Jump to content

Alarma aftermarket


Northman
 Share

Postare recomandată

Salut!

Masina mea are din fabrica inchidere centralizata si telecomanda pe cheie (briceag). I-am pus o alarma care s-a dovedit a fi no-name(cica fabricata de Eaglemaster), si desi am intrebat la service inainte si astia au zis ca pot sa adapteze alarma ca sa pot arma/dezarma cu briceagul, dupa montaj au zis ca de fapt nu se poate.

Se poate totusi face ceva in sensul asta? Nu de alta, dar sa umblu cu doua telecomenzi in buzunar nu-i deloc comod

Modificat de Northman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Replies 110
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • eu_markhu

    16

  • F l o r i n

    13

  • Al Bundy

    10

  • nick_n

    8

Top Posters In This Topic

Posted Images

Mie mi-au facut aceasta adaptare cand am montat alarma, la firma Gemeni Gentrade (in Bucuresti). Nu stiu daca au reprezentanta si in Iashington. Daca nu au, cauta in continuare - sigur sint si alte firme de alarme auto care presteaza astfel de adaptari.

Tot atunci am instalat si un modul suplimentar care comanda ridicarea tuturor celor 4 geamuri la armarea alarmei (pt. mine e foarte util - mi s-a intamplat de vreo 3 ori sa uit geamul fata/spate-dreapta deschis peste noapte, noroc ca n-a bagat nimeni de seama si nici n-a plouat... :( ).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare,

Alarmele MetaSystem sunt speciale pentru VW si nu numai. Cu acest tip de alarma poti folosi doar cheia briceag.

Eu l-am incercat pt vreo 6 zile pe masina, dupa aceea am cerut sa mi se de-a jos pt ca am avut o groaza de probleme cu senzorul de soc de la acest sistem de alarma.

Reprezentanta VW din Cluj-Napoca mi l-a montat. Ei au facut totul OK, insa firma care distrubuie sistemele stau prost cu documentatia :(

Numai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In unele cazuri se poate monta alarma in telecomanda initiala, in altele nu. Depinde de masina si telecomanda.

@tlc Modulul pe care l-ai instalat tu nu este in telecomanda, este in usa stanga fata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca firmele refuza sa lucreze pe un sistem montat de altcineva. Ma intreb totusi daca nu exista un sistem de alarma furnizat chiar de VW, ca tot ma incanta ideea ca tot ce e pe masina sa fie echipamente special destinate vw-urilor.

Salutare,

Alarmele MetaSystem sunt speciale pentru VW si nu numai. Cu acest tip de alarma poti folosi doar cheia briceag.

Eu l-am incercat pt vreo 6 zile pe masina, dupa aceea am cerut sa mi se de-a jos pt ca am avut o groaza de probleme cu senzorul de soc de la acest sistem de alarma.

Reprezentanta VW din Cluj-Napoca mi l-a montat. Ei au facut totul OK, insa firma care distrubuie sistemele stau prost cu documentatia :(

Numai bine.

<{POST_SNAPBACK}>

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Vlad MHL: Corect (am asistat la montare). N-am zis nicaieri ca acest modul ar fi in telecomanda, doar ca intreg sistemul de alarma este conectat la comanda inchiderii centralizate din cheia briceag.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Am tot dat search dar nu am gasit un raspuns concret. Vreau sa-mi pun alarma la masina (VW Golf IV 1,9TDI, 90 CP,ALH, 2002), am inchidere pe cheia briceag si as dori o alarma fara a mai folosi inca o telecomanda, as vrea sa functioneze pe telecomanda originala a masinii. Nu am geamuri electrice. As vrea si un model ieftin, daca se poate. Ce credeti exista asa ceva? Am auzit ca ar exista o alarma de fabricatie romaneasca ROEL, model nou CX-22, care cica ar functiona pe telecomanda originala. Nu stiu si daca pentru VW Golf. Pretul este mai mult decit atragator 1.350.000 + montaj. Am discutat cu un electrician auto si mi-a zis sa verific daca masina la deschiderea cu cheia, masina semnalizeaza optic din lampile de semnalizare. Daca da (si a mea asa face) a zis ca nu se poate monta o alarma care sa foloseasca telecomanda originala ci doar una care are telecomanda ei. Cica s-ar dezactiva imobilizatorul electronic! Voi ce credeti?Mie nu-mi convine deloc sa mai am o telecmanda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bullshit! stiu eu un loc unde-ti monteaza alarma si ti-o ataseaza la cheia briceag (de fapt ce fac ei este sa nu mai monteze receiver-ul alarmei si leaga alarma direct la receiverul masinii). Daca te intereseaza sa-mi zici sa-ti dau adresa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

bullshit! stiu eu un loc unde-ti monteaza alarma si ti-o ataseaza la cheia briceag (de fapt ce fac ei este sa nu mai monteze receiver-ul alarmei si leaga alarma direct la receiverul masinii). Daca te intereseaza sa-mi zici sa-ti dau adresa.

<{POST_SNAPBACK}>

Normal ca ma intereseaza numai ca eu sunt din Suceava si sunt vreo 500 km pina la Bucuresti. Multumesc oricum. Mai mult m-ar ajuta daca ai putea cumva sa-mi spui tipul alarmei, marca , seria, pe care o monteaza cei din Bucuresti, eventual pretul. Multumesc inca o data.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce-mi amintesc nu are legatura cu alarma, aveau o groaza de tipuri de alarme... smecheria e sa lege declansatorul alarmei la receiver-ul masinii si asta nu cred c-or sa-mi spuna cum fac :blink:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ma intereseaza si pe mine, dar sunt chestii specifice alarmei care as vrea totusi sa functioneze, cum ar fi: aramare silentioasa, buton de panica...etc. Cheia mea briceag are doar doua butoane. Este posibil in cazul asta? (am inchidere centralizata, geamuri electrice).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu, normal... daca vrei sa o ai pe cheia briceag, te limitezi la cele 2 butoane... si nu, nu se poate sa functioneze si cheia briceag si telecomanda alarmei.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

Salutare,

hotarat fiind sa imi pun o alarma pe proaspat achizitionatul Golf IV am si eu o intrebare: cunoasteti vreo alarma care sa se "pupe" cel mai bine cu Golfurile noastre? Nu ma interseaza una prea scumpa sau prea sofisticata, vreau una in jur de 150 de euro si care sa imi tipe daca cineva incearca sa plece cu oglinzile sau antena... :D

Deci, recapitulam ce modele sunt cele mai recomdate pentru un Golf si mai ales, cei din Iasi, o recomdare: unde se monteaza bine o alarma, un service, un meserias stiti ceva?

mercic

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Administrator

incearca

CODE ALARM SRL - Bd Ghencea nr 43

Alarm Service 96 - Drumul Sarii nr.98

Gemeni Alarm SRL -Zefirului nr 20

Toate cele trei firme fac lucrari bune, au oameni bine instruiti si pot sa-ti ofere alarma care sa te multumeasca. Discuta acolo si apoi discuta si aici despre tipul de alarma recomandat de ei (poate-l mai are cineva si-ti spune ce parere are despre el)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pune ce alarma vrei tu si iti arat cum plec cu antena fara sa tipe absolut deloc. Nu sunt hot sau ceva dar protectie pentru antena... mai greu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voinea, multumesc dar nu cred ca adresele respective sunt din Iasi, sau cel putin eu nu le cunosc.... :D

andrei, sunt constient de faza cu antena, era asa ca discutie, ideea era sa se inteleaga in mare de ce am nevoie...oricum multumesc... B)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

voinea, multumesc dar nu cred ca adresele respective sunt din Iasi, sau cel putin eu nu le cunosc.... :D

<{POST_SNAPBACK}>

:D Da, dar nici Voinea nu avea de unde sa stie locatia, daca nu o completezi la profil :D.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:D la :D bladerunner, locatia era trecuta in cadrul discutiei, unde intrebam clar: Iasi, oricum nu conteaza.... :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Salut !

Ai descoperit alarma care se "pupa" cel mai bine cu G4? Te intreb pentru ca vreau sa-mi montez si eu alarma si nu stiu ce sa aleg.

Ce parere ai/aveti despre Eaglemaster CL 5100T (vezi http://www.alarmexpert.ro/alarmeauto/eaglemaster.html) ??

Multumesc,

ionutc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Silver@ vorbeste cu Cipos,el avea niste alarme tare bune si la un pret rezonabil,poate iti trimite prin posta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu sunt interesat sa-mi pun alarma. M-ar interesa unul care nu strica "estetica" interiorului cum ar fi fire sau leduri iesind pe langa bord.

Poate ar fi util sa ziceti ce tip de alarma aveti (cei care au deja si nu sunt de fabrica) si daca sunteti sau nu multumiti de ea. Daca nu e secret of course :unsure:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am montat CODE ALARM la OMA Service (pe sos Virtutii, sensul Crangasi -> Militari, pe dreapta exact inainte de primul bloc). Asta in octombrie-2005 si a fost pana in 6 milioane. Nu mi-a dat probleme (pana acum, cel putin...)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Viorel, silver a postat in octombrie anul trecut ultima oara aici mai uitati-va si voi un pic la data sa nu fie discutia veche :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

:P Sorry,m-a pacalit Bandi si nu m-am uitat la data. :P :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

fratilor, vreau sa mi iau o alarma pt golf IV. care e cea mai recomandata? care se potriveste .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!