumperi un motor cu seria chiulasa ce se termina in C).

 

astea doua sunt cele mai raspandite si cele mai fiabile, cel mai prost la capitolul fiabilitate este  BXE (105 Cp -6 trepte) iar BLS are filtru de particule de care banuiesc ca nu vrei.

 

 

Te sfatuiesc prieteneste, sa te orientezi spre Vw/Seat la bugetul respectiv, ca audi n-ai sa gasesti la banii respectivi, decat unul foarte alergat. Cat despre costurile de mentenanta, audi e mereu mai scump. O alta varianta ramane motorul 1.8 T.

 

Deenman fi te rog amabil si spune-mi unde pot citi seria chiulasei? Am lanterna,oglinda de inspectie numai ca nu stiu zona unde sa o caut !?

 

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc ! Deci chiulasa din poza este 023C . Am inteles. Multumesc inca odata !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Chiluoasa din poze este seria A, este codul ala lung. majoritatea chiuloaselor din dezmembrari sunt A sau B, rar gasesti C.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!