Jump to content

Intrebare planetare Octavia 1


Cotocea
 Share

Postare recomandată

Salutare. 

Sunt nevoit sa schimb planetarele din cauza unei batai puternice la accelerare brusca (am inteles ca sunt de vina capetele dinspre cutie, masina avand 300.000 km in acest moment). Am gasit la cineva care dezmembreaza o Octavia 1 AXR (86.000 km) si as dorii sa stiu daca se potrivesc la mine (Octavia 1 AHF).

Multumesc mult,

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

da se potrivesc planetarele, cel putin eu am vandut planetara de pe alh si s-a montat pe axr fara probleme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apropo de planetare,la planetara lunga inspre cutia de viteza,in cutia de viteza este un semering,unde intra planetara,dimensiunile sunt de 50 interior,parca 65 exterior si 10 grosime,scrie pe simering,nu am gasit pe nicaieri dimensiunea aceasta,nici aici pe forum.Mentionez ca masina este din 12 luna 97 an,motor akl benzina 1,6.Imi curge ulei,unde pot gasi piesa aceasta.Pe site uri de profil,nu exista dimensiunea aceasta.Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

comanzi de pe o zi pe alta.  corteco 01033858  sau Febi 8701.

Bardi de exemplu le are pe ambele

post-17228-0-68836600-1446143675_thumb.p

 

 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc,nu cautam corect,trebuia sa ma uit dupa simering planetara.Cu stima

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Vin si eu cu o intrebare, am cautat ceva informatii pe forum dar nu am gasit nimic concret

De ceva vreme la plecarea de pe loc, uneori la roata din dreapta fata se simte si se aude o smucitura, de exemplu ca si cum as trece peste un bolovan,  parca roata se opreste o fractiune de secunda, si zgomotul este metalic infundat, asemanator cu cel cand intra abs la franare puternica. Eu unul suspectez planetara, dar nu am mai avut problema asemanatoare la nicio masina, nu prea am termen de comparatie. Am incercat sa plec de pe loc cu frana de mana putin trasa 2-3 dinti si fenomenul se accentueaza, adica trozneste de 3-4 ori intr-un metru, si nu pare a avea vreo importanta daca rotile sunt drepte sau bracate. Cand am incercat asta cu frana, licare in bord si ASR galben, si bipuie buzzerul.

Mentionez ca am schimbat franele pe fata discuri+placute, desi nu cred ca e de acolo ceva, si ca am probleme cu bieleta de directie dreapta ( putin imbatranita), bucse bara stabilizare si flanse amortizoare de asemenea de inlocuit. Le am pe toate noi in portbagaj dar din lipsa de timp si cash nu am ajuns sa le montez. 

Ceva idei, sfaturi ce sa verific, unde sa ma uit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Prima data elimina toate jocurile de la directie si suspensie ,dupa aceea trage concluzii.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Am gasit problema ieri cand am schimbat amortizoarele fata. Am gasit in ansamblul amortizor-arc pe dreapta 2,3 pietre destul de maricele cam cat o cutie de chibrituri. Erau pe scaunul amortizorului, unde se aseaza arcul in partea de jos. Cred ca la plecarea de pe loc, cand se ridica masina de fata si se destinde arcul, intra cate una intre spirele arcului, si apoi era stransa si aruncata de acolo imediat, cu zgomotul si smucitura de rigoare. Ma mir totusi cum au stat acolo atata vreme.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ma indoiesc sa fie de la acele pietre. 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!