Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

256x22 si placute fara senzor uzura.Pretul corect placute + discuri Brembo fata=400 lei pachetul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

ce-i aia cu amortizor de vibratii? Lucas-TRW mai nou nou sunt una si aceeasi chestie, deci nu te stresa, n-ai cum sa dai in bara :), is toate lafel, depinde de documentarea fiecarui site.

 

Am si eu un G4 1.9 TDi axr din 2006 ... adus in tara in 2009 ...   acum  vreo cateva  zile mi s-a  aprins senzorul de placute ....  

 

Vreau sa  cumpar placute  de  frana .. pt toata masina .....    pana  la  urma  care e  faza  cu tipul de  sistem de  franare  ... ca  vad pe  autokarma  ca  la  diferiti producatori .. apar  diferite  sisteme  de  franare ...   Sistem franare : Kelsey-Hayes, Girling, TEVES, Lucas-Girling, TRW,  Volkswagen, LUCAS

 

 

Eu cum aflu ce sistem de  franare  am ??  is  toate  la  fel  si ne  incurcam in specificatii ?

 

Ce firma recomandati la placute ...   am discuri originale ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In concluzie cu tremuratul volanului la franare, adica discuri ovalizate, nu-i rezolvare decat cu inlocuirea lor?

Eu am LPR si nu au decat 2500-3000 km si trepideaza foarte rau.

 

Numai bine

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica placutele in etrier sa nu aiba joc. Atunci cind ai schimbat placutele ai/ti-a gresat culisele etrierilor? sa nu le ai blocate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am fost de fata , da s-au gresat culisele si s-au pastrat cele vechi care erau in stare perfecta, nu cred ca etrierii

ar avea probleme pt ca atunci cand am cumparat-o nu trepida deloc desi discurile erau praf, le cazuze gradul acela

de pe marginea exterioara care ramane dupa uzura discului de ruginite ce erau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. as vrea sa schimb si eu discurile si placutele pe spate la masina, dar inca nu sunt hotarat ce sa cumpar. as fi interesat sa stiu originalele de care firma sunt si ce as putea monta pe masina acuma pentru a preintampina alte probleme de vibratii si scartaituri. mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Intrebare: de ce scartaie placutele/discurile la franare usoara? la 20-30 km/h cand franez scartaie pe dr fata. Am 5000km decand am pus pe fata discuri si placute noi marca TRW si de aprox. 1000km au inceput sa faca zgomot. De altfel sunt multumit de cum se comporta la franare. Ma enerveaza acest scartait de parca as merge cu tirul prin oras....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut. as vrea sa schimb si eu discurile si placutele pe spate la masina, dar inca nu sunt hotarat ce sa cumpar. as fi interesat sa stiu originalele de care firma sunt si ce as putea monta pe masina acuma pentru a preintampina alte probleme de vibratii si scartaituri. mersi

 

Nimeni nimica???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai parcurge şi tu topicul ăsta măcar aşa pe sărite ai afla multe despre ce te interesează :ceuameni: . Vezi pe la pagina 79.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alin: eu am gasit discuri originale la dealer la 293 de lei bucata (nu setul) ceea ce mi se pare cam scump.

aici pe forum am gasit ATE Power Disc la 460 lei setul iar placute tot ATE la 140 de lei. oferta foarte buna in conditiile in care la magazine sau pe net nu gasesti mai ieftin de 550 lei setul, cel putin eu nu am gasit.

multa lume lauda ATE si la discuri si la placute, sunt mai scumpe dar lumea zice ca merita.

despre ovalizare, tine de montaj, intretinere in timp dar si de noroc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

...eu am pus pe Golf 4 placute TRW...franare buna, insa parca sunt prea tari..cam mananca din disc...oricum a venit vremea si a trebuit sa schimb discurile de pe fata fiind urzate rau de tot; am pus Ferodo...si pot sa zic ca scartaie cand franez de zici de nu-i adevarat. ..si parca nici franarea nu e tocmai la fel ca inainte, desi cei care mi-ai facut ITP-ul au zis ca am frane bune. Apropo, ovalizari la disc nu am, nu se simte nimic la volan. Combinatia TRW - Ferodo, nu-i una prea fericita....cel putin in cazul meu.

O zi faina!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cea mai buna combinatie pentru mine a fost discuri fata brembo maxx si placute brembo.Frana excelenta,nici un fel de zgomot doar ca placutele de frana s-au uzat mult mai repede din cauza discurilor de frana brembo maxx.Acum am montate placute ate pe discurile brembo maxx,nu am zgomote dar sa zic ca parca franarea era mai buna cu placutele brembo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

A sosit vremea sa-mi schimb si eu discurile si placutele, 141000 km(discurile nu au fost schimbate-cred) stie cineva care sunt discurile originale si placutele pe masina din semnatura si seria: WVWZZZ1JZ1W325735???Gabi ti-as fi recunoscator...as vrea sa pun tot ceva de origine sau ceva mai bun ca sa nu am probleme cu scartaiala,vibratie...pana acum am fost multumit de frana :D

Ps: ma intereseaza si dimensiunile,la discuri,placute...parca pe fata 256 si pe spate 232?

Modificat de alecsandru19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alecsandru19 cumpara-ti discuri si placute OEM, asta daca nu vrei sa risti cu after market-uri contrafacute sau de proasta calitate. Eu mi-am pus de 2 ori discuri after market si am fost nemultumit, dupa cateva mii s-au ovalizat. Le-am schimbat cu OEM si au disparut problemele.

Modificat de viliboy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ar trebui sa zici si ce marca au fost si in cati km s-a manifestat.

app, pe AZD sunt 280 pe fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ms Marius! Nu eram sigur...acum stiu 280 fata si 232 spate?Are cineva idee la ce pret se invart discurile si placutele fata/spate? Am impresia ca este mult mai scump pe OEM, decat aftermarket si de calitate...adica brembo maxx sau ate,am vazut ca se foloseste cel mai des la golf4/bora

Modificat de alecsandru19
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am azd si au 253 fata..e drept ca pe leon

eu am azd si au 253 fata..e drept ca pe leon.

masoara mai bine diametrul inainte sa cumperi ca asa luasem si eu de 280 si nu au potrivit

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alecsandru19,280 x22 milimetri fata si 232 x9 milimetri spate.

Un disc de fata original bate in 300 lei,un set de placute original bate in 300 lei.In consecinta 900 lei placutele si discurile fata.

Daca crezi ca merita si ai cascaval de investit....

Poti avege varianta af :ATE,BREMBO,TEXTAR,TRW.

Spre exemplu,un set de frana  fata BROMBO MAXX +placute frana BREMBO =550 lei,BREMBO normal +placute BREMBO=450 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa schimb si eu pe spate discurile, unii spun ca pe spate nu este foarte important ce pui pentru  ca nu este asa solicitata.

 

Gabi, despre Delphi ce stii ? intre Textar si Brembo care este mao ok ?

 

Merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Delphi produc de toate:sisteme de injectie,filtre,elemente directie,elemente de franare...etc.

Mai bine axeaza-te pe o firma care produce exclusiv elemente de franare.

Cred ca Brembo are un raport bun calitate pret si mai ales ca e vorba de puntea spate si acolo nu e o tragedie daca pui ceva ieftin si bun.

Vezi intre Brembo si Trw ce poti alege calitate/pret mai avantajos pentru tine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am schimbat discuri pe spate brembo cu textar si dupa 25000 km s-au mancat. Azi am dat comanda de ate-powerdisc cu placute ate. Am aceasi combinatie pe fata si nu am pb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ce parere aveti pentru masina din semnatura, de discuri si placute marca jurid, pe spate le am luate, sa merg si pe fata pe jurid?

Modificat de cikyu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci 300lei disc OEM pe fata? Daca tot costa atat, rezista 100mii km? Cum au rezistat cele de pe masina? Daca a experimentat cineva,atunci merita sa investim in OEM,daca nu....intre brembo maxx si ate power disc este vreo diferenta notabila? Adica discurile rezista mai multi km,franeaza mai bine? Si discuri brembo maxx pot pune si pe spate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Gabi, ajuta-ma si pe mine te rog cu modelul discurilor frana spate, pt. golful meu ALH, 2002, vin WVWZZZ1JZ2P041211.

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut ! Ce diametru au discurile pe spate pe vw golf iv 1,4 16v din 2001system lucas?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!