Jump to content

Ibiza 1.4 MPI vs 1.4 TDi


DaniS
 Share

Postare recomandată

Salutare tuturor!

Ma tot invart de vreo luna si ceva sa imi iau masina si nu ma pot hotari... Singura concluzie la care am ajuns e ca vreau sa fie ceva din VAG.

M-am uitat la Skoda, Polo, Golf si acum am vazut oferta all inclusive de la Seat si suna foarte tentant.

Maine o sa ajung la un drive test la Metrotehnica si o sa vad ce si cum, dar as vrea sa va intreb pe voi intai ce parere aveti intre cele doua modele de 1.4...

Benzina sau Diesel? (si nu vreau discutiile generale ca pe alea le stiu :blink:, ci strict la aceste doua modele de Seat, care ar fi argumentele pro sau contra).

Va multumesc anticipat.

Daniel

ABS? Din ce ma uit pe site-urile dealerilor Seat... se pare ca modelul 1.4 TDi nu are inclus ABS ca si optiune... nici in serie si nici extra... Stiti ceva de asta?

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mi se pare aiurea sa nu aiba abs nici macar la optoinale....

Motorul de 1.4 tdi e bun prin prisma consumului. Nu e bun (din puctul meu de vedere) pentru ca treptele inferioare sunt lungi si se aude tare, in masina, zgomotul motorului.

Si inca ceva la tdi. Cand ajungi cu turatia la 2200 nu-ti vine sa crezi ce potent e motorul :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

in primul rand tu ce vrei de la masina?

daca vrei sa consume putin si mergi f mult diesel, daca mergi putin max 12.000 pe an benzina

parerea mea

bafta la cumparaturi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In general o sa o folosesc in mare parte in oras, nu cred ca o sa depasesc 15-20k km pe an...

Imi place insa diesel-ul, atat pentru performante, cat si pentru consum si as prefera un model tdi (in plus se devalorizeaza mai putin comparat cu modelele pe benzina).

Asa ca probabil ca si utilitate imi este ok si una pe benzina... ca si preferinta, as merge pe tdi... din cauza asta nu ma pot decide si incerc sa vad argumente pro si con, poate ma ajuta...

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dieselul este excelent din punct de vedere al consumului si performantelor. Insa intr-adevar este foarte zgomotos.

Benzina este silentioasa insa consuma foarte mult.

Despre ABS, este standard.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deocamdata la ibiza 2006 all inclusive nu este disponibila nici o versiune diesel doar 1.2 si 1.4 benzina.Ceea ce ai vazut tu 1.4 tdi 70 este din oferta veche si mai sunt disponibile...dar intr-adevar nu au ABS.Daca mai astepti cateva luni sigur vei putea sa-ti iei ibiza 2006 diesel all inclusive si va avea si abs... standard la oferta :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mersi mult de informatie... Problema e ca daca mai astept mult imi iau peugeot 207 :P

Ideea e ca o vreau destul de repede, si chiar sunt dispus sa merg pe o varianta din stoc daca se apropie de ceea ce vreau eu de la masina...

Daca asta e situatia, in cazul asta probabil ma voi orienta spre 1.4 MPi...

Oricum mai astept si alte informatii si va multumesc anticipat.

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diesel-ul are costuri de intretinere mai mari decat motorul pe benzina. Abia pe la 70.000 km incepi sa economisesti bani...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tot ce are in plus TDI-ul este filtrul de motorina. Asta nu mareste vizibil costurile de intretinere.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu vei obtine informatii obiective, pt ca cei care detin deja un diesel il ridica in slavi, iar cei care detin benzinare spun ca nu e asa rentabil un diesel cum se aude, ca e zgomotos, produce vibratii etc.

Am observat ca in general "motorinarii" sunt cei mai indoctrinati, poate cu exceptii foarte mici.

Vorba unui coleg de pe ASH: "e TDI, frateeee!"

Din cate stiu eu la diesel sunt mai scumpe reviziile decat la otto.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bine ai venit pe forum!

Diferente intre cele 2 motoare:

1,4 MPI = 4 cilindri cu 16 Valve sa bage benzina :D muulta: 1.4 / 55 kW / 75 CP

1,4 TDI = 3 cilindri si .................................................1.4 TDI / 51 kW / 70 CP

Dotarile sunt identice.

Ibiza 2006 are ABS standard. Daca nu se produce mai ai nitica rabdare si va aparea imediat.

Fa drive test cu amandoua motorizarile si ce-ti zice inima aia iti cumperi :P!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cam in aceeasi dilema sunt si eu.

problema e ca nu stiu daca merita diferenta de 1200 de euro intre motorizarea de 1,4 benzina 75 cp si 1,4 motorina 70 cp, mai ales in cazul in care nu faci prea multi km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Diferenta de 1200 de euro se justifica doar daca faci 30.000 de km/ an. Sau daca in cazul meu, intentionez sa pastrez masina 3-4 ani.

Daca masina este numai de dus la servici (in mare parte) e mai bine 1,4 16V.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

daca este numai pt oras si numai pt servici eu as lua in calcul si benzina 1.2, cred ca performantele dinamice in oras sunt mai bune decat 1.4 tdi iar pretul si consumul mai mici decat 1.4 benzina... parerea mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, am facut test drive-ul cu 1.2 MPi si masina s-a comportat super bine... a trebuit supraturata un pic la schimbarea vitezelor (de fapt nu a trebuit... asa mi-a recomandat tipul de la Metrotehnica), dar am alergat-o si cu 120kmph si nu am simtit deloc ca s-ar chinui... pentru oras cred ca este mai potrivita (consum cam cu 1l mai mic decat 1.4MPi) dar nu sunt inca sigur... parca pentru 5-600 euro in plus mi-as lua versiunea 1.4 pentru plusul de putere...

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Gata, mi-am depus actele pentru Seat Ibiza All Inclusive 1.4 MPi, credit bancar pe firma la Porsche Bank. In 2-3 zile ar trebui sa imi dea raspunsul si sper sa fie totul ok cu dosarul meu. Am ales o masina de pe stoc (lluvia Blue cu pachetul optional fresc), asta insemnand ca de la plata avansului o sa o am in cam 10 zile :D

Va tin la curent si cum ziceam :( sper ca la urmatoarea intalnire Seat sa vin si eu calare :D

Daniel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost azi la porsche romania si am intrebat de seat ibiza all inclusive 1.4 tdi 70 cp.Se poate comanda la pretul cip de 11 200.deci ar fi o diferenta de aprox. 1500 euro fara tva,ceea ce mie mi se pare destul de greu de amortizat in timp daca nu mergi mai multi km pe an :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!