Jump to content

Motor 1.4 16V-functionare,probleme specifice


catalinb
 Share

Postare recomandată

Pai la inceput a zis ca e off-topic. De acolo nedumerirea. :lol:

Cat despre partea cu intratul pe topicul care nu trebuie... stai sa capeti putina vechime pe forum si ai sa vezi intrebari care mai de care in locuri total aiurea. Nu ca post-ul lui n-ar fi ok... just saying.

Intr-adevar, Golf 3 1.4 e doar in 8 valve, AEX.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da 90' ;) km putini :))

 

Referitor la acte am avut o neplacuta experienta cand "militaiul" de la ghiseu mi-a cerut numerele de germania sau o dovada ca a venit pe platforma....

Am mers repede in parcare si am noroc ca lucrez in domeniu transp, am bagat repede un CMR cu un numar FAKE de platforma si am dus-o omului...ca deh...venise pe platforma :-j

 

Referitor la ce a zis marius, sa stii ca au fost si cazuri in care "inginerasii" de la prea maretzul R.A.R au scos AXP-ul si euro 3 :-j nu de alta dar "ei stiu" mai bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uh .. eu cand am luat-o nu avea nr. pe ea mi-lea dat pe cele rosii ca sa pot pleca cu ea ... ! unde ti-au fost necesare ? la inmatriculare sau la RAR ?

 

 

Mai am intrebare ... am vrut astazi sa vad in ce stare e filtru de aer si am gasit pe garnitura lui pete de ulei cred dar cam vechi adica inchegate ... ??

 

 

26022013050.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa arata la toate,e uleiul(vaporii de ulei) provenit din epurator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uh .. m-am mai linistit .. m-a bagat in sperieti un "nenea" vecin de al meu ... cunoscator auto meserias in tinerete .. ca nu are voie uleiul sa ajunga acolo ... ma rog ! multumesc mult !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@ denny the one

 

La Inmatriculare! cel putin in Craiova stiu ca cer numerele de origine/tzoli sau dovada ca a venit pe platforma!

 

Daca nu poti intra in nici un fel in posesia vreunuia din astea...poti da o declaratie pe propria raspundere ca ti-au fost furate numerele din parcare :D

 

Referitor la filtru, si eu am gasit pete de ulei (si inca proaspat) acolo la filtru, dar am montat altul nou si am reverificat dupa 2 saptamani, si nu era nimic, probabil in timp cum a spus si GABIVVX de la vapori din epurator.

Modificat de claudiuvisan90
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am inteles .. am un vecin care se ocupa tot asa transport .. poate imi da un CMR dala dar e buna si aceea informatie.. o alta informatie proasta pe care o dezvalui acum :|     516 RON ce-a mai ieftina asigurare pe 6 luni! :| inebunesc astia sunt chiar jepcari pe fata !

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca ai 19 ani,ai avut accident deja, locuiesti in Bucuresti, nu ai copii, poate sa coste atat. Daca esti femeie, cu carnetul vechi, cu copii, stai la sat, nu ai avut accidente, poate sa coste mai putin de un sfert din pretul acela.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ce treaba au copiii ...????? atunci cand iti faci asigurare???? gandeste inainte sa postezi

Modificat de panda23
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

panda23 - nu este neaparat un criteriu, dar atunci cand vrei sa inchei o asigurare RCA online, intr-adevar unele companii iti cer sa introduci in formular si faptul daca ai copii in intretinere sau nu.

Daca vrei sa compari mai usor preturile, mergi pe emag.ro si vei vedea ca te intreaba si de copii. De asemenea, acolo iti va fi mai usor sa compari preturile si sa primesti oferte la preturi cat-de-cat corecte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca ai 19 ani,ai avut accident deja, locuiesti in Bucuresti, nu ai copii, poate sa coste atat. Daca esti femeie, cu carnetul vechi, cu copii, stai la sat, nu ai avut accidente, poate sa coste mai putin de un sfert din pretul acela.

 

Depinde la ce asigurator ai facut...

Si mie imi cerusera aia de la ASTRA tot 500Ron pentru 6 luni...si nu am avut nici un accident, am 23 de ani si locuiesc in Craiova.

Insa am fost si la Carpatica care mi-a oferit o polita de 270RON pe 6 luni.(omenesc zic eu)

 

Si da are dreptate EBI ce spune, asiguratorii tin cont de faptul ca esti tanar (pana in 35) si nu numai de asta, tin cont de NNNNN chestii care fac polita mai grasa. Un aspet foarte foarte important este sa nu ai accidente la activ.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

OFF TOPIC in topicul respectiv puteti vorbi cat vreti despre asigurarii la masinii:http://vwforum.ro/forum/108-legislatie-asigurari/

ON TOPIC:La un golf 4 1.4 16V tip motor APE se da urmatoarele valori la compresie:

1-13 bari

2-14 bari

3-13,5 bari

4-13 bari

Ce imi puteti spune despre aceste valori ale compresiei?sunt bune pentru un motor cu 159.000 km reali?

 

Va multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

   Daca ai 19 ani,ai avut accident deja, locuiesti in Bucuresti, nu ai copii, poate sa coste atat. Daca esti femeie, cu carnetul vechi, cu copii, stai la sat, nu ai avut accidente, poate sa coste mai putin de un sfert din pretul acela.

 

Depinde la ce asigurator ai facut...

Si mie imi cerusera aia de la ASTRA tot 500Ron pentru 6 luni...si nu am avut nici un accident, am 23 de ani si locuiesc in Craiova.

Insa am fost si la Carpatica care mi-a oferit o polita de 270RON pe 6 luni.(omenesc zic eu)

 

Si da are dreptate EBI ce spune, asiguratorii tin cont de faptul ca esti tanar (pana in 35) si nu numai de asta, tin cont de NNNNN chestii care fac polita mai grasa. Un aspet foarte foarte important este sa nu ai accidente la activ.

 

La fel ca si tine 90' fabricatie fara accidente fara nimic .. 512 RON la insurance asig ... la carpatica era mai scump chiar .. am decis sa o trec pe numele tatalui meu care plateste pentru asta 189 RON nu 500 ! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sunt foarte bune valorile de compresie.Sper ca ai luat compresia cu siguranta de la pompa benzina scoasa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

normal ca am dat jos siguranta.dar totusi ma intreb daca acestea sunt valorile de compresie ale motorului de ce naiba consuma ulei si chiar l-am intrebat si pe mecanic si nu am primit un raspuns concret.

Asta este pana la urma o sa ma obisnuiesc sa ii mai completez ulei

 

Multumesc Gabi :icon_thumleft:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

APE este un cod de motor pacatos,si in general motoarele Euro 2 pana in an 2000,din 2000 au schimbat modelul de segmenti si motoarele sunt mai fiabile.Consumul de ulei are cauze multiple:segmenti uzati cu microfisuri pe suprafata de contact,unul din segmenti uzat peste masura,segmentii de ungere plini de calamina care nu iti mai asigura un flux optim de ungere si apoi fenomenul uzeaza restul de segmenti.Schimbatul semeringurilor de supape este frectie la picior de lemn

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

va anunt cu drag ca a trecut RAR-ul fara probleme fara interventii sunt mandru de ea :D

 

o intrebare mai am .. ma gandesc ca la dotarile masinii mele geamuri si oglinzi electrice ar fi cam trebuit sa aibe .. pot sa imi dau seama cumva daca erau pe masina si au fost date jos sau ceva de genu ? multumesc

Modificat de denny_the_one
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

..aceeasi problema o am si eu, cum ai rezolvat problema?

Merci

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

i-am dat un PM ca nu pot posta acolo :-s ciudat ..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asta pentru ca esti la "Primul pas". Sincer, nu vad de ce ar da cineva jos geamurile electrice, oricat de samsar ar fi. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

aveam un dubiu datorita faptului ca tipu de la care am luat-o mai avea un Variant ... si acum ma gandeam ca o mai fi mutat de pe una pe alta sti .. dar din ce am citit este ok !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cu respect,

daca am luat suport motor stanga(cutie) e nevoie neaparat sa schimb si suruburile?

 

merci

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Aerofan pinned this topic
  • Aerofan a închis acest topic
  • Aerofan unpinned this topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!