Jump to content

Alarma aftermarket


Northman
 Share

Postare recomandată

Masina e din 2000, iar modul confort este de generatie veche fara posibilitate de reprogramare

 

Codul modulului este 1J0 959 799 Q

 

Am un modul pe acasa de pe fosta masina un 1C0 959 799 B cu tot cu chei dar dupa multe cautari este foarte greu de adaptat la masina mea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • eu_markhu

    16

  • F l o r i n

    13

  • Al Bundy

    10

  • nick_n

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

F l o r i n

ce inseamna fara posibilitate de programare ??? toate se pot programa/rescrie eeprom.....

 

da, ca sa pui modulul de generatie mai noua, trebuie modificat multisor.... si nu ai cine stie ce avantaje.....

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma refeream ca nu se poate reprograma/rescrie ca sa poata comunica cu cheile (telecomenzile) fiind de generatie veche

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca sunt pe aceeassi frecventa si daca modulul tau suporta telecomenzi se pot invata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am scris mai sus ca modulul meu confort are codul 1J0 959 799 Q care nu stie sa comunice cu telecomenzile...sau am gasit eu informatii gresite despre el?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

ma refeream ca nu se poate reprograma/rescrie ca sa poata comunica cu cheile (telecomenzile) fiind de generatie veche

 

corect - deoarece nu are partea hardware responsabila de receptia radio - 1J0 959 799 Q.

 

cauta un modul 1J0 959 799 XX - care sa il cumperi cu tot cu telecomenzile lui... si faci swap-ul.

 

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

M-am uitat si dupa module si am vazut ca toate 1J0 959 799 XX au 2 mufe, iar eu am numai una, deci nu ar fi chiar plug and play

Si inca o intrebare...daca schimb modulul ce adaptari (software) ar mai trebui facute in afara de invatarea cheilor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

Eu nu am zis ca este plug and play..... codare - in functie de nr usi/geamuri electrice si adaptare telecomenzi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si acesta este motivul pt care m-am gandit pana la urma la o alarma fiindca nu este chiar plug and play...modul chiar gasisem la un moment dat in jur de 350 lei cu tot cu chei pret care mi s-a parut acceptabil.

 

Dar problema este ca nu stiu pe nimeni in zona mea care sa imi monteze totul cap-coada...iar un drum pana la bucuresti nu este prea rentabil

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

corect..... la Iasi - cauta la prestari servicii si vezi daca avem pe cineva...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am vorbit deja cam cu toate persoanele din Iasi si nu prea vor se sa bage la operatiunea asta...raspunsul care l-am primit tot timpul este ca nu se complica...doar daca vreau sa imi monteze un modul AM cu chei briceag sau o alarma.

 

Daca cumva apare un drum in viitor pana la Bucuresti...si nu reusesc sa imi montez ceva pe masina, tu ai putea face operatiunea asta cap-coada?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

F l o r i n

sigur... ne auzim la telefon inainte - vb pe PM.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

stie cineva pe ce fir trebuie sa ma leg la modulul comfort sa pot comanda inchiderea/deschiderea usilor cu o alarma aftermarket la masina din semnatura?

mersi!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe 2 fire in usa, intre motorasul de geam si broasca.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi frumos! deci nu se poate direct de pe modulul comfort. comunica prin can cu calculatorul de usa?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare! De cateva zile ma chinui cu montarea unei alarme Pilot (nu e grozava dar de inceput e bun) pe un golf 4. Am legat aproape tot... ce nu stiu inchiderea si deschiderea la ce fire sa ma leg in modulul confort. Daca ma poate ajuta cineva cu cele 2 fire de la modulul confort sa imi spuna culorile sau din mufa usei de la butonul de inchis deschis culorile firelor. Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

desfa butonul de inchis/deschis de pe usa, vezi culorile firelor si dupa indentificarea lor vizuala , verifica le si cu un aparat de masura pe ohmetru.

(la voi este usor ca aveti acel buton pe usa...io nu am :( )

 

 

 

spor la mesterit

Modificat de catalin_911
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ok.... pt inchidere e firul galben cu dunga albastra iar pt deschidere verde cu dunga rosie (asta la golf 4). Ok. Am facut m-am jucat cu ea de vreo 20-30 de ori (la intervale de timp) am armat fara sa vreau cand usa era deschisa, a bipuit mai mult ca deobicei.... am dezarmat am inchis usa si? Surpriza! Nu se mai blocheaza usile si bipuie de vreo 10 ori. Are cineva vreo idee? Am verificat usile sa fie toate inchise si degeaba. De deblocat deblocheaza usile......

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Usile nu se incuie daca usa de la sofer este deschisa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am specificat ca am verificat toate usile.... problema a aparut de cand am armato cu usa soferului deschisa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

deci ai armat cu usa deschisa din alarma AM......ai dat un restart la alarma? trebui sa aiba un butonel rosu

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am armat adica am apasat pe butonul de inchidere de la telecomanda. Nu am vazut sa aibe buton rosu, dar am deconectato de la curent si toate cele (am scos mufa din alarma) si tot degeaba.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salutare. Imi cer scuze daca nu am nimerit topic-ul.

  Am achizitionat acum 3-4 ani o alarma Alcar H22 produsa de Roel Romania pe care intentionez sa o montez pe golf 3,dupa schema alarmei pare simplu de montat dar problema e la partea electrica a masinii. A-si avea nevoie de cateva indicatii , unde trebuie sa leg firul de pozitii deoarece din alarma iese un fir iar pe instalatia masinii dupa blocul de lumini ies fire pe fiecare bec in parte sau se leaga in alta parte acel fir? Cu inchiderea/ deschiderea usilor cred ca ma descurc.

Multumesc anticipat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare.am si eu o inchidere aftermarket cu cheie briceag si as vrea sa o Montez pe golf 4 .problema e ca nu stiu firele care trebuie legate la inchidere. ma poate ajuta cineva?

post-142027-0-55009200-1416391943_thumb.

post-142027-0-81049600-1416391943_thumb.

Modificat de george golf 4
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ca in prima poza doar ca nu mai pui acea rezistenta si te legi la fire diferite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!