Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

@ valibb

problema ta cu supraincalzirea provine de la uzura mare a discurilor. gandeste-te un pic, discurile sunt ventilate interior pentru racire, de asemenea ele au o anumita grosime la inceput iar neamtul dupa ce discul s-a subtiat cu 2 mm recomanda inlocuirea lui. de ce? Pai foarte simplu, discul perzand din grosime deci din suprafata si implicit din masa devine mai greu de racit deoarece suprafata este mai mica si si grosimea eset mai mica ceea ce duce la o incalzire accentuata mai rapida si la o racire lenta :)

schimba discurile ca placutele TRW sunt foarte bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sincer, asta cu suprafata mai mica a discurilor daca se tocesc 2 mm chiar nu o pricep, da poate nu stiu eu .... ideea e in felul urmator:

Vreti sa aveti frane?

raspuns : placute de frana originale

inlocuirea discurilor la fiecare al doilea set de placute

inlocuirea lichidului de frana la fiecare 2 maxim 3 ani (ocazie cu care se face si eliminarea eventualelor bule de aer din instalatie).

In felul asta scapati de orice inseamna probleme cu frana.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut

Sincer, asta cu suprafata mai mica a discurilor daca se tocesc 2 mm chiar nu o pricep, da poate nu stiu eu ....

pai packard a zis cam asa: placuta este precum cutitul unui strung, iar discul este materialul din care se ia material din volant strungului.Daca se ia din material, nu e normal ca incalzirea sa fie mai mare, deoarece capacitatea de racire e mai mica.Transferul termic in material nu se mai disipeaza la fel cu exteriorul.

apoi mai depinde si ce placute ai, nu marca ci tipul: normale, extra, sport, race....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a aparut doar de cand am schimbat placutele la un service care mi-a distrus si caseta de directie ;) asa ca aveti grija pe la ce service va lasati masina ! Pe placute am dat aproape 200 de lei si sunt TRW eu vad 3 cauze :

1 pistonase ruginite - Am sa scot intr-o zi pistonasu afara sa vad

2 calitate proasta a placutelor de frana - Alti bani nu mai dau pe placute nici mort

3 discuri prea subtiri - Intradevar trebuie schimbate dar nu circul cu viteza si am zis ca is ok mai merg.... desi nu cred ca asta e cauza

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

inlocuirea discurilor la fiecare al doilea set de placute

Se inlocuiesc cand grosimea lor scade sub cea admisa de constructor. NU din cauza ca nu se mai racesc sau scade capacitatea lor, ci din cauza ca nu mai rezista dpdv mecanic, pot aparea fisuri si rupturi de material.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce parere aveti despre discurile de frana QH si placutele Mintex ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

c discuri pentru fata imi recomandati pentru masina din profil si unde as gasi cea mai buna oferta? mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cristianionut
Ce parere aveti despre discurile de frana QH si placutele Mintex ?

mintex am avut eu, sunt ok, fabricate in uk, ca prima motorizare la volvo.Umbla vorba ca acum sunt fabricate in romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare

c discuri pentru fata imi recomandati pentru masina din profil si unde as gasi cea mai buna oferta? mersi

Depinde cati bani vrei sa investesti.

1. Daca ai bani, cumperi OEM:)

2. Dca nu, iti pot recomanda TRW. Am montat pe un Golf 4 de aprox 2 ani si nu s-au ovalizat, sunt foarte ok. - le poti lua de la orice importator de piese auto. UNIX, Autonet, etc etc

La inlocuirea discurilor de frana, recomand si inlocuirea placutelor.

Bafta

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Buna,

Nu va recomand marca TRW sunt ele ieftine si bune dar pentru putin timp. Eu am totul de marca TRW si cu timpu se simt vibrarile in volan, chiar si la viteza mica, apare si scartiitul (se rezolva cu spray ptr ceva timp). Cand spal masina mai ales rotile iese o negriala enorma. Discurile se deformeaza.

Eu nu am avut inca sansa sa pun pe masina mea personala alta marca ca si ATE sau cele Originale, dar am condus multe masini si nu se simte in volan ce simt la a mea.

As mai avea o intrebare, ce parere aveti de discurile si placute Brembo am vazut ca sunt la preturi destul de mici. Ar fi mare diferenta intre Brembo si TRW ?

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am schimbat placutele de frana fata, Ferodo Premier (155 lei/set) si manopera 60 lei la service. Deci m-a costat 215 de lei schimbarea placutelor de frana pe puntea fata.

De asemenea, am schimbat si discurile si placutele puntea spate LPR (discuri-115 lei/set) si placute Ferodo FSL ( 75 lei/set), manopera 75 lei.

In total, la service pentru manopera am platit 135 lei.

Piesele, 345 lei.

Total general = 480 lei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare, pretul pieselor pare ok, dar cum se comporta masina?Ce ai avut inainte?

have a good time

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Foarte bine se comporta - franeaza prea bine.

Am optat pentru placute mai dure pe fata pentru ca masina are cutie de viteze automata si este placutele sunt mult mai slicitate decat la o masina cu cv manuala.

Nu se aud zgomote sau scartaituri, etc, franeaza eficient!

Modificat de U R S U
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Problema a aparut doar de cand am schimbat placutele la un service care mi-a distrus si caseta de directie :( asa ca aveti grija pe la ce service va lasati masina ! Pe placute am dat aproape 200 de lei si sunt TRW eu vad 3 cauze :

1 pistonase ruginite - Am sa scot intr-o zi pistonasu afara sa vad

2 calitate proasta a placutelor de frana - Alti bani nu mai dau pe placute nici mort

3 discuri prea subtiri - Intradevar trebuie schimbate dar nu circul cu viteza si am zis ca is ok mai merg.... desi nu cred ca asta e cauza

1.Nu trebuie sa scoti pistonasele, dai roata jos, apesi frana si dupa aia daca poti roti de disc inseamna ca lucreaza bine, chiar daca merge un pic mai greu.

2.Mi se pare normal dupa folosirea franei si mai ales dupa franari bruste sa se incalzeasca incat sa nu poti pune mana, de aceea s-au inventat discurile de frana ventilate si lichide de frana cu temp. de fierbere inalta.

3.Nu neaparat, discurile sau placutele OEM sunt mai bune,golful meu a venit din fabrica cu frane pe fata de la ATE, iar pe spate unde nu sunt la fel de importanti au redus costurile si au montat LUCAS(presupun eu !), acuma am totul de la ATE, si pe fata sunt POWERDISC, care sunt net superioare celei OEM, inclusiv lichidul ATE SL6 care este generatia noua de lichide pentru ESP-ABS.Si mai sunt variantele de tuning cu mai multe pistonase/etrier etc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discurile si placutele noi au nevoie de o perioada de "rodaj" pentru a functiona apoi cu eficacitate maxima? Trebuie folosite in vreun anume fel la inceput?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sub nici o forma mintex cele mai proaste placute :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare.cand apas frana se aude un fasait.asa e normal sau este vreo problema?problema este la golf 4

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

as dori sa schimb si eu placutele si discurile..as vrea sa pun oem puteti sa-mi spuneti niste preturi marca si magazine?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

vreau si eu sa schimb discurile si placutele de frana pe fata la golf. ce marca mi-ati recomanda, ce este mai bun si la ce preturi? precizez ca vreau asa de zi cu zi, nu racing cars :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ATE - eu am cumparat in Iasi cu pretul de 165RON/discul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salut,

help me, indrumati-ma si pe mine spre un magazin cu preturi ok la discuri si placute in bucuresti! as opta pentru lucas trw sau ate! stie cineva unde sunt mai ieftine?!

multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am gasit in autovit la Magazinul Vicsal placute frana TRW : fata 100 lei spate 75 lei .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

AVETI CEVA PARERI DE DISCURI SI PLACUTE QH?AM UN PRIETEN LA PIESE AUTO SI MI-A SPUS CA SUNT BUNE RAPORTATE CALITATE-PRET?A AVUT CINEVA?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!