Jump to content

Probleme xenon faza lunga


victor_sp
 Share

Postare recomandată

Ionut_Claudiu

Salut grup. Sunt posesorul unui passat b6 din 2006 cod motor bmp. Are faruri adaptive bixenon , dar cu probleme si anume:

1. Se sting in mers si imi apare eroarea afs inoperative

2. Nu imi merge faza lunga pe nici unul

Mi s-a zis ca sunt farurile de vina, am schimbat ambele faruri (complete) testate pe masina de dezmembrat. Problema este ca pe masina mea fac la fel ca cele vechi. Ma puteti ajuta cu vreun sfat? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pot fi mai multe cauze. Pentru o diagnosticare foloseste un tester dedicat VAG gen VCDS, VAS PC.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va Salut....am si eu o problema cu xenonul partea stanga….De ceva timp a inceput sa palpaie ...aseara sa stins si mi-a aparut eroarea in bord ….Le-am stins si le-am reaprins ...Sa aprins din nou dar tot palpaie...Eroarea a disparut...Cu vcds-ul imi arata ca e ceva in scurt (sporadisch).Sa fie xenonul defect,sau sa fie ceva de la cablu?Va multumesc !

"Respect"

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

 nu merge faza lunga. E de cand am schimbat spira volan.  De unde sa incep cautarile? ms

Modificat de Manuel N.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la codarea calc de coloana. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se poate face cu un VCDS? Care e procedura?

Modificat de Manuel N.
Nu mai folosi quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

DA, cu VCDS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am o problema la al meu passat b6, am schimbat becurile pt ca unul din ele nu mai mergea și când dădeam faza lunga după 10 secunde se stingea singura, acum unde s a ars becul tot nu merge și cu bec nou doar în partea unde mergea, dar pe faza lunga tot nu merge pe nici o parte, ce sa i fac, ce ar putea fi 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine m-a zăpăcit postul tău, sa nu te superi.... Poate sunt eu obosit... Dar incearca sa explici un pic mai exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci la al meu passat i s a ars un bec pe partea dreapta, am bixenon, și înainte sa se ardă faza lunga mergea doar pe becul ala și când o aprindem stătea 10 sec după se stingea, acum i am cumpărat 2 bec osram d1s și pe partea dreapta tot nu merge nici pe partea stânga faza lunga, ce poate sa fie 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe dreapta atunci poate sa fie problema de balast... Pe stanga, fa o scanare sa vedem ce erori ai acum

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Am si eu problema cu farul la un passat b 6 .esti bixenon si după ce dau faza lungă in cateva secunde trece pe scurtă. Pe tester imi arata ca ar fi eroare la motoras.se schimba separat sau se poate repara? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salut de ceva timp la al meu passat nu mai bat bine farurile chiar în ultimul timp au început să pâlpâie și se sting în timpul mersului pentru scurt timp fără să mi se aprindă ceva în bord, așa că m-am decis să cumpăr alte becuri dar nu știu de care țin să precizez că farurile sunt bi-xenon OEM. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Becuri d3s. Cumpără numai originale Osram, Philips, etc... Sa nu fie fakeuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Tocmai ce am fost la un magazin de piese auto mi-a spus că îmi trebuie d1s?

Modificat de Manuel N.
Nu era nevoie de quote. Se sanctioneaza. Citeste regulamentul.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Passat b6? Greșeala mea.. E cu d1s

Au dreptate. Dar sa cumperi ceva bun 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Problema rezolvata , am schimbat atat becurile Osram d1s cat si lupele Valeo . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Fuicacostache

Bună ziua am schimbat calculatorul la un far bixenon pasat b6 3c și acum merge. problena e ca rămâne aprins  becul chiar dacă iau contactul... Care ar fi cauza?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Si nu se stinge deloc? Sau cand se stinge? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuicacostache

Nu se stinge.. Am schimbat între ele și calculatoru original din stânga dreapta.. Și tot la fel.. Trebuie sa scot mufă ori borna

 

Am fost la un service și nu a putut sa șteargă eroarea.. Mia spus sa merg la Volkswagen.. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

La tine nu e de eroare, ci de reparat. Probabil centrala electrica defecta, in cazul tau. Trebuie o diagnoza, verificare, remediere

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

19 hours ago, Fuicacostache said:

Nu se stinge.. Am schimbat între ele și calculatoru original din stânga dreapta.. Și tot la fel.. Trebuie sa scot mufă ori borna

 

Am fost la un service și nu a putut sa șteargă eroarea.. Mia spus sa merg la Volkswagen.. 

ai cumva xenon aftermarket?

sau becuri chinezesti?

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/13/2020 at 5:19 PM, Fuicacostache said:

schimbat calculatorul la un far bixenon pasat b6

Calculator far, bixenon, etc.....deci far oem bixenon. Mai mult ca sigur e driver defect in centrala electrica. De ce? Cihe stie....becuri fake, etc...trebuie verificat

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fuicacostache

Am schimbat faru din dreapta în stânga și merg amândouă faruri la mufa din stânga.. Deci nu sunt farurile. Mam uitat la siguranțe.. Nu sunt arse.. E ceva din electric... 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n
On 5/20/2020 at 6:21 PM, F l o r i n said:

Probabil centrala electrica defecta, in cazul tau. Trebuie o diagnoza, verificare, remediere

Iti pierzi timpul proband aiurea piese. Nu e din far, ti-am scris de cateva zile unde e problema. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!