Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Salut

Voua vi se pare aceste discuri placute uzate? Mecanicul zice sa le schimb eu insa nu sunt convins.

Mai degraba as scimba cauciucurile care sunt foarte tocite decat discurile si placutele.

Voi ce parere aveti?

Multumesc.post-51661-0-30438700-1366042154_thumb.jpost-51661-0-34696600-1366042181_thumb.jpost-51661-0-10786800-1366042198_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cam da, asa le-am gasit si eu astazi si la urmatorul schimb de placute schimb si discurile fata, ar fi in ~20k km..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Le masori si vezi cat au. Limita e de 19mm, scrie si pe ele. Oricum nu cred ca mai au mult nici ele, nici placutele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare! Am o nelamurire. In manualul de intretinere VW la montarea placutelor de frana posterioare se monteaza arcuri de fixare noi ale placutelor si suruburi noi de fixare a etrierului. Acum va intreb,este obligatoriu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

elf, nu e la ochi, e la cote. masoara. grosime minima la cele din fata 19mm, cele din spate 7mm.

 

pensionaru, de ce sa nu le montezi din moment ce vin la pachet cu placutele??arcurile alea le tin pe pozitie sa nu clantane pe acolo placutele

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Salut ! Ma intereseaza si pe mine niste detalii. Trebuie sa imi schimb discurile de frana si placutele de frana pe un model VW Golf IV Variant 1.9TDI 66kW/90cp. Imi poate spune cineva dimensiunile ? Va multumesc frumos !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fata: 280 mm

Spate: 232 mm

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut la toata lumea.

 

as avea si eu o intrebare: trebuie sa imi schimb discurile si placutele de frana fata/spate - am un bora variant 1.6 benzina, 77kw, 101cp - ce placute/discuri sunt mai potrivite si daca si le-a schimbat cineva de curand sa vedem un scor aproximativ, le schimb acum sau mai astept. frana imi prinde destul de bine, doar ca se simte o vibratie usoara in momentul franarii si mi s-a recomandat sa le schimb.

 

mare mulţam!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

vibratie de-obicei vine de la discuri ovalizate pe fata, putin probabil cele de pe spate, dar nu exclus.

ce sa pui? pe spate din fabrica sunt trw, daca te tine buzunaru', pui ATE.

 

Vezi ca la 2 ani se schimba si lichidul, daca vrei sa ai grija de masina ta.

 

Poti pune DOT4 sau 5.1.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

buna ziua.sunt nou pe aici iar daca nu postez bine imi cer scuze.am si eu o problema.am schimbat un rulment fata dreapta la golf in servis.mi sa spus ca discurile si placutele sunt praf intraevar asa erau.dupa 2 saptamani am schimbat discuri si placute fata spate trv.roata dreapta fata incepe sa scartaie.o desfac iar curat pe acol tot asa.merg la un mecanic imi desface pistonasu curat ca lacrima.o desfac eu iar scartaitu acela fiind foarte sacaitor.invart cu mana si observ ca discu are un punct unde strange si freaca in placuta ca si cum ar fi ovalizat.merg inapoi cu el la magazin baieti foarte ok imi aduc altu eu am desfacut cutia lam desigilat tot.dupa montaj exact aceasi problema acelasi scartait acelasi punct de frecare.la franare incepe de tremura foarte tare.ce ma sfatuiiti?poate fi problema din butucu pe care vine discu?va multumesc mult pentru timpu acordat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.

 

atata vreme cat nu ai prins nimic intre butuc si disc (span, mizerie, etc) cand ai facut montajul care sa iti dea peste cap planeitatea, singura teorie care mai ramane in picioare este ca discurile vandute de la magazin sa faca parte dintr-un lot pe care producatorul nu cred ca a insistat cu controale de calitate corespunzatoare inainte de a fi livrate. incearca sa cumperi din alta parte, asta daca ai norocul sa iti returneze magazinul contravaloarea pieselor.

o intrebare: poti sa imi spui cu aproximatie cat te-a costat piesele (discuri si placute fata/spate trw)? mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

At trebui diagnosticata problema, in servis verificat daca nu e stramb butcul din fuzeta, dar aia ar insemna sa vibreze toata masina chiar fara sa franezi si sa ai 8 in roata, cum se zice.

Asa a fost si la mine, la cele ATE, scartaiau putin la viteza mica, la inceput, si am verificat si eu, frecau lafel...insa nu vibra, nu se incalzeau iar acum nu mai scartaie, nu am verificat daca in prezent nu mai freaca. Eu am dat pe suportul placutelor si pe placute, in puncul de contact cu etrierul cu vaselina pe baza de litiu, insa atunci nu ii trecuse, doar cu timpul.

 

In orice caz, o oarecare abatere e admisa, din cap nu stiu sa-ti spun cati microni e. E posibil sa ai si putina rugina pe pistonul etrierului si nu se retrage complect cand lasi frana.

Modificat de marius1982.11
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauze probabile:

  • disc strâmb, dar nu prea cred având în vedere că ai încercat cu 2 discuri noi. Schimbă de probă (adică doar cât să testezi) de pe strânga pe dreapta şi dacă tot aşa face atunci este clar că nu discul este de vină
  • suprafaţa de aşezare pe butuc are ceva impurităţi mai mari sau depuneri care nu permit aşezarea perfectă a discului
  • fuzeta (butucul) deformată. Dacă s-a folosit ciocanul la scoaterea discului vechi sau a şurubului atunci foarte probabil asta e cauza (trebuie verificat cu ceasul comparator, vezi aici)
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauze probabile:

  • fuzeta (butucul) deformată. Dacă s-a folosit ciocanul la scoaterea discului vechi sau a şurubului atunci foarte probabil asta e cauza

nu prea inghit varianta asta; adica ii dai diverse socuri si nu se intimpla nimic si daca ciocane mesterul in disc sa il arunce afara se indoaie?!?!? idem cu surubul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Păi depinde şi cât de tare dă şi cu ce fel de ciocan. Dacă ciocăne meşterul cu bun simţ discul ca să se desprindă nu păţeşte nimic, dar dacă dă cu sete cu ciocanul de 5 kile....Iar la faza cu şurubul sunt păţit, când am auzit loviturile m-am dus repede să văd în ce dă ăla cu ciocanul de se aude aşa, dar era prea târziu rupsese deja şi capul şurubului.

Iar şocurile pe care le suportă discul în timpul funcţionării, din diverse cauze, nu cred că sunt aşa de concentrate într-un punct cum este lovitura unui ciocan.

Dar...am spus că este o cauză probabilă, până nu vezi la faţa locului nu poţi şti exact.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o problema asemanatoare:cand franez la viteze mici(20-50km/h) imi se aude un scartait ca o barca.De la ce poate fi?Si inca o problema,am schimbat discurile si placutele pe fata(zimmerman si placute lpr) iar pe partea dreapta ,pe disc incep sa se formeze niste santuri pe disc.Aveti idee de la ce poate fi?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal daca  luati astfel de pachete de franare Zimme/Lpr.De ce nu ai luat placute Zimme?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca de tampit ce sunt ca m-am luat dupa sfatul vanzatorului.Ce ma sfatuiti,sa schimb placutele?Daca le schimb,nu va mai fi scartaitul acela enervant ca de barca la farnare?In legatura cu santurile de pe disc,tot de la placute sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lpr-urile nu sunt asa grozave.Acum mergi cu ele si cand o sa fie de schimbat cauti ceva mai bun.Daca vrei sa schimbi placutele poate iti poti face rost de Zime sau Ate sau Brembo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu anul trecut mi-am schimbat discuri si placute, fata/spate. ATE pe fata si TRW pe spate. Dupa vreo 5luni a aparut si vibrarea aia in volan la franare....de la minim 80 km/h se simte....

Luna asta trebuie sa-mi fac ITP'ul si vad atunci ce si cum.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa schimb placutele de frana pe spate si pe site-uri de piese, cautand dupa an si motor (1.4 BCA 2003), gasesc la unele marci, ATE de exemplu, "sistem franare LUCAS" , iar la altele (FERODO) "sistem franare TRW". Este vreo diferenta de sisteme? Ca la dimensiuni sunt aprox egale placutele (±0.5mm).

Si merita sa iau placute cu amortizor de vibratii? Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

ce-i aia cu amortizor de vibratii? Lucas-TRW mai nou nou sunt una si aceeasi chestie, deci nu te stresa, n-ai cum sa dai in bara :), is toate lafel, depinde de documentarea fiecarui site.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu stiu ce este amortizorul de vibratii la placutele de frana (doar la FERODO si WAGNER am intalnit "caracteristica", dar au acelasi producator FMA), si ma gandeam ca poate stie cineva. Stiu ca era o pasta ce se punea pe spatele placutei la montaj (am vazut la un service ca puneau banda dublu adeziva, sa nu "zdrangane" placutele..dar nu stiu cat de adeziva mai este la temperaturile alea).

Am mai gasit undeva ca diferenta dintre sistemele TRW si LUCAS ar fi de duritate..LUCAS fiind mai moi, dar nu stiu cat de adevarat este.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare tuturor. Gabi am nevoie de ajutorul tau. Vreau sa stiu si eu dimensiunile la discurile fata pentru masina mea wvwzzz1jzxw359911 si codul piesei. Si o indrumare pentru un loc ieftin de unde sa cumpar discuri fata Brembo si placute la cel mai mic pret. Multumesc  Daca si-a luat cineva de curand asa ceva sa imi zica si mie pontul... :RO flag:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!