Jump to content

Discuri frana si placute - inlocuire


lucianD
 Share

Postare recomandată

Vaselina siliconica care sa reziste la temp ( nu ataca cauciucul spre deosebire de cele cu baza petroliera )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am reusit azi sa ung si culisantele cu vaselina siliconica, nu erau date cu nimic si mai merg o perioada cu discurile sa vad cum se mai comporta.

Oricum urmatoarele discuri vreau sa iau TRW, ZIMMERMAN, PAGID sau TEXTAR ca vad ca ATE nu mai sunt ce au fost.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bbogdanmircea

La mine "s-au reparat" singure vibratiile dupa ce am mers mai mult cu ele, dar asta deja la al doilea set .

ATE am avut si eu primul set care au inceput sa vibreze tot asa .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Va salut, se discuta pe paginile 84-85 de masurarea fuzetei cu ceas comparator. 

Ma poate ajuta si mine un coleg cu o masurare? contra cost bineinteles. Sau un service care stie sa faca asa ceva, nu se uite ca curca-n lemne la mine cand ii intreb. 

Am nevoie de masurare pentru ca ceva imi stramba planetara si vreau sa aflu ce.

stiu ca aici se discuta despre discuri si placute dar.... aici am gasit informatiile despre masurarea fuzetei.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Bună ziua .as avea o întrebare dețin un golf 4 1.9 tdi 116cp di 1999 mașină rulează forte bine numai când apăs frana îmi joaca volanul și la viteza mai mare și mai mica precis discurile îs devina .(Întrebarea e cum pot afla care disc ii ovalizare ) 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Salutare,

As vrea sa stiu si eu care sunt codurile, pentru discurile spate, compatibile pe masina mea. De ex. de la ATE, ce optiuni as avea?

Va multumesc.

VW Golf codes.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

1KE-  e codul pentru masina ta la discurile puntii spate. Ar fi 239x9mm.- ATE 24.0109-0133.1

In mod normal Golfurile au pe spate 232x9mm.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multam fain "taz" pentru reply.

Compatibil dupa cod (1KE), ar fi si varianta Power Disc : ATE 24.0309-0133.1

Ce diferenta e intre cele doua modele?

Mersi...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca varianta Power Disc ar fi mai buna decat varianta normala. Numai avantaje din ce vad. Putin mai scumpe ce-i drept, dar...par sa merite.

Trebuie si placute de frana varianta sport?

Toate bune.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sa nu iei discuri ECO de la ate, ca sunt naspa rau.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Off doamne...ce mai inseamna si ECO? M-am uitat nitel pe net, dar nu m-am lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Inseamna ECOnomy, mai ieftine pentru ca sunt folosite materiale reciclate.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Vreau sa imi schimb discurile si placutele pe fata. Ce parere aveti de discurile Brembo Max?

Pentru placute mai moi, ce marca recomandati.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

placute brembo normale....dar vezi ca au durata de viata la jumatate in combinatia cu discurile max.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

On 11/29/2016 at 6:38 PM, rayn said:

Inseamna ECOnomy, mai ieftine pentru ca sunt folosite materiale reciclate.

Nu inseamna asta,inseamna produse ale unor fabricanti medii care sunt ambalate in cutii de original care au inscrise pe ele specificatia eco (varianta economica)...care sunt mai ieftine decat produsele originale.

Placute gama economica,specificatie pe ambalaj,made in india,din cate stiu sunt produse de valeo(produs mediu care nu e comparabil cu ate,trw,textar,brembo).

 

472ff272850378adda4f902871b21f50.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt placut surprins de calitatea placutelor de la Brembo, aveam placute Bosch ! care scartaiau la rece desi nu era deloc uzate .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salut baieti,

 amsi eu o problema: am schimbat cauciucurile iarna cu var, le am cu tot cu jante. Dupa ce le-am schimbat am observat ca la franare imi trepideaza volanul. Am fost am echilibrat rotile dar tot se simte vibratia in volan la franare!!!!

Sa presupunem ca ar fi discurile, dar aici apare intrebarea : De ce nu facea asa si la cauciucurile de iarna?!!! O situatie foarte ciudata,si mentionez ca discurile sunt cele originale si au carne cat si discurile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Erau fixate discurile cu surubul mic cu cap torx? Daca nu exista acel surub, discul se poate misca cand scoti roata si poate sa intre putina mizerie intre el si butuc (sa cada de pe interiorul jantei putin nisip, de ex), suficient cat sa se descentreze discul. Alta explicatie logica eu nu vad... 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...
On 3/29/2017 at 1:18 PM, x-tremist said:

Erau fixate discurile cu surubul mic cu cap torx? Daca nu exista acel surub, discul se poate misca cand scoti roata si poate sa intre putina mizerie intre el si butuc (sa cada de pe interiorul jantei putin nisip, de ex), suficient cat sa se descentreze discul. Alta explicatie logica eu nu vad... 

Salut, merci de raspuns. Da sunt fixate cu acel surub mic.Am rezolvat,problema afost ca se descentrase peste iarna, si erau si desumflate.:))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Referitor la calitatea placutelor de frana OEM, eu am pe Octavia 1 din 2009 inca placutele originale, sunt uzate cam 50%, asta in conditiile in care am trecut de 80k km... Nu stiu ce marca sunt, ca nu le-am demontat niciodata ( insa sunt sigur ATE sau Textar). Dar nu sunt multumit de ele, fiindca scartaie destul de des si au ros destul de bine din discuri, in loc sa se uzeze ele. Normal ar fi trebuit sa fi fost pe duca acum, insa mai au jumatate de viata. Concluzia e ca cele cu material mai moale sunt mult mai OK, chiar daca sunt AM, le pot bate calitativ pe cele OEM...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Paste fericit tuturor in primul rand! Ce placute de frana cu senzor imi recomandati pentru un Golf 4 1.6, fata/spate? Si ce lichid de frana, si ce cantitate imi trebuie? Vreau sa schimb si lichidul. Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!