Jump to content

Ce bujii (cu scanteie) folositi?


s_c
 Share

Ce bujii (cu scanteie) folositi?  

893 voturi

  1. 1. Ce bujii (cu scanteie) folositi?

    • OEM
      145
    • Bosch aftermarket
      150
    • NGK aftermarket
      465
    • Beru
      125
    • Altele (va rog precizati)
      44


Postare recomandată

Nu toate bujiile au nevoie de gap 0,8 pentru acest tip de motor!

Denso vin cu 1 si se potrivesc pe mai multe tipuri de motoare dar 1,8t are nevoie de 0,8 si trebuie reglate.

NGK nu stiu sigur, ori 1 ori 0,7 , depinde de tipul bujiei ... iridium, platina...

Cel mai bine, cauti in tabelele oferite de fiecare producator de bujii pentru tipul de motor ce-l ai.

Am o banuiala... daca nu ai gap-ul potrivit, e posibil sa cedeze bobina de inductie. Am schimbat bujiile, nu cred ca le-am calibrat bine si in timpul unei curse mai lungi... o bobina mi-a cedat! Repet, e doar o banuiala, se poate sa fie o simpla coincidenta.

Oricum, mi-am pus bujiile vechi , cele denso trebuie sa le calibrez inca o data! :sly:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am zis ca nu respecta caracteristicile tehnice ale producatorului...nu ce am auzit de la 2 vecini...

Intradevar la un motor pot merge diverse modele de bujii cu gapuri diferite...

Adica la bujia x producatorul spune ca are gapul y...si nu-l are...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! Pentru un Golf IV 1998 motor AGN benzina 1781cmc 92kw (125 cp) ce bujii recomandati? Stiu ca din fabrica vine cu NGK. Dar fisele cine le produce pentru ca as vrea sa le schimb? BERU sau NGK?

Accept orice sfat si multumesc anticipat!

Cele bune,

Modificat de darkblack
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bujii NGK si fise Beru sau NGK...te-ai documentat bine...

Bujiile recomandate de prod sint optime...poti lua avioane cu 10 electrozi si din aur ...dar nu faci economie de 10% sau ai putere mai mare :)

Maresti pierderile cu masina :))

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc pentru reply! Voi merge pe combinatia NGK (bujii) si BERU (fise)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Zilele trecute am schimbat bujiile. 200 ron m-au costat. Motorul este AZD. Dupa cautari in oras la diverse firme, am spus sa incerc si la reprezentanta. Surpriza. Mai ieftine cu aprox 50 ron fata de orice alta oferta asemanatoare de la altii. Asta pentru ca mi-au oferit un discount de 20% ( cica e promotie pt masinile din perioada 2001-2003 ) Am luat bujiile OEM, care sunt de fapt Bosch cu platina dubla. Alte alternative aveam si de la ngk, insa in pretul asta nu am gasit. Garantate 60.000 km.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A schimbat cineva bujiile acasa?M-am uitat sub capacul motorului si nu-mi dau seama daca intra cheia la bujiile 2 si 3 fara sa dai rampa jos.Poate ma ajuta cineva.Pun si o poza.

post-21205-0-91480300-1321625361_thumb.j

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Florine iti trebuie o cheie lunga cu cruce , surubelnita lunga , un spit lung cu vf curbat , ceva experienta si mmmmmmmmmmmmmmmmmmulta rabdare... :))

Mai degraba te duci la un meserias bun...

Eu m-am dus la un amic care daca nu era "obligat" isi baga .... ma trimitea la pascut... dupa ~1/2h de transpirat le-am schimbat...si o mai facuse odata anul trecut...

Modificat de Moog
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele laser-platinum sunt mai bune sau sunt inferioare celor cu iridium?

post-21205-0-01235500-1321645136_thumb.j

post-21205-0-76063800-1321645393_thumb.j

Modificat de florin r.
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

buna Moog

la un mot Aeh(1,6 8v,101cp)ce bujii crezi ca pot sa pun???

din ce am mai citit am senzatia ca fitzele costa insa doar atat ca in fapt nu se prea simte nimic in mersul motorului

oricum sa dai 100 ron pe o bujie (NGKpt gpl)cred ca e prostie

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alea sunt bujii pt gaz.speciale...pt tine cele mai bune sunt V-Line 24 BKUR6ET-10 furnizate de NGK

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Subscriu :)

Baga bujii normale NGK si schimba-le la 23-25k...se uzeaza ceva mai repede decit pe benzina...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 months later...

pt motor 1.4 16v AXP ce bujii si ulei sunt indicate? uzura motor 125000 km. un raspuns f urgent pls!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu am mers pe NKG ... nu aveau stantate sigla vw, dar am inteles ca erau identice cu cele originale.

Cand am schimbat bujiile, cele vechi erau stantate cu sigla vw.... cred ca asa a venit din Germania masina, deci vreo 5 ani aveau bjiile:)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

merita achizitia celor cu iridium fata de bkur6et-10 ? :D

ma gandesc ca oricum nu fac eu racheta din axp, dar macar sa tina 60.000km

Modificat de alios
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

soila: acum depinde si pe unde mergi. daca mergi predominant in piatra probabil ca cei 60.000 se vor injumatatii. eu cred ca nu are rost sa arunci bani mai multi pe buji, pentru ca viata lor e de 30-40.000 km. Mergi pe NGK cum zice moog :)) sunt undeva la 25lei bucata, deci 100 lei nici 20 de litrii de benzina :(

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

La azd in programele de piese estre trecut NKG PZFR6J http://www.ngkeurope...ZFR6J-11/23383/ - pret 45 ron

Multi vad ca au pus NKG BKUR6ET - 10 http://www.ngkeurope...UR6ET-10/23382/ pret 24 ron

merita sa iau pe cele ieftine sau sa nu risc si sa cumpar ce este trecut in programul de piese. Diferent vad ca sunt la Spark gap (ce e ala) si la unele scrie platin iar la celelalte nichel

Modificat de sdd
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

spark gap este distanta dintre pol sau poli(2,3,4) si electrod(cupru,ittrium,iridium,platin,nichel).primele sunt ideale daca ai GPL daca nu sunt ok celelalte(OEM).

Modificat de R Z F
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut! am un Polo ,2006, 1.4 FSI, 86cp, AXU, 53k. din ce am cautat pe catalogul ngk, mie imi trebuie ZFR6S-Q. acum va rog sa ma lamuriti cu cateva lucruri;

-de unde imi pot da seama daca bujiile sunt facute in japonia (scrie pe cutie sau altceva)

- de unde pot cumpara bujii japoneze, deoarece pe site am gasit doar fabricile din Europa si Uk ( ce magazin, daca cineva stie, il rog sa-mi trimita pm)

- pentru ca vreau sa le schimb singur, daca stiti anumite particularitati ale acestui motor( daca sunt). citeam in paginile anterioare ca la anumite modele trebuia data jos galeria...

Multumesc anticipat!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!