Jump to content

Placutele frana fata nu fac contact pe tot discul


Dusty19994
 Share

Postare recomandată

Buna ziua! 

Anul trecut in decembrie am schimbat discurile si placutele de frana si pana in momentul de fata am facut aproximativ 6000 km.Am observat la discurile fata ca placutele nu fac contact pe tot discul.Adica mai raman aproximativ 10-15mm din disc pe partea exterioara care nu face contact cu placuta.Mentionez ca acelasi lucru am observat si pe discurile vechi.

Cei de la service au demontat etrierii, s-au uitat la placute si mi-au spus sa am rabdare sa se mai uzeze.Totusi eu cred ca alta este problema, dar nu stiu care.Pareri?

Atasat gasiti 2 poze cu discurile.

 

post-137384-0-48379000-1441961697_thumb.

post-137384-0-91720800-1441961697_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu cred ca depinde de ce profil aveau placutele de frana, ca sunt mai multe,cel putin asa a vazut eu.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verifica daca bolturile pe care culiseaza etrierul nu sunt blocate. Sau vezi daca ai placute compatibile cu masina ta, cert ii ca la tine frana nu functioneaza corect.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa te uiti daca si placutele acopera zona unde se vede ca nu ating discul.Daca fizic nu acopera acea zona ai o problema la piese care nu sunt compatibile.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca sint mici placutele de frana. Poate difera de la o motorizare la alta cum e la b5.5

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema.cred ca sunt placutele mai mici.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeași problemă doar ca la mine nu atinge aproximativ 1cm în partea de jos spate. Sa nu mai zic ca la viteza de peste 50km/h dacă pun frana tremura încet volanul în mana. Piese noi ( discuri și plăcute) cumpărate conform cu VIN mașinii. Povestea este mai lunga și mai trista :) și pe bani mulți :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am aceeasi problema: la discurile fata si spate, desi sunt placute de frana noi, nu mai calca bine pe toata suprafata discurilor. Raman asa deocamdata pana in primavara cand am de gand sa reconditionez etrierii (schimb de garnituri + cilindrii) si sa  schimb placute+discuri. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am aceeași problemă doar ca la mine nu atinge aproximativ 1cm în partea de jos spate. Sa nu mai zic ca la viteza de peste 50km/h dacă pun frana tremura încet volanul în mana. Piese noi ( discuri și plăcute) cumpărate conform cu VIN mașinii. Povestea este mai lunga și mai trista :) și pe bani mulți :)

Daca tremura sunt ovalizate discurile.pot fi ele cu km putini,daca sunt incinse si intri in viteza intr-o balta mare,se ovalizeaza
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai am pus discuri și plăcute noi ATE pe spate și cred ca după maxim 1 săptămâna am simțit problema. Asa repede s-au ovalizat?

Deja am dat o căruță de bani pe montaj și piese. Tind sa cred ca este acel butuc de vina. Întrebare :

1. Ce model recomandați sau ce model este cel original dp masina din semnătura?

2. Dacă merg asa risc sau stric ceva mai rău la mașină?

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

salutare!!urmeaza sa schimb discurile si placheti de frana pe spate,la masina din semnatura!!imi poate recomanda cineva ce producator,sau ce model de discuri as putea achizitiona?pret,calitate?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Urmeaza cat de curand sa schimb si eu discurile si placutele pe fata.Cele originale fata de ATE sunt cu 60% mai scumpe, dar cred ca voi merge pe prima varianta.Din ce-am citit pe forum multi au patit-o cu diferiti producatori de discuri si placute.E adevarat ca nici cu cele OEM nu esti sigur, dar daca e un montaj corect, sansele sunt mult mai mari.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

Salutare, si eu am aceias problema si anume franarea in valuri, trepidatii in volan si placutele nu ataca discurile fata pe toata suprafata si anume partea interioara app 15mm din disc rămâne neatins.

Am schimbat 3 rânduri de discuri si plăcute, iar ieri am fost la service si am pus discuri originale aduse din Germania si aceiasi problema nu am rezolvat nimic , doar am îngropat bani, timp si nervi. Vreo idee sau sugestie ca sincer nu stiu de unde vine vibratia si franarea in valuri.

EXOD tu ai remediat problema? Si daca da spune mi si mie ca avem aceleasi simptome

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O problema similara are si un coleg de-al meu la un golf 4 ,a schimbat vreo 5 randuri de discuri,a venit si ceva inginer sa verifice si inca problema nu e rezolvata,doar partial.A schimbat fuzeta pe partea stanga si se pare ca e mai bine,urmeaza si partea dreapta. In cazul lui se pare ca problema a aparut din cauza unui mecanic care lucrand ceva pe la roata a lovit fuzeta cu ciocanul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am schimbat 3 rânduri de discuri si plăcute...

Dar nu ai verificat planeitatea la etrier si paralelismul fata de portfuzeta.Asta ar face un "mecanic" la descrierea acestor simptome.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Discul rugineste pe margine din cauza ca nu se merge mult cu masina, nu are treaba cu placutele, ca nu calca uniform, etrieri, portetrieri sau mai stiu eu ce.

 

Asa erau toate discurile la passat, le-am schimbat pe toate si au inceput din nou putin pe margine sa-si piarda luciul, din cauza ca merg putin, cam 10 000km pe an.

Dicuri fata OE, spate ATE+placute ATE.

post-92386-0-12138700-1450004825_thumb.j

post-92386-0-42522300-1450004831_thumb.j

Modificat de davidut5
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu conteaza cat mergi, conteaza cum mergi, toti cei care franeaza violent, din diferite motive au discurile oglinda.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Colegul pavy are dreptate,cit despre km,am avut si 2000 facuti pe an si discurile oglinda.Dar eu nu ma refeream la exterioarele discurilor,ci la faptul ca la un coleg,printre altele,nu fac contact placutele la partea interioara.Asta,facind abstractie de tremuratul la frinare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Verificati cele 2 bolturi sa culiseze usor in "calaret".

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!