Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

cred ca innebunesc... :(...dar pot sa ma duc la RAR sa vad cat m-ar costa inmatricularea fara sa o inmatriculez atunci?

Modificat de danu31
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Banuiesc ca poti suna nu trebuie neaparat sa bati drumul pana acolo.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

!n brif ce scrie?D3?pt. ca asta inseamna ,cu parere de rau ,ca e euro 2.....te vor edifica cei de la RAR.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am acelasi cod la motor eu, in brif scrie d3 dar la rar e euro 2

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

si tu ai inscris masina?..daca da cat tea costat?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dar atunci nu era taxa asta de poluare?..sau dc ai platit numa atat

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La g4 benzina din 2001 se clasifica euro 4.Doar motoarele de 2 litri sunt singurele care ies euro 4 in 2000.Ma refer strict ce clasificarea din romania.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Danu....la 1.4 din 1998 euro 2 taxa e 922 e-daca astepti pana in ianuarie mai scade 25%-adica ramane undeva la 730 e.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nasol...daca stiam ca e euro 2 ii mai trageam la pret .:|:|...asta e fapta ii consumata...cred ca o sa astept pana in ianuarie...insa inca o chestie as vrea sa stiu...cum imi pot da seama al catelea rand de numere este cel pe care il am acum...avand in vedere ca pe numerele de germania care lea avut masina scria 14.11.11...iar numerele rosii pe care le am acum is valabile pana pe 14 .12.11-aici e img ( http://www.picz.ro/show-image.php?id=2cfc96214f66f5c730fa5e84ee463841 ) (daca se considera ca am facut reclama la alt site mentinez ca nu am facuto intentionat si rog adminii sa ma ierte, nu am reusit sa pun altfel linku)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt numere de parc de 5 zile.ZIUA 14 LUNA 11 ANUL 2011.E logic,mai ai dreptul la 2 randuri de numere rosii adica 60 zile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@danu31 acum 18 luni am imatriculat eu masina 1.4 16v motor AKQ (euro2 binenteles) am platit 2550ron (taxa de poluare) si la RAR am platit ceva taxa pentru depreciere .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu te lua dupa numerele cu care a fost adusa DACA sunt cu capat galben(pe 5 zile)-pot fi de la alta masina.La orice eliberare de numere rosii in RO se pune stampila mica ,rotunda ,data si semnatura pe briful mare.De altfel daca ai nelamuriri mergi la serviciul inmatriculari si iti spune la cate randuri mai ai dreptul...Depreciere renteaza sa faci doar daca nu ai 2 din urmatoarele 3 dotari-aer,abs,air bag.Daca e G4 ai abs si airbag,deprecierea costa 280 ron si se va face o reducere de maxim 100e-scutesti foarte putin.

Modificat de vali zak
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salutare!

Speram sa nu revin foarte curand pe forum cu o problema dar totusi s-a intamplat (din pacate). Am fost acum 3 zile la "oemveu" si am facut plinul, pana-n "buza" cum s-ar zice. Spre mirarea mea, rezervorul este de 55L, dar mie mi-au intrat 60.50L.. acuma ori fura aia in nesimtire ori e ceva in neregula cu rezervorul ?! Bun, sa revin la problema, am facut 160km de atunci si indicatorul de la benzina nu s-a clintit de pe maxim, banuiesc ca o fi blocat plutitorul la benzina sau ceva de genu... intrebare: ce as putea face inainte de a ajunge pe la service, adica sa fac cu mana mea? :)

Multumesc colegi,

O seara buna!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ai 55litri+rezerva de 5-7 litri.Din cate stiu asa este.Evitati sa bagati plinul ochi pana in buza.Este foarte daunator obiceiul..iti creaza o presiune suplimentara in rezervor si iti decaleaza si indicatorul de combustibil.

Mai mergi cu masina...100%isi revine acul...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cei de rezerva se afla banuiesc tot in rezervorul mare, nu ? Banuiesc ca e compartimentat sau ... ? Crezi ca isi va reveni acul ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

knoxvile stai calm,eu am bagat cam 63l in golful meu.

acul sta fix vreo 200km dupa care incepe sa scada. scade din ce in ce mai rapid spre rosu,in fc de km parcursi.

eu spun sa nu iti faci griji,acul se va misca dupa ce mai mergi cu ea.

Sent from my Desire HD using Tapatalk

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU,rezerva e calculata din moment ce sa aprinde becul..mai mergi circa 70 km in conditii normale de mers.Da 100%o sa revina acul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu tare ma tem sa ma duc si 40 de km de cand se aprinde becul, indiferent ca merg in oras sau afara din localitate. Ai reusit Gabi sa mergi 70 km? Mi s-a parut ca scade acul foarte repede, ma refer ca dupa 15-20 de km aproape ca se misca daca pun contactul, e normal sau doar la mine face asa ceva? Chiar cand s-a aprins becul ultima oara am facut in jur de 25 km in oras, mers linistit,si era deja aproape pe prima [cenzurat] de jos...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai cine e nebun sa mearga pana la limita sa raman cu masina in trafic prin bucuresti sa imi iau..si dalea si dalea :lol: .Nu, maxim 30 km am mers cu acul pe rosu.Nu e bine sa mergi nici pe rosu mult mai ales vara cand e foarte cald,pompa de benzina se raceste prin benzina din rezervor...nu e benzina nici racire nu se face bine..si se perpeleste pompa mai repede ca de obicei,si e cam deranj la buzunar o pompa de benzina.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am inteles, deci astept cu mare nerabdare sa coboare acul ... sper ca pana la Craciun sa o faca :)

Multumesc pentru "imbarbatare".

O seara buna dragi colegi !

P.S. revin cu un reply cand se sinchiseste sa se miste! :D

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@alexCJ ..ms de raspuns...dar nu is lamurit in totalitate cu taxa asta de depreciere...asta o platesc daca nu am abs,airbag si A/C? sau cum ca nu prea am inteles...eu la golful meu am abs si airbag...A/C nam...doar ventilator normal

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Faci depreciere sa se reduca taxa,cele trei sunt esentiale pt. o buna reducere.Daca te hotarasti sa faci depreciere atunci platesti o taxa in plus la RAR de aprox. 280 ron si probabil taxa scade cam cu 50-100 e.In final e posibil sa nu castigi,costul deprecierii sa fie cam acelasi sau mai mare decat deprecierea in sine.La RAR inginerul care va verifica masina pt. autenticitate,carte,itp te va lamuri imediat ce si cum,oricum deprecierile se fac daca ei considera,ar fi buna o persoana binevoitoare in zona :icon_thumleft: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!