Jump to content

Superb Mk3


nsm

Postare recomandată

Gorillaz_Doktor

salut

felicitari pt upgrade-uri. problema mea este: stiam ca noul soft "te pareste" daca se umbla, atunci cand se face schimbul de ulei...si ar afecta garantia....ca m-ar interesa si pe mine litrii si blinkurile....(cevs de genul  ca la generatia veche se devea doar in vas, acum se vede si in vag-com...)

exista o lista cu codari ce se pot "administra"?

anvelopele sunt 215/60/17?...pt ca daca sunt ok, atunci ar trebui sa fie ok si 245/45 r18...

Modificat de Gorillaz_Doktor
Link către comentariu

Anvelopele sunt 215/60/16

Cele de vara 215/55/17

Superb isi arata potentialul la dedeman si ikeapost-11675-0-69979900-1448353370_thumb.j

Obiectele din imagine au peste 2 metri

Modificat de nsm
Link către comentariu
  • 1 month later...
  • 2 weeks later...

Salutari "nsm", se pare ca vom fi frati de cruce.

Nu am pus portbagaj electric, nici perdelute spate, iar xenonul a fost intr-adevar la pachet cu reducere, poti vedea la configurare. Ce vad interesant la tine ca ai jante Stratos, la mine nu am putut allege decat intre Helios si Zeus(probabil au mai schimbat unele chestii in configurator), dar am hotarat sa le las cu cauciucuri de iarna si sa caut altele la primavara 2017.

In schimb as vrea sa stiu daca ai mai mers cu ea si ne poti spune lucruri referitoare la consum si cum se simte fata de S2 cu 170CP, trage clar mai bine sau tot pe acolo? Totodata sunt curios cati litri are rezervorul de uree si cam la cat timp trebuie umplut? M-as bucura de asemeni sa aflu la cati km se fac reviziile si perioada de timp, nu am gasit pe nicaieri scris.

Initial ma gandeam sa pun si eu pachet drumuri grele, dar e totusi o masina grea si am zis ca devine cam instabila, dupa care am optat pentru DCC si in felul asta chiar si cu jante de 17" trebuie sa stea decent in modul sport. Totodata facand DT cu cea de 150 CP nu mi-a placut o chestier si anume raspunsul la acceleratie, de fapt asta a fost motivul pentru care am luat DCC, pentru a avea un alt raspuns mai bun in modul SPORT sau INDIVIDUAL. Nu va spun, am oprit motorul instant la plecarea de pe loc si in mers de asemeni am observant ca gandeste mult pana raspunde la acceleratie.

Link către comentariu
  • 2 months later...

Masina a primit folie llumar transparenta pe faruri si folie originala skoda din catalogul de accesorii pe bara spate in dreptul gurii portbagajului.

image.jpeg

image.jpeg

Link către comentariu
  • 5 months later...

Salut!

Avand in vedere ca vine sezonul rece, ma gandesc sa pun roti de iarna pe jante de tabla de 16". Ca si la masina ta, a mea a venit cu roti pe 17". Pentru cele de iarna, m-am interesat la dealer si conform VIN arata doar 6 1/2J, 5x112, fara sa spuna ce ET si ce dimensiune are gaura centrala o janta de tabla pe 16". Vad ca ai trecut deja o iarna cu acest tip de jante. In limita timpului disponibil, poti sa-mi spui ce specificatii au jantele tale de tabla: J, ET si gaura centrala? 

Multumesc.

Link către comentariu
  • 7 months later...

Masina a primit bare, suporti si platforma spate de la Thule + 5 biciclete si un drum pana in Thasos. 

Cu accesoriile Thule, se pot pune pana la 9 biciclete de sosea: 5 pe plafon si 4 in spate. 

IMG_3370.JPG

Link către comentariu

Moama cum arata! Care ii viteza cu care ai circulat?

Link către comentariu

Pe autostrada am setat cruise la 130 kmh. Mi-a fost frica sa depasesc chiar si in depasiri. recomandarea Thule e de 100 kmh...

Link către comentariu

@nsm: misto set-up-ul. :) Daca aveai masina Corrida Red puteai sa mergi linistit ca asistenta la Tour de France :rolleyes:

Fain hobby.

543856942.jpg

645530254.jpg

cycling-race-team-car-bytom-poland-july-vehicle-drives-tour-de-pologne-bicycle-poland-skoda-superb-katusha-74294715.jpg

Link către comentariu
On 18/11/2015 at 10:11 PM, nsm said:

Masina a primit usoare retusuri cu ajutorul colegului al bundy si anume:

- follow me pe proiectoare in loc de xenon

- cornering pe proiectoare ( standard era doar pe xenon)

- afisare litri combustibil consumati

- coborare oglinda dreapta la marsarier

- afisarea treptei vitezei ventilator aer in modul auto

- memorie uncalzire scaune

-cresterea nr de bllinkuri la semnalizare la 5 de la 3

Pentru ca pana acum nu vazusem topicul masinii tale, acum l-am vazut si l-am luat la citit de la prima pagina. Sunt interesat si eu sa-mi activez chestiile alea doua pe care le-am ingrosat in quote. Ai idee unde gasesc mai exact campurile pe care trebuie sa le modific? Sau colegul @Al Bundy ma poate lumina cumva? A mea fiind MY2017 am vazut ca arata destul de diferit modulele/long coding-ul fata de MY2016.

Si despre masina ta, chiar e foarte misto si ma bucur ca nu sunt singurul nebun care a ales PDG ca sa nu dea cu ea de pamant in anumite cazuri, chiar daca asta inseamna o suspensie mai rigida si arata mai urat din exterior inaltata :D

Link către comentariu

O sa il rog pe @Al Bundy  sa raspunda deoarece eu doar am fost spectator la modificari. 

Cat despre PDG eu mai merg la concursuri de MTB unde parcarea se face pe campuri si terenuri accidentate. Nu pot sa imi imaginez masina cu suspensie sport cum ar atinge pe dedesubt. Vechiul Superb 2 fara PDG atingea si la iesirea/intrarea in subteran cat si la curti cu praguri mai pronuntate.

Link către comentariu

Stiti ca avem topic dedicat pentru setari VCDS, da? :)

 

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Masinuta a primit ce ii lipsea din fabrica: inel luminat bricheta, lumini la picioare in spate :)

Incet incet comletez aftermarket ce era odata standard pe Superb 1&2...

IMG_3818.JPG

IMG_3817.JPG

IMG_3815.JPG

Link către comentariu

De ce zici aftermarket...ca is chiar OEM modificarile! :D

Link către comentariu
1 hour ago, nsm said:

Masinuta a primit ce ii lipsea din fabrica:  lumini la picioare in spate :)

 

Si eu sunt interesat de acest update.

Poti sa detaliezi cum ai conectat firele pentru luminile la picioare sub scaunele din fata? Ai comandat si cablurile de alimentare pentru ele? 

Link către comentariu

Iti spun eu cum, ca eu am tras firele: de la lampa pl,eaca 2 fire, minusul l-am conectat la minusul de la incalzirea din scaun, iar plusul, prin mufa din podea, pe langa celelalte fire de langa prag, am ajuns cu el la plusul de la lampa de la picioare fata, la fel si pe partea dreapta.

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!