Jump to content

Superb Mk3


nsm

Postare recomandată

Iata ce afiseaza masina la rubrica service: inspectie peste 729 zile sau 30k km.

Sa il credem? Si la noua fabia tsi arata la fel.

Din ce ma mai citit prin carti, prima revizie se face la 2 ani si pe urma din an in an. Gresesc cu ceva?

post-11675-0-09210500-1443939187_thumb.j

Link către comentariu

Majoritatea fac prima revizie la 30k de km :)) deci n-ai decat sa intrebi pe topicurile dedicate O3, Golf7, Leon 3

 

Default vin cu interval flexibil, e alegerea fiecaruia dc trece sau nu la fix. Reprezentanta nu te poate obliga la unul sau celalalt

Link către comentariu

Imi pare rau pt masinile alea...sa crezi ca este bine pt masina sa schimbi la asa intervale consumabilele...e trist...

Modificat de msclemike
Link către comentariu

Vreau si eu unul contracost! Sunt membru din 2010 si nu am reusit sa gasesc unul la cat imi doresc!

Link către comentariu

eu il am pe al meu din 2011 :) Am luat 3 atunci si le-am lipit pe fostele 2 masini si mi-a mai ramas asta.

Parca era un topic cu comenzi.

Link către comentariu

Iata si 2 poze comparative intre actualul si fostul Superb :)

Ptr cei care inca nu vad mari diferente de design... Take a better look

post-11675-0-65838600-1444028973_thumb.j

post-11675-0-84855700-1444029016_thumb.j

Link către comentariu

Clar, arata mult mai bine IMO S3-ul. Muchiile dau foarte bine, iar capota inalta a portbagajului este exact ce-i lipsea S2-ului, facandu-l prea blajn...

 

Boon, deci te dai cu 2 Superburi :)

 

Ai trecut de prima mie de km ? Cum se comporta ? 

Modificat de 75NOR
Link către comentariu

cred ca se referau la facelift 2 ... oricum sunt diferente de design multe....

Sa ai partea de ea si drive safe! Vorba aia ... e superba!

Link către comentariu

Cateva poze noaptea cu bordul. Consumul este neasteptat de scazut... 7.6l/100 la rush hour in Bucuresti cu viteza medie de 17kmh. Si totusi este o masina mare de 190 de cai...

 

Ala nu e portbagaj, e caverna! :))

 

Foarte bun si consumul, la viteza aia medie eu scot aproape dublu. E drept ca am DSG, dar e si mai usoara ca a ta si are doar 30cp in plus.

Link către comentariu

Din pacate nu m-am mobilizat sa ies la un drum lung in acest weekend. Am stat doar in oras su nu am depasit 300 km in total. Sper ca in weekendul urmator sa fie vremea buna si sa dau o tura mai departe.

Link către comentariu

Am vazut masina live acu cateva luni in Cluj la showroom....este ceva aparte (ma refer la model, nu exact la masina ta, sa nu existe dubii ;) )

 

De atunci am mai prins modelul si in trafic, mi-am intors privirea, plus ca acel dlr din faruri e frumos rau :D

 

Multi km fara incidente!!!

Modificat de ToniM
Link către comentariu

Salut, foarte frumoasa masina.

 

Am si eu o intrebare? Ai cumva suspensia adaptiva? As vrea sa stiu cum este confortul la drum lung.

Link către comentariu

Nu am suspensie adaptiva; am preferat sa iau pachet de drumuri grele deoarece la precedenta atingeam tot timpul cu suspensia standard la intrari in garaje, subterane, curti, borduri sau chiar si pe asfalt deformat.

Link către comentariu

Uite asa se transporta bicicletele :)

Din pacate am "reusit" sa rup un pin de la mufa de la platforma si prin urmare a "picat" semnalizarea dreapta. Noroc ca masina e "desteapta " si mi-a indicat promt ca am o problema.

post-11675-0-64993200-1444541361_thumb.j

post-11675-0-33606300-1444541374_thumb.j

post-11675-0-10012200-1444541385_thumb.j

post-11675-0-88254100-1444541408_thumb.j

post-11675-0-41778700-1444541417_thumb.j

Link către comentariu

Felicitari pentru achizitie! Multi km si fara incidente! :)

 

Schimb cu Superb 1 nu te intereseaza?  :))

Link către comentariu

Am luat cartea de identitate. Se pare ca greutatea reala este 1594 kg desi in specs si la rubrica masa proprie din carte zice 1505. O sa ma uit si la cartea de superb 2 sa vad ce zice la greutatea reala. La proprie zicea 1555.

Link către comentariu

Asa e si in cazul meu, in specs 1305 in realitate 1370. Ma bucur ca am un prieten imaginar cu mine in masina non stop:))

Ca idee, cred ca treaba asta cu "mqb-ul sigura o scadere in greutate de x kg fata de modelul precedent" e inca o minciuna marca Vag.

Modificat de cristi511
Link către comentariu

In cazul meu nu ar trebui.. Nu am optionale grele gen 4x4, scaune electrice de piele, trapa, jante pe 19 sau dsg...

Singura greutate ar fi de la portbagaj electric, perdelute, pachet de drumuri grele si jante pe 17 putin mai grele ca 16, Dar asta nu cred ca o incarca cu 89 de kg...

Doar nu or fi trecut la optionale si rezervorul de uree...

Ah era sa uit de roata de rezerva de 16" normala. Mai adauga si ea 20 de kg

Modificat de nsm
Link către comentariu

Pai din cele 90 kg greutate suplimentara, cam 20kg iti vin din carlig (cu tot cu traversa de sustinere) si probabil inca 20kg din diferenta de jante 17'' fata de 16''.

Totusi, raman 50kg pe care, asa cum spuneai si tu, nu au din ce sa le justifice. Motoras portbagaj electric, sa zicem 5kg, alte maruntisuri inca 5kg. Si tot raman 40kg nejustificate.

Greutatea de 1505kg pe care o dau ei in carte e probabil pentru un Active cu 0 optionale.

 

Asta sa fie singura ta nemultumire cu masina. :)

 

Cum se mai comporta dupa drumul mai lung? Ai ajuns la 1,000km ? 

Link către comentariu

Eu am o alta curiozitate si anume franele sunt 312 pe fata? Ca totusi 190 cp si 1600kg (la gol) necesita niste frane destul de serioase. 

 

Ps: daca sunt mai mari mi-am gasit primul retrofit serios pt Leon  :D .

Modificat de cristi511
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!