Jump to content

VW Passat B6 #T I H


radu_cainamisir

Postare recomandată

radu_cainamisir

Salutari VW Forum!!! Dupa ce am urmarit diverse topic-uri aici pe forum am decis sa-mi prezint si eu masina  :)

 

Este vorba de un Passat B6 Comfortline din 2008 achizitionat de la Das Weltauto in acelasi an. Pana sa incep sa merg cu ea vara trecuta masina mai mult a stat si am incercat s-o rulam cat mai putin prin oras...mai mult concedii, acumuland ~105.000km.

Masina a venit cu urmatoarele dotari din fabrica: Pilot automat, senzori ploaie, lumina, maxidot, computer bord, ESP, ABS, dubluclimatronic, oglinzi heliomate, radioCD cu mp3, etc...

 

 

8uioNmn.jpgG3NGlAl.jpg

 

 

Dupa cum am spus, de vara trecuta mi-a fost dat si am inceput sa modific putin cate putin, atat cat a permis bugetul. O sa incerc sa prezint retrofiturile intr-o ordine cat de cat cronologica:

 

Prima data am simtit nevoia de un radio cu display mare color asa ca am cautat un RCD 510. Din pacate nu eram suficient informat si m-am pacalit cumparad unul chinezesc fara  RDS (nu afisa numele postului radio si nu tinea minte frecventa).

 

 

EL04ngy.jpg

 

 

A urmat activarea din VAG COM a catorva functii simple precum pozitii US Style, stopuri donuts si cornerig

 

NJf1rKg.jpg

 

 

Am considerat apoi ca nu am suficienta lumina si ca ar oferii un look mult mai ok niste xenoane AM de 6000k. Odata cu ele am luat si niste pozitii albe sa nu fie diferenta de culaore intre ele si becurile de pe faza scurta.

 

 

XirhpJx.jpg

 

Am inlocuit RCD-ul chinezesc cu altul original Bosch.

 

 

Ta6FtAP.jpg

 

 

Am inlocuit si clima dubla cu una de Passat 2013 orginala cu afisare pe radio.

 

 

YOYZNxF.jpg

 

 

A urmat sa invelesc toate trimurile orignale cu o folie de aluminiu cu textura 3D.

 

 

5F3MSbs.jpg

 

 

Functia Auto Hold, foarte folositoare in oras mi-a fost oferta coadou de prietena mea.

 

 

McxRE6B.jpgP8Jt95c.jpg

 

 

Mi-au placut tare mult stopurile stil skyline asa ca nu am rezistat :D

 

 

sUPV3ZK.jpg

 

 

Pentru mai multa siguranta in depasiri, dar si de fun, am apelat la DIO Performance pentru un soft stage 1, ridicand putere la 142CP si 330Nm

 

 

uxJzdqJ.jpg

 

 

Urmatorul retrofit au fost grilele de ventilatie de Passat CC cromate si iluminate

 

 

zUtu5Hl.jpgf4kbuo9.jpgmXe5URs.jpg

 

 

Am montat senzori de parcare pe spate care pot spune ca sunt foarte folositori mai ales noaptea.

 

In incheiere, acum 2 saptamani am mers cu ea la un tratament pentru vopsea incluzand polish usor, decontaminare, ceruire. Rezultatul, un luciu care a mai intinerit-o.

 

 

OhU55T3.jpg

 

 

 

Planuri de viitor: Prelungire bara fata Rline, praguri Rline, grila centrala Highline. Idei sunt o gramada, bani sa fie :))

 

Astept feedback-urile voastre pozitive sau negative. Multumesc!

Link către comentariu

Foarte frumoasa. Incearca sa-i faci si ceasurile in alb, ca si la climatronic

Link către comentariu
radu_cainamisir

Mersi! Defapt ma gandeam direct la ceasuri de 2010 care oricum sunt albe :D

Link către comentariu
radu_cainamisir

Problema mea legata de ceasurile din bord este urmatoarea: iei ceasurile cu kilometrajul lor, iar la masina mea kilometrii putini si reali sunt un avantaj mare. Daca iau ceasuri noi si le dau kilometrajul inapoi punandu-le kilometrii mei reali imi e teama ca se va observa ca s-a umblat la numarul lor si...scade valoarea si mai tare

Link către comentariu

Arata foarte bine , se vede ca a fost ingrijita . Cat te-a dus chip-ul si unde l-ai montat ? Mi se pare foarte misto ideea de auto hold , nu stiam ca se poate monta pe manuala  :D  . Asta chiar cred ca ar merita in oras

Link către comentariu
radu_cainamisir

Merci mult, incerc s-o ingrijesc atat cat pot si permite bugetul :D Auto holdul este super cand stai la cate-o coada si esti panta/rampa. In plus, salveaza butonul de la frana de mana care se stie ca e problematic, avand auto hold nu-l mai folosesti.

 

Despre soft mi l-a facut Eric Paun de la DIO Performance. Iti pot scrie o pagina intreaga numai de bine, dar nu as vrea sa supar adiminii facand reclama. In mare, masina foarte foarte ok, diferenta se simte enorm pentru ca masina trage uniform pe toata plaja de turatie. Despre consum pot spune ca a ramas la fel, conform stilului de mers. Economic in bucuresti fac un consum de 7.5-8, iar un mers agresiv cam 11. Daca vrei vorbim in privat despre asta :D

Modificat de radu_cainamisir
Link către comentariu

Foarte frumoasa masina ! Un volan in 3 spite ar completa-o perfect.  :icon_thumleft:

Link către comentariu
radu_cainamisir

Mersi! Momentan kit-ul de R si curatarea gemetriei variabile de turbina sunt pe primul loc, dar e pe lista si volanul ca nu se mai poate :))

Link către comentariu

Bravo, frate! Ai luat o masina normala si ușor, ușor ai dus-o către un alt nivel. Chiar arată foarte bine. Felicitări si la mai mare! :)

Link către comentariu
radu_cainamisir

roberteel- Mersi mult de tot! vor mai urma mult mai multe :D

 

Pana una alta, masina a primit prelungirea de Rline. Colegul Cosmin m-a ajutat cu vopsitul si montajul 

 

h8B4TEf.jpg EZQPe60.jpg 1OyzUPw.jpg

Link către comentariu
radu_cainamisir

Salutari din nou VW Forum! 

 

Astazi am fost la Cipos Turbotehnics din cauza geometriei variabile care nu mai era in stare sa-mi corecteze presiunea turbinei. Initial am grezut ca este vorba despre calamina depusa care a blocat acei paleti. Data jos fiind, nu calamina era problma si faptul ca bucatele metalice din intercoolerul vechi s-au desprins, au intrat pe traseu si au strambat paletii si au rupt chiar si jumatate dintr-unul.

 

Nu am fost pregatit financiar pt a schimba intercooler si reocnditionarea turbinei asa ca baietii au indreptat si curatat manual paletii, iar acum geometria functioneaza foarte foarte bine...pentru cat timp nu stim :)))

 

In concluzie, masina trage mai bine ca niciodata si abea acum simt performantele adevarate ale softului de la DIO. Am testat-o pe centura si am ramas uimit de puterea pe care o transmite.

 

 

DBEiU8b.jpg

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Salutari!!!

 

Pregatiri pentru montarea pragurilor R si grila highline work in progress

 

MsSvqPE.jpg

Link către comentariu
  • 3 months later...
radu_cainamisir

Salutari!! Nu am mai postat de mult timp aici, s-au mai facut cateva mici schimbari deci sa-i dam drumul

 

- am completat si montat grija de Highline

 

- am montat pragurile R line

 

- am achizitionat un set de jante Chicago 18 

 

- am luat niste arcuri sport H&R care urmeaza a fi montat la primavara odata cu incaltarea cu Chicago 

 

VLRHBHg.jpg

 

 

uLvQyIU.jpg

 

qnzFtm4.jpg

 

t1uV21I.jpg

 

JUQnlu9.jpg

 

 

 

 

 

Link către comentariu

Felicitari pentru masina! Un alt B6 cu modificari de bun gust.  Un singur sfat as avea, mentionat si de un coleg mai sus: cluster de facelift sau leduri albe la clusterul actual (mult mai ieftin). 

 

Bafta in continare! :) 

Link către comentariu

Felicitari !! arata foarte bine si foarte finute modificarile! Arata cum trebuie ! Spor in continuare ! 

Link către comentariu
radu_cainamisir
EmilianPop - Multumesc! Ai mare dreptate cu clusterul. Sa-i modific ledurile nu ar fi mare chestie, daca e as face retrofit la ceea ce ai zis mai sus. Problemea sunt kilometrii. Masina mea are 119.000km cat se poate de reali, asta desi e din 2008. Daca schimb clusterul voi avea kilometrajul lui in bord, daca il modific si scriu cat am eu probabil un viitor cumparator va spune ca nu sunt reali. De problema asta ma lovesc.

 

 

 

 

 

 

Flaghy- Iti multumesc pentru feedback-ul pozitiv :) Vom vedea cum va arata la primavara mai joasa, iar urmatorul mic retrofit ar fi butoanele pentru geamuri cormate, blocul lumini cu buton cromat si cel de la oglinzi.

 

 

 

Intre timp prietena mea s-a saturat de muzica de pe cardul meu care nu s-a mai schimbat de ceva timp asa ca a decis sa-mi faca cadou un AUX. Cred ca e tot pentru ea ca sa asculte ce vrea cand e cu mine in masina:))))

 

 

post-124363-0-45325100-1452776196_thumb.

Link către comentariu

este superba.... si o grila de R line ...in timp..... :icon_thumleft:

Link către comentariu
  • 4 weeks later...
radu_cainamisir

Prima spalare pe anul asta :))

Eram acum niste zile in examen la facultate si de pe geam priveam masina. Nu ma gandeam decat la faptul ca am niste roti tare mici pentru iarna :))

 

12696101_1032751253451138_601919965_n.jpg

12714341_1033296523396611_1940169312_n.jpg

Modificat de radu_cainamisir
Link către comentariu

Ingrijita masina.

Si eu am aceleasi jante de iarna:)(imi pare rau acum de chicago -dar gasesc eu altele)

Link către comentariu
radu_cainamisir

Eu consider Chicago ca fiind cele mai frumoase jante OEM. Bine..acum e subiectiva chestia

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!