Jump to content

Bare pentru portbagaj exterior pe B7 Variant?


gigelsat
 Share

Postare recomandată

Am achizitionat de curand un B7 Variant si sunt intresat sa cumpar si un set de bare pe care sa le montez pe barele exterioare de pe cupola masinii. Obisnuiesc ca in vacante sa merg mai mult cu masina, pe autostrada, cu multe bagaje si am nevoie de acest portbagaj exterior.

Puteti sa-mi recomandati un set de bare care sa aiba sistem de prindere solid, sigur si cu sistem de inchidere ce cheie?

Am facut greseala sa comand astea de pe emag

 

http://www.emag.ro/bare-transversale-menabo-brio-pentru-vw-passat-b7-variant-model-2011-2014-br400000540/pd/DGQ2DYBBM/

 

discutând telefonic cu vanzatorul i-am explicat ce vreau, m-a asigurat ca sunt bare dedicate pentru B7 insa când au venit am constatat ca e un set de bare "universale" care cica ar fi compatibile pentru sute de modele. Am incercat sa montez una dintre bare, rezultatul a fost dezastruos, sistemul de prindere este mai inalt decat ​latimea barelor noastre, închiderea nu este completa, bara desi am stans cat se putea avea joc, pe scurt nu am nicio siguranta  pe ele.

Le-am restituit l​a furnizor si caut unele facute de o firma serioasa, de aceea apelez la experienta voastra sa-mi spuneti care sunt OK, eventual sa stiu din ce an sunt bune in cazul in care vad pe undeva, de exemplu am gasit nuste bare originale de passat variant pe care scrie ca-s pentru masinile de dupa 2005, insa nu apare si pana la ce an sunt potrivite.

Multumesc!

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu mi-am luat acum 2 ani de la Lidl si nu au nici o problema nici pana in ziua de azi. Am vazut ieri ca au aparut din nou la Lidl acelasi model. Poti sa le iei si sa le incerci; daca nu iti plac le returnezi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu, cele de la Lidl sunt foarte bune, fabricate in de.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am ceva ieftineala tot de prin Carrefour, cred ca le-am folosit tot odata maxim cand am carat ceva . Curios ca cele de la emag n-au mers, nu s-au strans destul de tare incat sa prinda bara destul de solid ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele de la Lidl sunt fix Menabo, ca cele de mai sus de la emag. La mine stau bine pe masina, dar fluiera intre 70-90km/h.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta pe google Bare transversale Thule - VOLKSWAGEN, Passat (B7) Variant, 5 usi, cu bare WingBar. Le am montate pe masina impreuna cu 2 suporti de bicicleta.

 

Tot acolo gasesti si ceva mai apropiate de plafonul masinii si teoretic mai silentioase (Wingbar Edge). La 100km/h cele de mai sus au un sunet de turbina. Nu f. deranjant, dar se aud.

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor. Cred ca o sa urmez varianta recomandata de vecinul meu iulitab.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca tot ai deschis topicul sa ne spui ce ai luat si cum se comporta.

Spor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Pana la urma mi-am achizitionat originale, evident ca vin perfect, atat ca design cat si ca siguranta pe care o dau. Le-am gasit pe un site de vanzari de la noi la 100 euro.

Pentru colegii interesati, dupa catalogul actual de accesorii, pentru masina mea ar trebui cu cod

3C9 071 151 666
cele pe care le-am luat eu sunt cu cod
3C9 071 151 FKZ
dupa cum se vede, difera doar terminatia insa cele cu FKZ sunt 100% potrivite, posibil sa fie variatii de culoare, finisaj, n-am vazut cum arata exact cele cu codul din catalogul actual.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

As vrea sa stiu daca sistemul de prindere al barelor transversale Thule de la Vw passat b6 se potrivesc si la vw passat B7 (sedan amandoua)?

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...
On 20.10.2015 at 7:03 AM, gigelsat said:

Am achizitionat de curand un B7 Variant si sunt intresat sa cumpar si un set de bare pe care sa le montez pe barele exterioare de pe cupola masinii. Obisnuiesc ca in vacante sa merg mai mult cu masina, pe autostrada, cu multe bagaje si am nevoie de acest portbagaj exterior.

Puteti sa-mi recomandati un set de bare care sa aiba sistem de prindere solid, sigur si cu sistem de inchidere ce cheie?

Am facut greseala sa comand astea de pe emag

 

http://www.emag.ro/bare-transversale-menabo-brio-pentru-vw-passat-b7-variant-model-2011-2014-br400000540/pd/DGQ2DYBBM/

 

discutând telefonic cu vanzatorul i-am explicat ce vreau, m-a asigurat ca sunt bare dedicate pentru B7 insa când au venit am constatat ca e un set de bare "universale" care cica ar fi compatibile pentru sute de modele. Am incercat sa montez una dintre bare, rezultatul a fost dezastruos, sistemul de prindere este mai inalt decat latimea barelor noastre, închiderea nu este completa, bara desi am stans cat se putea avea joc, pe scurt nu am nicio siguranta  pe ele.

Le-am restituit la furnizor si caut unele facute de o firma serioasa, de aceea apelez la experienta voastra sa-mi spuneti care sunt OK, eventual sa stiu din ce an sunt bune in cazul in care vad pe undeva, de exemplu am gasit nuste bare originale de passat variant pe care scrie ca-s pentru masinile de dupa 2005, insa nu apare si pana la ce an sunt potrivite.

Multumesc!

 

 

 

Pt."gigelsat",vreau sa spun ca am achizitionat de aprx.o luna exact barele de care zice el, de la menabo,de pe e-mag,dedicate pt.VW passat B7 si Alltrack,au fost 255 lei+transport, dar care se potrivesc perfect,nu am avut nicio problema de fixare.Sunt fabricate in Italia.Sistemul de prindere are exact forma barelor longitudinale ale autorurismului.Cu siguranta daca vedeam acest post inainte,nu le-as fi comandat.Asa ca nu cred ca ar trebui sa ne luam dupa tot ce scrie fiecare,si ar trebui sa filtram informatiile.Muta bafta in alegerile pe care le faceti.Aaa...si sa nu uit,cum ai reusit tu sa le gasesti la 100 euro,daca in Germania cel mai ieftin le gasesti la 155 Euro+transport???

Modificat de passat1.6
adaugare date
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1. ma bucur ca la tine s-au potrivit, repet cele pe care le-am primit eu nu erau bare dedicate, poate tie sa-ti fi trimis altceva

2. cele pe care le-am cumparat ulterior erau noi, cu logoul vw pe ele, pachetul de accesorii era sigilat, puse pe olx, le-am folosit cu cutie mare pe ele, nicio problema la mers pe autostrada

Cu siguranta cele primite de mine de pe emag n-af fi rezistat la viteza, mai ales ca sistemul de prindere era din material plastic, nu avea nicio insertie metalica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 years later...

@gigelsat cum se comporta la viteza? 90-100km/h, doar ele montate? Caut si eu sa imi cumpar pentru un B7 variant si nu as vrea sa le tot plimb, sa le pun pe masina, sa le dau jos de pe masina etc. (stiu, lasate pe masina o sa creasca consumul).

MUltumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Las si eu cateva poza pentru eventualii proprietari de B7 Variant care vor sa isi ia bare transversale Thule Wingbar Edge. merita pe deplin investitia, barele sunt foarte silentioase. Eu le-am lasat montate pe masina si am mers de proba cu 140kmh (se aud foarte putin la viteza respectiva, la 100 kmh nici nu mai zic). Ca idee pentru cei ce vor sa isi ia aceste bare, sa stiti ca la B7 latimea maxima ce va ramane disponibila pentru suport ski, suport bicicleta, cutii portbagaj etc, este de 65-68 cm (in partea din spate plafonul e mai ingust decat in fata si automat si distanta intre barele originale se micsoreaza - undeva la 80cm au in spate barele longitudinale intre ele)

Optimized-IMG_20200111_164823.jpg

Optimized-IMG_20200104_162856.jpg

Optimized-IMG_20200107_130652.jpg

Modificat de olariu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

    Salutare. O alta recomandare pentru posesorii de Passat B7 Variant, precum si orice alt fel de model auto cu bare longitudinale din fabrica, ar fi barele transversale de la Erkul (produs in Turcia). Ca urmare a faptului ca am avut nevoie sa mai investesc niste bani intr-un suport de bicicleta, am luat decizia de a vinde barele Thule Wingbar Edge si a le lua pe acestea la un pret mult mai mic. Pareri/idei din timpul montajului si dupa:
- montajul se face prin taierea barelor livrate la dimensiunea necesara: fiecare picior permite intinderea barelor pana la 4cm, deci daca ai nevoie de 90 cm intre bare, atunci tai barele la 90-8 = 82cm (in felul asta o sa mearga bara de la 82cm cand e la minim stransa pana la 90cm cand e la maxim intinsa) -> personal, eu le-am taiat fix la dimensiunea de care am nevoie, pentru ca le voi folosi doar pentru cutia de portbagaj
- ele vin din fabrica cu canal de cauciuc care se baga pe interiorul barei, dar eu am inlocuit respectivul cu o banda pentru bare transversale originale VW (50 de lei 2 bucati de 120 cm), din acela care se fixeaza in canalul barei -> poza atasata
- are si antifurt care se inchide cu cheie, ceva basic, dar care nu se ridica la nivelul celui de pe barele Thule
- din aluminiu, vine pe gri sau pe negru (fara costuri suplimentare pe versiunea neagra) -> eu am optat pt negru, am si barele longitudinale tot negre
- testate pana pe la 120km, doar ele pe masina. Atat mi-a permis portiunea de drum -> ca aerodinamicitate si zgomot produs, e in aceeasi liga ca si Thule (au la fel forma aerodinamica)
- urmeaza sa le testez cu cutia de portbagaj si voi reveni cu completari
- avand canal pe mijloc ca si marea majoritate a barelor transversale, sunt compatibile cu tot felul de accesorii cu prindere pe canal: suport ski, suport bicicleta, cutii portbagaj etc.

Optimized-IMG_20200312_083947.jpg

Optimized-IMG_20200312_084957.jpg

Optimized-IMG_20200312_113255.jpg

Optimized-IMG_20200312_083951.jpg

Optimized-IMG_20200312_081340.thumb.jpg.fa3409ca775cb47f9d02e31afd0bb06d.jpg

4G9071633-Banda-de-cauciuc-originala-Volkswagen-Group-pentru-bare-portbagaj-din-aluminiu-cu-profil-T-1-800x800w.jpg

Modificat de olariu89
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Va salut. Vin si eu cu o intrebare: ce tip de bare transversale ar trebui sa cumpar pentru sina incastrata(asa am inteles ca se numeste sina care este pe masina)?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!