Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

radural s-ar putea sa ai dreptate. Nu stiam ca-s cate doua pe o roata. Cum au fost schimbate toate, e greu de crezut ca o placuta ar fi fost (109 lei : 8 placute) 13.6 lei. Merci!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avand pe spate tot placute ROADHOUSE si fiind multumite de ele, m-am decis sa pun si pe fata tot acelasi brand.

Problema e de zgomot. Nu zgomotul produs in momentul actionarii franelor, acel zgomot a trecut dupa cateva sute de kilometrii. Este vb de un scartait nenorocit care este facut atunci cand se invarte roata , cu cate se invarte mai repede cu atat se aude mai repede de parca ceva ar atinge acolo. Chiar nu-mi dau seama de unde poate sa provina asa ceva.

Initial am zis ca sunt placutele noi, si da era un zgomot la franare dar dupa cum am zis acel zgomot s-a dus. A ramas doar nenorocitul asta de zgomot care nu-mi da pace . Stie cineva ceva, un sfat sau eu stiu. Orice in afara de sfatul "du-te si cumpara alte placute" :offtopic:. multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ai curatat bine bolturile filetate in care se fixeaza etrierele pe fuzete ? Si umerii pe care culiseaza placutele eventual sa-i cureti ca sa se retraga mai usor. Sau poate iti cumperi totusi alte placute de calitate :blink: Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am observat si eu ieri ca pe partea dreapta spate e placuta de frana tocita cam mult,celelalte sunt bune bune aproape noi.din ce cauza s-a putut toci doar aceea.infranata nu merge masina

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

marius1982.11

Posibil ca restul 3 sa nu fie aerisite bine. NU trage intr-o parte? Sau mergi cu ea cativa km ,fara sa franezi absolut deloc, o opresti din frana de motor si pui mana sa vezi care e calda, aia te franeaza.

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Stie cineva daca se potrivesc placutele de frana dupa fata de la un passat din 2003 la un golf IV

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu mi-am schimbat placutele de frana am vre`o 300Km cu ele si imi scartaie de morrrr.....Iar cand calc frana imi vibreaza volanu ce poate sa fie?

Modificat de DomaniG
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce placute ai cumparat?Daca nu sunt strambe discurile ceea ce nu cred..dute si echilibreaza rotile si sigur nu o sa mai vibreze la franare,asa am patit eu si dupa ce am echilibrat rotile nu am mai avut probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sunt cumparate din Germania .Scrie pe cutie AUTEGO

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Nu stie nimeni ca sa imi raspunda?Inainte ca sa schimb placutele de frana nu scartaia stanga doar dreapta ca era gata iar dupa ce le-am schimbat cu unele noi imi scartaie foarte tare cand ajung in zona 30 Km pana opresc.Sa fie placutele prea dure pentru disc sau din cauza ca nu or aerisit mecanicii franele?Please Help am sa pun poze sa vedeti cum calca placuta pe disc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

WNS am citit aproape tot topicu.E ciudat ca pe spate nu imi scartaie :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut.am un disc oval pe spate stanga. se poate remedia sau trebuie schimbate amandoua?ce marca e cea mai recomandata si ceva preturi daca se poate?multumesc anticipat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nici tu n-ai citit topicul. Marca cea mai recomandata este OEM, dar poti sa cumperi orice marca de facaturi pe care o doresti si sa te tina jumatate din nr. de km, sau chiar mai putin, fata de unele OEM. Numai bine !

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

porche romania are oferta pentru piesele de schimb originale la reprezentante sale, si-anume 25% reducere.

Cred ca toate reprezentantele au reducere la piesele originale,si la noi au reducere,dar reducerea se aplica doar daca se face montajul la ei.Cum insa piese originale numai reprezentantele vand...si unele e necesar sa le punem originale,altfel...le punem degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Reducerea se aplica la foarte multe piese chiar daca montajul nu se face la ei, dar masina trebuie sa fie mai veche de 8 ani. Eu am cumparat pe VIN-ul golfului pe care l-am dezmembrat si s-a aplicat reducerea de 25%. Montajul l-am facut eu. Bafta !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La noi,cel putin,NU.Eu vreau sa iau lichid de frana si bucse pentru brat inferior fata si mi-au zis ca nu-mi fac reducere decat cu montajul la ei.Oricum trebuie sa le iau da am incercat si eu sa scot reducerea :P

Modificat de videosergiu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Marca cea mai recomandata este OEM,

ce vorba este asta ? tu ai turbina pe masina marca OEM?

Tu stii ca la reprezentanta Ford Romania uleiul care baga in motor, nu este OEM, cum crezi, ci Valvoline.Si lista poate continua.

Revenind la topic, la placute de frina probleme este ce folosim? eu foloseam mintex, una dintre firme cu traditie in confectinarea placutelor de frina din anglia dar de curind fac si in romania.Si atunci apare intrebarea ce cumperi?

Raspunsul (in parte) il da acest topic (forum) care experienta unor membri poate fi un bun exemplu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa-mi arati si mie pe placutele OEM unde este inscriptionat numele producatorului. La fel si pe discuri :rolleyes: Exemplul dat de tine nu este elocvent desi recunosc ca m-am exprimat gresit in mod voit, tocmai ca sa ma fac mai bine inteles si sa subliniez ideea.

Modificat de Inginerul
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@inginerul: Si la reprezentante se vand, in general pe partea de consumabile, tot felul de "facaturi" intitulate "originale". Mi-e au frut sa-mi vanda lichid de frana, atentie , DOT3 ELF (Dacia/Renault), la un pret de 10X mai mare decat la un magazin obisnuit. Si la uleiuri la fel, depinde cu cine au contracte.

@DomaniG In ceea ce priveste scartaitul placutelor dupa schimbare citeste si tu aici despre bedding brakes si ce ai de facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, super tare matania cu 10 frane si drum liber si mai trebuia sa zica sa nu fie innorat... :)

Sansele sa iei teapa cu piese originale oricum is mult mai mici decat cu piese facute pe vaporul care merge pe valuri, va zic ca-s patit de foarte multe ori si prefer sa dau de 3x pretul, dar stiu ca nu mai am probleme. Piesele originale in Germania is la acelasi pret cu facaturile de pe la noi http://www.ahw-shop.de/ discuri originale 95 euro pe fata si 60 pe spate...si set de placute pe fata 50 euro.

Modificat de adi_bm
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ale mele scartaie pe spate doar in momentul cand stau pe loc cu frana de mana trasa, dar discul arata ca cel din linkul ala, adica tot cu crapaturi si albastrit pe alocuri. Cred ca s-a mers cu el cu frana trasa si s-a dus dracului peste 610 grade. Probabil si eficinta franarii este diminuata pe spate.

WNS: eu am citit ca ATE e foarte recomandata marca, care face si pt OEM, am fost sa intreb de set pe spate: 230ron discuri si 170(sau 140,nu mai tin minte exact) placute, toate ATE. Nu am vazut pe cineva sa se planga de ele, ma insel? Binenteles ca am sa le fac si "rodajul".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!