Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Citind topicul asta mi-am dat seama ca problema cu ovalizarea se manifesta si la mine. A aparut anul trecut cand am montat rotile de iarna pe 15". La viteze de 80-90km/h volanul are un joc puternic stanga-dreapta. Cu rotile de vara pe 16" e mai putin vizibil dar tot e.

 

Pe fata am discurile din fabrica cu placute TRW schimbate acu 5-6 ani, iar pe spate am si discuri si placute TRW schimbate acu 3 ani. Senzorul de placute uzate nu s-a aprins, masina avand acum 235.000.

 

Problema care se pune: cu ce le inlocuiesc? Din ce opinii am citit pe aici cam toate is facute de mantuiala ... Ceva recomandari?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE Power disc si palcute ceramice.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sfatul meu...ca si posesor de Ate Power Disc...nu isi justifica banii...

Dupa cum vezi...multi se plang de discuri ovalizate...si poate se vor ovaliza si ale tale..si o sa plangi dupa bani...

Asa unele mai ieftine...ATE simplu sau TRW cand se ovalizeaza le rectifici pana nu mai merge si le arunci fara sa iti pese prea mult...

Mai e o varianta de luat in calcul si Brembo Max...am un coleg cu Bora 2.0 si pana acum nu s-a plans...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am eu ATE simplu si TRW, ambele ovalizate. Un set ii pe masina si celalalt set asteapta sa fie montate pe masina, rectific cand un set cand celalaltul. Nici asta nu ii viata, sa schimbi discurile de 2 ori pe an....

 

Am observat si eu ca de Brembo nu prea se plange lumea, sau nu prea se cumpara si nu are cine sa se planga sau chiar sunt mai bune ca si restul discurilor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate problema este in alta parte si nu in discuri.Ai verificat abaterea butucului? ai gresat culisele etrierilor?. O singura data am ovalizat discurile cind am intrat cu masina intr-o balta de ajungea apa 3/4 din inaltimea rotii.Dupa 3 luni nu se mai putea frina parca se dezintegra masina.Am pus discuri TRW si placute TRW si de 4 ani nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Abaterea butucului am verificat-o, nu era mare si era cam la fel pe ambele parti, iar la discuri se ovalizeaza numia unul, nu ambele. Ce-i drept culisele etrierilor nu sunt in ce-a mai buna stare, vroiam si eu sa le schimb de ceva timp si in weekend o sa le si schimb daca reusesc sa gasesc kit de reparatie sau cum se numeste.

 

Un alt indiciu care arata catre calitatea proasta a discurilor este ca vibratia se simte numia dupa ce discurile se incalzesc si se accentueaza cu cat sunt mai calde. Dupa un procedeu de bed-in (calire a discurilor, accelerare sifranare pana discurile se incing bine si dupa aceea se racesc lent) aceste vibratii se diminueaza semnificativ pentru o perioada de timp

 

Daca butucul are abatere acest lucru nu ar avea efecte vizibile si in alte locuri, gen rulment stricat, cauciuc tocit aiurea, vibratii nu numai la franare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,

masina din semnatura se comporta (doar) la franare in felul urmator:

-la viteza mica tinand apasata pedala usor, franeaza in "şuturi", parca as apasa cu pauze scurte pedala;

- dupa 80km/h la apasare usoara si constanta a pedalei, trepideaza masina, dar mai ales volanul cu tendinte de rotire stanga dreapta.

-daca apas ferm pedala nu mai are nici una din manifestarile de mai sus.

Tind sa cred ca sunt ovalizate discurile de frana fata (pe spate am tambur), asa cum am mai scris intr.un alt topic am fost la cateva magazine sa caut discuri+placute.

Speram ca daca le dau seria VIN vor gasi discurile compatibile- insa fiecare vanzator ma intrebat ce diametru( 260, 288, 230 mm) sunt discurile actuale si evident ca nu stiu.

Am citi prin acest topic ca trebuie luat in calcul codul PR, dar nu stiu ce e acest cod si nici unde il gasesc .

Pun aici seria VIN poate are cineva la indemana un program sa.mi indice ce specificatii trebuie sa aiba discurile compatibile cu masina-

TMBCX21U728553741

Octavia 1 2002,1.6 AVU HATCHBACK, roti R16.

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am observat astazi dupa ce am gresat culisantele ca masina vibreaza mult mai putin ca inainte . Acum vibreaza mai puternic doar dupa ce trec de 120 , la 80 km/h deabia se simte.

Inainte de a face gresajul vibra destul de tare si la 60 km/h. Nu stiu daca are vreo legatura, poate la mine problema este in alta parte,dar oricum e mult mai bine ! :)

Mentionez ca am observat asta dupa aprox 200-300 km rulati dupa gresaj. Imediat dupa nu a ajut nici un efect in acest sens...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,

 

In urma cu 6 luni am achizitionat masina din semnatura , nu stiu ce discuri avea, dar lovea in volan f tare la franare ( probabil ovalizate grav) , le-am schimbat pe toate 4 cu ferodo + placute ferodo .schimbat amortizoare,flanse ,bucse.Dupa 5000 km s-au ovalizat ,nu la fel de rau ca primele,dar destul de nasol.Le-am schimbat in urma cu o luna , am pus ATE ( doar cele pe fata le-am schimbat ) + placute ate .Au mers f bine pana acum cateva zile cand am pus 2 frane mai agresive( asfalt uscat fara apa fara nimic ) apoi au inceput incet incet sa vibreze.Discurile sunt rulate aproximativ  3000 km .Mentionez ca am jante pe 17  , cauciucuri 225 45 17 .Intrebarile mele  sunt : Jantele sunt prea mari si forteaza discurile? Ieri am fost la o verificare si mi-au zis ca am joc in bieletele de directie( sa fie oare asta o cauza de ovalizare? )  de fapt daca site cineva clar care sunt cauzele de ovalizare in afara de discuri incinse pe apa? exista si cauze mecanice? Va rog sa ma lamuriti !Seara buba

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba bucsele si pivotii care au joc, echilibreaza jantele cum trebuie si pe urma vezi daca mai vibreaza la franare. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Schimba bucsele si pivotii care au joc, echilibreaza jantele cum trebuie si pe urma vezi daca mai vibreaza la franare.

Am de schimbat doar bieletele de directie care au joc,problema este ca si data trecuta au facut discurile asa apoi dupa schimbare nu a mai vibrat deloc pe franare semn ca vibratia a fost din discuri.Asta este enigma : de ce se ovalizeaza?!

Modificat de seerbanutzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost in situatia ta. Am cumparat masina wi a trebuit sa schimb discuri si placute fata. Am pus ferodo si discuri si placute. Dupa 20000 erai praf si discurile si placutele plus ca imi tremura volanul la franard peste 100. Am pus ate si astea incepuse sa trepideze dupa cateva mii. Am echilibtat rotile si am schimbat articulatiile cu joc si a disparut trepidatiile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am dat ieri roata jos sa vad de ce imi vibreaza iar volanul la franare si am observat ca se aud mici pocnituri atunci cand mergea discul in gol.De ce oare se aude asa.Precizez ca se aude tot la discul care s-a ovalizat data trecuta.Plus ca(poate mi se pare mie),in mers,volanul se misca f putin stanga-dreapta.

Modificat de apkah
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Wow!!! Da` urat mai face ma nene!! Revenind, discul pare sa fie de vina, dar daca spui ca iti tot ovalizeaza discul, problemele pot fi din fuzeta. Mai bine mergi pe un elevator si verifica daca ai joc in articulatii, in fuzeta, in port etrier. Eu la fosta masina am avut articulatia praf si din cauza ast la franare imi batea foarte tare si am sfarsit nu numai prin a schimba asolut totpefata, dar si discurile intrucat il ovalizasem tot pe cel din dreapta si erau relativ noi. De retinut ca mie la franare imi juca volanul stanga dreapta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca am joc in fuzeta asta ara insemna ca am probleme cu butucul si rulmentul,nu?Sau si cu fuzeta propriu-zisa,asta insemnand ca ar trebui inlocuita cu totul?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca aveam un prezon bagat in butuc?Nu,nu aveam niciun prezon in butuc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut tuturor

Maine o sa i-mi schimb discurile si placutele de frana pe fata si as vrea sa ma informeze cineva daca se poate cam cati km tre sa parcurg fara a pune frana brusca sa se uzeze uniform discurile? (Meseriasul mi-a spus sa fiu atent la primi 300 km dar as vrea si parerea cuiva de pe forum care s-a mai confruntat cu aceasta problema)

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, cam 300 de km sa ai grija de ele, frane din timp etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, imi puteti spune ce sistem de franare am pe masina, Bora WVWZZZ1JZYW446812 motor AHF.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , ce pareri aveti despre Ferodo Premier ,discuri si placute.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@LUC79 daca nu te deranjeaza un scartait de la placute din cand in cand poti sa mergi cu incredere pe ferodo premier.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut , ce pareri aveti despre Ferodo Premier ,discuri si placute.

Salut, ca performanta sunt mai bune ATE .Eu am avut acum cateva luni ferodo care s-au ovalizat , acum am ATE ovalizate partial ,in curs de ovalizare totala :) , cauza probabila mecanica, o sa revin cu rezultatul dupa o inspectie la vw service.Ca un sfat, asigura-te ca nu ai nici un joc in bielete sau in butuci-rulmenti apoi pune discuri noi .Apropo ferodo , cel putin la mine ,nu au scartait deloc!
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vad ca discurile Ferodo se ovalizeaza, la fel si ATE si TRW. :sly:

Despre discurile Zimmermann stie cineva ceva ? A patit cineva sa i se ovalizeze si astea ? :icon_bounce:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!