Jump to content

Leon Fr aka Scufita Rosie


cristi511

Postare recomandată

Mersi Dragos si stiu de aceste mic incomvenient. Vulcanizarea la care merg are niste angajati cu care am ajuns sa ma cunosc in timp iar baietii vor face tot ce trebuie pentru a echilibra corect rotile. Am mai avut problema asta inclusiv cu marci premium asa ca nu-i bai plus ca am o cunostinta care a lucrat in cehia pentru skoda unde monta anvelope pe jante si crede-ma ca ce am auzit de la el....se polizeaza interorul anvelopei pentru a scapa de material si pentru a se putea echilibra roata. 

Din fabrica zic... :)) 

edit: site-ul dd unde le-am cumparat e al unuei prietene. In caz de ceva zic...

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Deci, anvelope:2016-07-06 11.30.00.jpg

Made in france, DOT 2116.

Link către comentariu

Tin la sanatatea mea :), chit ca le arunc la anu.

2016-07-06 11.41.18.jpg

Si aici se vede diferenta de protectie a jantei:160706115101.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Pentru ca oferta si pentru ca pitic. :)) 

Link către comentariu

22360 km si am facut prima revizie:

- ulei Castro Edge Prof. LL. + filtru ulei + dop 

- filtru polen

- filtru aer

Iar, "marea" surpriza, zgomotul reclamat la CV este NORMAL. Nu ca m-as fi asteptat la alt raspuns. Halatul a fost 916 ron. 

La urmatoarea revizie voi schimba si filtrul de motorina. 

Link către comentariu

Am facut putini km cu ele, in jur de 100. Ceea ce am observat este ca sunt ceva mai confortabile si silentioase decat GY effi grip perf dar putin mai slabe la aderenta pe uscat. Pe ploaie inca nu am mers cu ele dar ma astept sa fie cam la fel sau ceva mai bune data fiind grosimea dubla a profilului.

Per total sunt multumit de achizitie. :) 

Atentie, comparatia o fac cu anvelope dot 2014 si cu max 5-6mm grosimea profilului. Nu pretind ca anvelopele astea sunt mai bune decat niste anvelope premium noi. Sunt 95% acolo asa ca merita 50% din pret.

2016-07-07 21.46.10.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu
23 hours ago, cristi511 said:

22360 km si am facut prima revizie:

- ulei Castro Edge Prof. LL. + filtru ulei + dop 

- filtru polen

- filtru aer

Iar, "marea" surpriza, zgomotul reclamat la CV este NORMAL. Nu ca m-as fi asteptat la alt raspuns. Halatul a fost 916 ron. 

La urmatoarea revizie voi schimba si filtrul de motorina. Dc asa mult? Eu la passat cc 2.0 cr am dat 800 de lei pe ulei plus toate filtrele plus vestitul buson de ulei...la nurvil rm valcea.. 

 

Link către comentariu

Nu stiu dar nici nu imi bat capul. Trebuie vazute preturile de pe factura si pretul pentru manopera. :) 

Link către comentariu

Zgomotul de rulment de presiune la ambreiaj si la mine a fost catalogat drept normal si cu "asa face la toate" cand aveam G6. 

Link către comentariu

Daca tot plec la drum lung am zis sa ii aplic o ceara pe culoare + punctat pe unde a sarit vopseaua 

Rezultatul:

2016-07-15 12.05.56.jpg

2016-07-15 12.06.11.jpg

2016-07-15 12.06.52.jpg

2016-07-15 12.12.52.jpg

2016-07-15 12.12.37.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu

@The_Ego: challenge complete! (Buc - Cta)

2016-07-15 18.56.50.jpg

Legat de anvelope, constat ca sunt foarte ok dpdv al zgomotului, nu am simtit vreun deranj din partea lor. 

Excursia continua!

Modificat de cristi511
Link către comentariu

1.2l mai mult..la un moment dat aveam 8.2% cu media de 135kmh  dupa 135km.

jj635k.jpg

Mi s-a parut ca a batut tare vantul. Anyway, diesel is still king la drum intins.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu

Cum spuneam, excursia continua...am ajuns la The Life Harbour aka marina Limanu si decorul e pur si simplu superb. :D 

2016-07-15 21.49.08.jpg

2016-07-15 21.49.36.jpg

2016-07-15 21.48.45.jpg

Link către comentariu
12 hours ago, The_Ego said:

1.2l mai mult..la un moment dat aveam 8.2% cu media de 135kmh  dupa 135km.

jj635k.jpg

Mi s-a parut ca a batut tare vantul. Anyway, diesel is still king la drum intins.

Cum am zis, la mers fin bate 2.0TDI la consum, la mers mai tare deja dieselul iese castigator. Dar diesel merita doar daca faci extraurban 80% sau si mai mult...legat de sunetul ambreiaj era si la fosta 1.4Tsi 122CP inca de la inceputuri asa am vandut masina la 102 000 km...

Absolut superb peisajul. Vacanta cat mai placuta!!!! Next week si eu ma apuc de pedalat 1100 km pana la Zadar Croatia :))))

Link către comentariu

Este geniala locatia!! Recomand celor care s-au saturat de hoteluri si toate cele sa incerce.

Cam asa iti bei cafeaua:2016-07-16 09.56.29.jpg

Link către comentariu

Bun, s-a terminat si weekndul asta. +400 de km dintr-un foc, +900 per total . Am tras de masina cat s-a putut iar aceasta nu m-a dezamagit. Drumul a fost aglomerat atat la dus cat si la intors dar fiindca nu a fost politie s-a mers intins si relativ linistit.2016-07-18 01.13.53.jpg

A fost o escapada incredibil de misto, am dormit 2 nopti pe velier ( in port bineinteles) iar pe zi am iesit la "plimbare" urmand linia tarmului si "alergand" dupa vant.

Am invatat sa navigam, sa facem volte, sa simtim vantul, sa controlam un vas de 44 de picioare (asa se vorbeste in lumea asta). A fost genial, ca o gura de oxigen. Nu de alta dar n-am ratat si o baie in Vama ( de control si strict pentru comparatie :P )iar de acolo impresia e atat: culoare si clatite.2016-07-18 01.15.57.jpg

Este o senzatie speciala sa te deplasezi fara zgomot si sa realizezi ca doar prin priceperea ta in a intelege fizica, natura si barca poti ajunge unde vrei...sau nu :D. Restul de party pe velier (plaja, alcool, muzica, glume, voie buna) nu cred ca are nevoie de detaliere.

Totodata am vazut si niste "mamuti" in curs de livrare (da da, inca mai exista industrie in Ro) dar si o parte (cred eu destul de consistenta) din flota militara autohtona :)) 2016-07-18 01.16.49.jpg

2016-07-18 01.14.57.jpg

Recomand cu drag experiente de genul oricui simte nevoia sa isi incarce bateriile intr-un alt mod. Este magic sa petreci ore pe mare fara telefon ( ai semnal dar nu iti arde), fara zgomot de motor, ascultand vantul, sunetul facut de velatura si carena care despica valurile cu aplomb.

GENIAL! 2016-07-18 01.18.07.jpg

2016-07-18 01.19.05.jpg

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Am fost si eu la Limanul la Life Harbour, chiar acum 2 weekenduri. Asa ca am urmarit atent relatarea ta.  Draguta locatia. E de fapt o laguna, cica singura de la noi. Am spart si cateva valuri pt câteva ore pe un velier... Tu zici ca te-au lasat singur in larg? Ca nu e chiar asa...ca la masini, am permis si am plecat ☺. Frumoasa escapada. 

Modificat de Aditu
Link către comentariu

Frumoasa locatia, m-ai facut sa pun un "pin" pe harta, mersi :D

Cat despre consum, mi s-a parut mare insa doar pana sa observ si viteza medie de deplasare :))

 

Link către comentariu

@Aditu nu singur. Velierul avea 2 timone iar skipperul era evident intotdeauna in imediata apropiere a celeilalte si am inteles de ce se spune ca barcile cu vele sunt vii: trebuie sa faci constant corectii plus ca dureaza cateva secunde pana cand reactioneaza ambarcatiunea si face ce ii zici sau cateodata nu reactioneaza deloc si te ia prin surprindere.

Ma tenteaza sa fac un curs si sa mi iau permisul de barci cu motor si de veliere cu maxim 10 persoane capacitate. Sa vedem ce ocazii se ivesc. 

M-am ocupat insa intens de velatura iar la acostare am urmat indeaproape ordinele skipperului. Locatia e draguta, organizata. Fiindca noi am dormit/mancat efectiv pe velier nu pot sa ma pronunt asupra hotelului insa mi-a placut ca oamenii erau foarte chiill, respectuosi. Dar, zic ca s-ar putea face inca un set de toatele+dus.

Sigur voi repeta experienta.

@ToniM you do that! Merita.

Legat de consum..meh..a fost ok.  Chiar am facut un test cu George @The_Ego si rezultatele le poti vedea. Am mers ok, fara excese pentru ca surprinzator s-a mers foarte civilizat.

Singura problema am avut-o aseara, la retur pe A1, cand mi-a sarit unu (sofer de AG bineinteles) in fata cu vreo 150 de metri distanta intre noi. Se bagase in depasirea unui tir cu 88!!!!! Km/h....nu e nevoie sa exemplific ce a fost la gura mea.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Am tot citit zilele astea comparative între Leon si Golf echipate cu 2.0 tdi de 150 cp ( ams, autobild...) si deloc suprinzator am găsit următoarele concluzii:

- Golful oferă cel mai potent pachet.

- Leonul e cel mai sportiv din clasa

- desi echipate cu același motor Leonul e mai rapid atât pe 0-100 cât si pe reprize.

- atât consumul declarat cât și cel real este mai mare la Leon.

Asadar softurile celor două sunt total diferite iar în timp ce Golful este setat sa ofere o experienta cât mai rafinată Leonul își respectă ADNul si este setat pentru performante maxime.

Good job SEAT! :) 

 

 

Link către comentariu

Sa nu difere si greutatea intre ele. Suspensia independenta cantareste ceva mai mult decat multilink, plus alte mici detalii de antifonare.

Ciudat ca ar fi consumul mai mare la Leon.

Link către comentariu

De ceva timp ma tot intrebam "ce masina si-o fi luat Cristi de nu-l mai vad pe forum... Sigur si-a luat bmw". Cand colo, topicul sub nas. Cu un pic de intarziere, iti urez si eu s-o stapanesti sanatos si milioane de km fara probleme. M-am abonat :D 

Link către comentariu
  • cristi511 a închis acest topic
  • cristi511 a deschis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!