Jump to content

Retrofit [Passat CC]


yrynel
 Share

Postare recomandată

Probabil ca da.

Dar nu stau sa refac firele pt Sign Assist, care in Ro oricum nu merge. 

Ar trebui sa schimb camera plus firele plus oglinda plus plasticele de suport. No way.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ce nu merge Sign Assist in RO?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Habar nu am.

O explicatie care am auzit-o (dar nu stiu daca este asa) ar fi ca semnele de la noi nu au dimensiunea standard de la nivel UE. si camera nu le recunoaste.

Vede doar semnele de viteza care le ia din RNS.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe clusterul premium (Color) din 2010 nu merge sa imi arate semnele de viteza din RNS ? eu nu reusesc sa le fac sa imi apara pe CB doar pe rns ...

Mersi.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 Nu.

Pt sign assist trebuie cluster dupa 2012

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
On 3/29/2016 at 10:26 AM, alin12 said:

Salut!

Daca masina e prevazuta cu camera de Lane Assist si Sign assist, mai trebuie ceva ptr High Beam Assist? Daca nu, care e procedura de activare din VCDS ?

Am rezolvat asa:

Stg. A5 -> Long Coding -> byte 2 -> 01 Light / Fenrlichtassistent Mode 1 - beam assistant (LA)

Stg. A5 -> Long Coding -> Byte 10 -> 00 execution headlights: Halogen headlights or (depending on equipment)

Stg. A5 -> Long Coding -> Byte 10 -> 04 execution headlamp: xenon headlights

Stg. 09 -> Long Coding -> Byte 11 -> bit 3 activated (Light Assist)

 

Sursa

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Christian.B77

Salut! Am mers cu un CC cu suspensie reglabila ( DCC cred), a mea neavand aceasta optiune din fabrica.  Mi ar placea sa am optiunea asta, se poate face retrofit? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am gasit o camera pt lane assist/sign recog la un pret bun, luata de pe un cc 2014.

Intrebarea era, fiind mai mare decat cea care o am acum de lane assist, o merge bagata in locul respectiv la parbriz? 

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tu ai acum 3AA980654D si vrei sa montezi 3Q0980653 (care suporta si sign assist in East Europe) atunci nu se potriveste direct. Plus ca trebuie calibrata.

Mai multe detalii aici: https://www.drive2.com/l/10195396/

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am 3c8 si vreau sa pun 3aa.

Intelesesem ca si 3aa...d cu update de soft la repreEntanta ar merge. Cica au rectificat acest bug.

Nu am verificat sa vad daca este adevarat

 

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am confirmarea. Merge. Si pe europa de est cu 3aa....D. E vorba de codari, mai complexe.

 

Deci, stie cineva daca camera 3aa se potriveste pe suportul de 3c8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am gasit raspunsul. Cel nou mai are o ureche de prindere in plus. Sa vad ce pot face

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@iobau998 de unde stii ca merge dupa un update de soft la reprezentanta? :eek:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca ai vers D nu mai trebuie update. Doar cateva calibrari mai ..... speciale.

Daca ai vers A sau B trebuie. De 3aa...C nu stiu.

Toate aceste camere au aceeasi parte hdd, doar soft difera.

Din 01.2011 pana in 10.2011 au aparut 4 versiuni de camere, deci vw si-a dat seama cumva ca  dat-o in bara. Vers D a aparut in 10.2011 si este ultima pana la 3Q...

 

Sursa de unde am calibrarile mi-a demonstrat ca merge, insa eu tot timpul am un pic de "indoiala" in buzunar. In momentul in care finalizez la mine si va merge ok voi posta ce trebuie facut.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am versiunea D, avand masina model 2013. Daca rezolvi, te rog sa ma tii la curent. Sau daca te pot ajuta cumva, eu avand deja camera pe masina din fabrica, sa imi spui.

Multumesc!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

am gasit la dezmembrari un cc cu trimuri bord/usi culoarea inchisa (gen mahon) si mi-ar placea sa le schimb pe cele de pe masina actuala, fiind culoarea aluminiului. Vanzatorul mi-a spus ca cele de pe masina (epava) sunt modelul cu lumini, referindu-se la cele de pe usi. Sincer nici nu stiam ca exista pe modelul nou aceasta optiune.

Intrebarea ar fi, se potrivesc pe masina mea fiind din 2011? Necesita trase fire/codare?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Da, se potrivesc. Nu trebuie tras nimic. Se leaga la calc de usi

Sa iei si clapatele de usi. Sigur are varianta iluminate. Sa faci pachetul complet ambient lights

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

mersi de raspuns.

La cati bani mi-a cerut, ma mai gandesc :)

P.s.trimurile iluminate, cand stau aprinse: la deschiderea din cheie, odata cu faza scurta?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E normal, sunt foarte scumpe. Intreaba la un magazin de piese auto sa vezi cat costa un trim cu iluminare de la o singura usa.

Se aprind odata cu farurile/pozitii puse.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am dat parca 150 eur dar si cu clapetele iluminate

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la 150 le-as lua si eu, insa 150 mi-a cerut doar pe cele de pe bord.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eheeee, eu pe alea am dat 200 eur.

Deci e bine 150 eur.

Numai ornamentul de ceasuri e 150 eur la magazin...... asa ca....... e f bun pretul

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut , as dori sa fac eu un retro pt keyless go . Mașina este 2009 cat ar costa si cine poate sa ma ajute ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De ajutat te ajut eu cu sfaturi si ce trebuie sa faci. Cu montajul recomand pe Florin sau Al Bundy, care este disponibil pt o astfel de lucrare. 

Acum, daca faci kessy go faci si kessy entry, ca tot te apuci de treaba. Ca piese:

1. Centrala comfort kessy: 1500 ron, noua. 3C0959799H

2. Chei kessy: 800 ron, noi: 3c0837587b: cheia blank din contact; 3c0959752Ba sau bg - cheia kessy.

3. 4 manere kessy, dezmembrari, maxim 300 ron: 3c0837205e; 206e; 3c0839205d; 206d

4. Antene kessy (5 buc) dezmembrari: maxim 300 ron: 3c0909141 - 2 buc; 3c5909141; 1k0909133; 3c0035491 protectie antena

5. Cablaj complet aliexpress: 80 usd 

https://m.aliexpress.com/item/32577667897

 

6. Manopera

7. Reprezentanta ca sa iti faca immo cu noua cheie. Eu nu am gasit pe nimeni sa imi faca aceasta operatiune (nu merge copiat 1:1 eeprom vechea centrala pe eeprom noua centrala.)

Preturile sunt orientative. Eu nu am reusit sa fac sa mearga cu chei second si centrala second.

Daca te hotaresti, imi spui si iti dau  schema din ELSA.

De munca? Mult. Se desface tot interiorul pt a pune antenutele.

Satisfactia? MAXIMA.

Modificat de iobau998
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • Edy_77 changed the title to Retrofit [Passat CC]

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!