Jump to content

Blue Race Octavia 3, 2.0 TDI,184CP,4x4,DSG


corsi

Postare recomandată

Răspunsul referitor la comfort il găsești doar puțin mai sus. Magazin care sa vândă Koni in Românica eu nu am găsit, Însă daca ești interesat exista variante ajutătoare ?

Link către comentariu

Cand te apuci de un soft clar trebuie si ceva la evacuare facut, cel putin un downpipe, masina poate mult, in limita DSG-ului si haldex-ului :D .

Link către comentariu

La discuri + placute ceramice te-ai gandit? Macar de a elimina tot ferodoul care murdareste jantele :P

Link către comentariu

@CrS1985 evacuarea mea e stock. Nu am auzit nici o evacuare diesel care sa îmi placa cum suna. Dpmdv dieselul suna de kkt orice i ai face. Cu a ta e alta poveste. Benzina+DSG = LOVE . Cea mai simpla operațiune  este sa scoți toba intermediara. E simplu si cred ca o sa obții exact ce iti dorești : putina "gălăgie".

@catalinmiti am cerut oferta de la Volksparts si a fost cu 1400lei peste prețul pe care l am plătit eu.

@Executron mi as dori si mi ar plăcea . Dar nu prea exista putința ?. Cu câteva mii de euro cât costa frânele ceramice  cu siguranța as face altceva. Mai ales ca mașina este si va rămâne una de strada.

Link către comentariu

Cred ca sti ce evacuare are acel SQ5.. adica are difuzoare de fac acel sunet.. mie mi se pare penibil, dar e o practica des folosita in gupul VAG. Si Ghibli diesel foloseste un sistem similar.. daca nu putem crea suntel din evacuare, il facem fake. 

Link către comentariu

Nu stiam.

Ma gandeam ca e ceva artificial, pentru ca diesel-ul nu are cum sa sune "in halul asta", dar se aude fooarte bine si zau daca m-ar deranja sa aiba toate diesel-urile difuzoare d'astea... :D

Link către comentariu
On 23.10.2016 at 9:27 PM, corsi said:

@CrS1985 evacuarea mea e stock. Nu am auzit nici o evacuare diesel care sa îmi placa cum suna. Dpmdv dieselul suna de kkt orice i ai face.

@catalinmiti@Executron

big like :)

nu si pt "aniversarea" de pe kilometraj, care imi da fiori reci, desi consider ca si asa stau prea mult in masina.

b169sxn (optional remorca dar tot cu sxn)

Misto si surpriza de la dyno, mai ales cand cifrele sunt cu plus la 100kkm. O fi din claxoane ?:D

despre frane, ceramice pe street diesel e inutil, de cost nici nu mai zic. Vezi mai bine sub capota ce lipseste ;)

Link către comentariu

Mda, postasem o evacuare diesel care se aude bine, asta in ideea ca s-a vehiculat aici in ultimele 4 posturi ca nu exista niciun diesel care suna bine. Cautati 3.0TDI sa vedeti ca exista si diesel cu evacuari aftermarket (Supersprint) fara difuzor care sunt altceva. Cu 2.0tdi nu se poate obtine insa. 

Ce se spunea de frane ceramice banuiesc ca era vorba de acele placute ATE ceramic care lasa mai putin praf, dar in fapt nu au treaba cu adevarate frane ceramice.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
21 minutes ago, The_Ego said:

Mda, postasem o evacuare diesel care se aude bine, asta in ideea ca s-a vehiculat aici in ultimele 4 posturi ca nu exista niciun diesel care suna bine

Cred ca s-a înțeles greșit.

Nu a zis nimeni ca nu exista! 

Mi am spus doar părerea :" nu am auzit nici o evacuare diesel care sa îmi placa cum suna"

Modificat de corsi
Link către comentariu

Un dizal, fie el chiar si v6, nu va suna bine de la mama lui (adica fara difuzoare pe esapament sau modificari ale esapamentului) indiferent de situatie plus ca fiecare dintre noi avem o "ureche muzicala" diferita. :) 

De aceea consider ca ar fi bine sa depasiti discutia privind "sunetul de diesel" pentru ca nu aduce nimic bun topicului. 

Multumesc!

Cristi

 

 

Link către comentariu

Uite evacuarea mea, 2.0 TDI , in video se aude mult mai slab decat in realitate .. telefonul anuleaza foarte mult din sunetul placut :(

https://vid.me/rbDz

Pana acum m-au intrebat cam 4 oameni care nu stiau masina daca e benzina ... trage concluziile :)) 

Link către comentariu
  • 1 month later...

Având in vedere ca se apropia sfârșitul garanției, am zis sa i-o iau puțin înainte....si cam asta a ieșit:

IMG_2569.JPG

In rest... roti de iarna, suspensie la fel. 

Modificat de corsi
Link către comentariu

240CP si 500 Nm ?! :o E ceva!..foarte tare... Mai ai ceva in afara de soft? Unde ai facut remapul ?

Totusi, ai cam fi la limita cutiei in ce priveste cuplul.., nu?

 

 

Modificat de CristiALF
Link către comentariu

Felicitari pentru modificari si mai ales pentru ordinea in care le-ai facut, adica mai intai franele si suspensia si abia la sfarsit puterea... iar 240 de cai si 500 nm combinati cu tractiunea integrala e ceva deosebit! Poate ne incanti zilele astea si cu un video cu cateva reprize de acceleratie :D 

Link către comentariu

@corsi se vede ca le aveai sistematic puse pe toate cap-coada, sincere felicitari, sunt sigur ca te vei "bucura" de drumurile patriei un pic mai mult si ca timpul departe de cei dragi, poate, va trece mai repede

Big big big :emthup: din partea mea!

Link către comentariu

Bravo domnu'. Super rezultatele. Resoftare motor + cutie si atat ? sau ai umblat si la DPF .. adica anulat ? :)

La cum arata graficul trage ca o benzinara acum :) 

BIG LIKE

Modificat de ShadoWzZ
Link către comentariu

Hi everybody,

o sa încerc sa punctez toate răspunsurile :

@CristiALF@ToniM@ShadoWzZmașina nu are modificări hardware, singura diferența fata de altele măsurate este ca are mai mulți cai/cuplu in varianta stock.(măsurată pe 2 dyno-URI  diferite)

Remap-ul este făcut la reprezentanta din Oradea a firmei Revotechnick. Am ales varianta asta pt ca au fost foarte fair cu mine de la început si au si dyno.

Referitor la cutie cred ca intr-adevăr se apropie de limita. Momentan am mers ceva si funcționează impecabil. Daca fac DPF Off nu garantez pt ea.

Ceva teste de accelerare o sa fac si le pun aici. Trebuie doar sa ajung pe autostrada ...

Per ansamblu mulțumit de jucărie, plecarea din launch e demențială, cred ca se mai pot face ceva ajustări de finețe.

Multumesc tuturor pt felicitări,suport, etc....

Link către comentariu
9 hours ago, ShadoWzZ said:

Bravo domnu'. Super rezultatele. Resoftare motor + cutie si atat ? sau ai umblat si la DPF .. adica anulat ? :)

La cum arata graficul trage ca o benzinara acum :) 

BIG LIKE

O benzinara stricata ;).

 

On topic: frumoasa masina...

Link către comentariu

Interesante valori cu evacuare stock, exagerate parerea mea (venind de la un om care a vazut diferenta de putere cu evacuare stock  VS   downpipe + evacuare custom ... cat mult limiteaza masina DPF-ul, de aici mi se par ireale valorile).

Ai putea incerca, daca esti curios desigur, un dyno si la alt tuner, ca sa stii o treaba.

Apropo cutia DQ250 softata tine pe la 500nm~ safe ... (din ce stiu eu) , deci esti cam la limita (desi repet, sunt sigur ca valorile reale sunt pe undeva la 220-225cp si 460-470nm).

 

Felicitari pentru decizia de a face soft oricum, sunt sigur ca este alta masina, e tare ca ai 4x4 si poti pune puterea jos.. cum trebuie :D 

Drumuri bune si fara probleme !

Modificat de bubu182
Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!