Jump to content

receptie radio foarte proasta la Sharan


dark_ang3l
 Share

Postare recomandată

Salut baieti!de aproximativ 2 ani de zile sunt posesorul unui VW Sharan,model 2006.

Masina are un headunit 2 DIN Pioneer Avic 710bt.

Din pacate receptia semnalului radio este foarte proasta,am semnal numai in apropierea oraselor,sau  unde exista antene radio.la drum lung,practic sunt nevoit sa ascult muzica dupa stick,pt ca la radio aud doar ,,pureci,,,nimic inteligibil.

Ma gandesc ca problema vine de la antena masinii,dar nu am idee unde ar putea sa fie situata aceasta...sus pe masina nu am antena ca la masina veche.aveti idee,cum as putea sa verific daca antena are probleme?pot inlocui cumva cablul antenei,in caz ca e rupt pe undeva?ma gandeam chiar sa anulez antena si din headunit sa trag un fir lung pe care sa il leg pe caroseria masinii.e o varianta plauzibila,sau nu are rost sa imi bat capul cu asta?

La voi cum e receptia radio?chiar vreau sa rezolv problema,e foarte enervant...multumesc oricui vine cu sugestii pt rezolvarea problemei!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Antena este pe ultimul geam dreapta spate iar radio bine o sa prinzi cu ce a fost original pe masina,restul nu sunt pt radio ci pentru altceva gen MP3,stik etc."La noi",cu radio cd-ul original prinde radio si in beci,daca ai vrut stik asculta melodiile de pe el.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a fost cumparata masina,cu headunitul asta!m-am uitat la geam,(cand am vazut antena,credeam ca e instalatie de degivrare ca pe luneta:-) )totul pare in regula.am sesizat ca are un fel de conector lipit pe geam,deci problema nu cred sa fie de acolo.ai idee pe unde e situat cablul antenei,si ce trebuie dat jos ca sa arunc o privire,poate e firul intrerupt?trebuie sa dau capitonajul jos de pe plafon ca sa am acces la firul antenei?ma gandesc daca reusesc sa trag putin in afara cablul antenei,sa il inlocuiesc de la intrarea in head unit pana aproape de geamul unde e antena,iar acolo il imbin cu conectorul de la geam.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Înțelegi si tu Românește colegule? Nu te chinuii degeaba,problema este din ce ai montat pe masina nu din cablu.Nu stiu traseul pt ca nu am dat de el nici accidental,dar repet, muncești degeaba !

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din ce am vazut si eu pe net tot ce este aftermarket au aceste probleme

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce pot sa spun,ma debusoleaza aceasta problema,cat si explicatia primita...

la vechea masina,vw bora aveam o vechitura de cd player vdo dayton ms4200rs si receptiona mult mai bine decat asta, care nou a costat cateva sute de euro.

chestia asta ma duce cu gandul la zicala: banii nu cumpara si calitate(cel putin pe partea dereceptie radio)...

totusi,in zona unde locuiesc sunt persoane care cu  cd playere de 150-300 lei, receptioneaza mai bine decat mine undele radio.

Asta ma facea sa cred ca problema mea vine de la antena,si nu de la calitatea headunit-ului.

Vreau totusi sa stiu cum pot ajunge la cablul antenei ca sa il verific.prefer sa vad cu ochii mei ca totul e in regula cu cablul,sa stiu daca pot sa ii injur pe domnii ingineri de la payoneer ca au proiectat headunit-uri capabile doar sa redea muzica dupa suporturi media.la cate probleme are sharanul cu cablurile electrice,m-ar mira sa nu fie intrerupt sau impuscat si cablul antenei.deci,cine a umblat pe la cablul antenei,il rog sa imi spuna ce trebuie desfacut ca sa o verific.

Modificat de dark_ang3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Aceeasi problema am avut-o si eu cand am schimbat cass originl la polo. Am montat un amplificator de semnal (ca cel din link http://www.mivarom.ro/catalog/product_info.php/amplificator-antena-auto-14bb-p-8015)si acum receptia de n ori mai buna. Merita incercat ca nu e scump, sau il poti face singur. Cel putin la mine antena exterioara nu era alimentata, si amplificatorul asta tocmai asta face. Are o conscructie simpla, cu o dioda parca, dar daca nbu vrei sa te complici gaesti de cumparat pe toate drumurile

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

dark_ang3l, fa o chestie din asta (condensator ceramic de 20 pF) la mufa antenei ce intra in radio si garantat o sa-ti prinda semnalul. Costa putin sa-ti construiesti asa ceva. Vezi la mijlocul postului schema desenata de mana?:  http://vwforum.ro/topic/71269-sageata-argintie/?p=1970757

Modificat de Aerofan
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hehe,se pare ca am rezolvat problema!

la mufa din spatele head unit-ului in care intra antena radio avea un prelungitor asemanator cu cel din link-ul lui Mihai Nechifor.in asta intra cablul antenei si mai avea un fir subtire ce ducea in manunchiul de fire presupun care alimenteaza head unit-ul(spatiu mic,nu era loc sa ma uit prea bine unde duce,cablurile sunt cam scurte).am scos cablul antenei din dracovenia aia de prelungitor si l-am introdus direct in mufa pt antena.am semnal excelent acum!este putin cam scurt cablul,o sa vad ce pot face sa il lungesc putin,dar la naiba,acum pot sa ascult si eu posturile radio cand ma plictisesc de muzica de pe card sau stick!

Imi pare rau ca nu mi-am facut timp sa ma ocup mai demult de chestia asta.ma,da ce bine te simti cand stii ca iese cum vrei tu!va multumesc tuturor pt raspunsuri!duminica placuta!

Modificat de dark_ang3l
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!