Jump to content

Problema semnalizare acustica in mers


titisor
 Share

Postare recomandată

Va salut dragi posesori de Golf 6. Posed un Golf 6 1.2 TSI si dupa aproape 5 ani de folosire am remarcat ca uneori, in mers, apare din bord o semnalizare acustica ca un fluierat care se repeta de trei ori, insotit de aprinderea beculetului care semnalizeaza actionarea franei de mana. Beculetul se stinge apoi si nu se mai intampla nimic deosebit. Masina merge normal, dar acest lucru s-a intamplat de mai multe ori in mers. Masina are 38k rulati. Stie cineva ce ar putea fi?

Modificat de titisor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Conform manualului simbolul se aprinde si se emite semnal acustic daca frana de mana este trasa sau daca nivelul lichidului de frana este sub minim.

Deci daca frana de mana nu este trasa verifica nivelul lichidului de frana.

Daca si el este ok, s-ar putea sa ai un contact imperfect la frana de mana sau in vasul cu lichid.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se pare ca ai avut dreptate. Nivelul lichidului de frana este putin sub nivelul minim. Asa-mi trebuie daca asta toamna cand am fost cu masina la revizie in reprezentanta am schimbat lichidul de frana (la sfatul celor de acolo). Acum, problema e alta. Eu am pentru completare un lichid de frana produs de PLASCHIMOB s.r.l. Timisoara, compatibil cu DOT3, DOT4, SAEJ 1703. Stiti cumva daca e bun pentru completare, iar daca nu, ce fel de lichid sa caut? Multumesc de raspuns.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

S-ar putea sa fie compatibil.

Din ce an gasit eu lichidul OE ar fi DOT4 dar nu stiu daca e bine sa le amesteci fiind firme diferite, poate iti raspunde cineva care se pricepe mai bine decat mine.

Daca nu, cumpara un litru de lichid OE, nu e o avere, aprox 50 lei, aau du-te la service pentru completare.

Urmareste apoi nivelul sa nu cumva sa il pierzi pe undeva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cauta lichid de frana ATE .

De obicei reprezentantele de asta folosesc .

Nu amesteca lichidele intre ele ca nu e bine .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am fost cu lichidul meu de frana la reprezentanta (avia) si am discutat atat cu consilierul cat si cu mecanicul, si amandoi mi-au spus ca imi accepta lichidul doar pentru ca este produs OE.

Daca era orice alceva, inclusiv acelasi lichid dar pe producator nu l-ar fi acceptat in service.

Motivul invocat a fost ca nu iti pun in masina exact lichidul tau, ci se varsa intr-un recipient de capacitate mai mare de 1 litru care se conecteaza la masina cu ajutorul unui dispozitiv si schimba lichidul.

Cum lichidele de marci diferite nu se pot amesteca (acum mi-am adus aminte explicatia) nu se accepta decat lichid OE, ei folosind doar lichid OE.

In concluzie eu zic sa cauti lichid OE, nu ATE, chiar daca ATE este producator.

Eu am pus in masina in 2012 B000750M3 iar in 2014 B000750M7.

Sau mergi inapoi la reprezentanta pentru completare. S-ar putea sa te coste mai putin decat in litru de lichid.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

legat de semnalizare am observat si eu ceva ca nu licare nu misca nimic ESP-ul in momentul cand "mai pun masina la treaba" . la altele am vazut ca si la demaraj mai tare licare , la mine pauza. pe la voi cum este? 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

nici eu nu l-am vazut sa se aprinda pana acum (decat cand pun contactul)

o singura data cred ca il puteam vedea cand am derapat pe zapada, dar atunci nu am apucat sa ma uit pe tablou, eram concentrat sa evit bordura :D

cum putem testa acum vara sa aprindem martorul de ESP din bord?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai... cred ca trebuie sa faci masina sa derapeze... nu?

Dar de ce ai face asta?! Stii deja ca ai ESP si ca e functional.

Daca totusi insisti sa faci acest lucru, nu o faceti pe strada.

Modificat de loghy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

clar nu o sa o fac pe strada, asta daca o sa o fac

stiu ca am ESP, dar vreau sa il si vad cum functioneaza... probabil functioneaza, dar pt linistea mea as vrea sa il testez o data :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 cand demarez mai tare nu face nimic aud cum tind cauciucurile sa scartaie , dar nu licare nimic. iar odata am incercat pe nisip sa fac ceva viraje bruste si nimic. cel mai probabil o sa avem ocazia cand o sa vina zapada. :D. si eu la fel pentru linistea mea si sa vad cum se prezinta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cand pierzi aderenta la demaraj, nu intervine ESP-ul ci ASR-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 months later...

de curand am observat ca in timp ce merg cu masina  pun cb sa imi arate consumul si in timpul ce merg face un CLANC (asemanator cu cel de centura si face o singura data sunetul) si se comuta singur pe temperatura exterioara si palpaie de 4-5 ori (scrisul cu gradele) si ramane pe temperatura. trebuie sa comut eu iar pe consum sau altceva. de la ce sa fie?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa face cand temp.exterioara ajunge la 4º.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!