Jump to content

Audi A4 B6 sau Ford Focus MK2 Facelift


GT-RS
 Share

Postare recomandată

Salut! Stiu ca diferenta dintre cele doua masini e uriasa, de la anii de fabricatie pana la motorizare si altele...

A4:

avantaje: motor 1.9tdi, confort mai ridicat, dotarii mai multe, aspect ok interior/exterior...

dezavataje: euro3, 2003, 2004, km multi (stiu ca sunt motoare care duc 1.000.000km  :blink: ), intretinerea nitel mai scumpa...

Focus(break...arata mai bine):

avantaje: km mai putini, mai nou, 2008, 2009, intretinere mai ieftina...

dezavantaje: dotarii mai putine, nu cred ca are aelasi confort ca la A4, motor 1.6TDCI(cam mic)...

*O voi folosi 70%in oras si 30% restul

*As tine.o vreo 5ani

Multumesc pentru sfaturi!  :icon_thumleft:

Modificat de GT-RS
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Esti plecat in Franta si ai uitat limba romana? Sau e auto correct-ul?

 

Cat despre cele 2 masini, personal as alege Ford Focus-ul din urmatoarele motive :

 

- este mai noua

- motorul diesel din cate stiu este cel din grupul PSA (Peugeot, Citroen) care sunt niste motoare foarte reusite.

- trenul de rulare este unul dintre cele mai bine din segment, Focusul fiind cel mai stabil si mai dinamic dintre Astra, Golf etc. Are o suspensie independenta pe spate care face toti banii.

- ai sansa sa gasesti unul mai bine intretinut decat un Audi A4 B6

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Completand spusele colegului GolfMk1Vr6,

 

- focus-urile 2 sunt "rock solid"

- nu am intalnit pana acum una care sa aiba greierasi, sa bata, sa troncane

- motorul este puturos comparativ cu cel de pe Audi, dar tinand cont de cum o vei utiliza este mai mult decat ok

- preturile sunt ok(ai de unde alege la greu)

- piesele nu sunt asa scumpe

- motorul e fiabil

- masina fiind mai noua, nu va necesita la fel de multe interventii - la a4 b6, fiind toate mai vechi de 10 ani, incepi sa te uiti la chestii scumpe. ia in considerare doar suspensia multibrat..

- Consumul e chiar f ok

 

Cele afirmate mai sus sunt sustinute de faptul ca am nu mai putin de 7 prieteni, colegi, cunostinte care detin astfel de masini. Am mers cu toate si concluziile ti le-am relatat deja.

 

Nu ma intelege gresit.. A4 b6 este o masina f buna dar nu mai reprezinta o solutie/investitie viabila(facand o medie intre factori, piata, costuri, etc)

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

B6...mult mai frumos interior exterior si nu stiu in ce lume traiesc colegii mei,majoritatea  motoarelor de la ford sunt niste jafuri,cel de 1.6 fiind cel mai prost,de la injectoare-turbo-dpf...Eu zic B6,nu e intretinerea deloc mare intre ele ca diferenta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hai sa fim seriosi acum si mai realisti, chit ca suntem pe un forum VAG. Cum sa spui ca 1.6 tdci/hdi/samd care s-a pus pe Ford, Mazda, Volvo, Peugeot, Citroen e un motor prost? Degeaba l-au adoptat ei crezi? E un motor super reusit. Turbina nu se defecteaza si la TDI? Plus ca vorbim de doua concepte diferite de motoare. Unul e PD si altul CR. In ultimii 10 ani s-a trecut la CR-uri. Crezi ca degeaba s-a trecut asa? Tin sa te contrazic de diferenta de intretinere, care e mare intre ele. Plus de asta ce Audi gasesti pana in 200k km in stare buna ca toate au peste 300-350k km, pe cand un Focus din 2008-9 gasesti lejer sub 250k km. Ca dotari sa stii ca o sa gasesti majoritatea extraselor de pe un Audi daca o sa cauti un exemplar. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am condus ambele variante, ambele cu plusuri si minusuri.

 

A4 - comfortul e clar un plus, dar dupa mine cam atat ii mai ramane. In rest, e veche, ai sanse sa pice multe piese, caroseria nu mai este la fel de inchegata ca la inceput.

Focus - motor mai silentios, tehnologie mai avansata decat PD-ul, la exterior e frumusel si nici cu interiorul nu mi-e rusine, mai nou.

 

Eu as alege Focus-ul.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am avut vazuri apropiate de Ford si chiar am citit de niste eventuale probleme la ford..da toate au probleme cu turbina si etc,numai ca la ford e o obisnuinta,la fel cu PDF (poate nu stiati ,dar ford focus 1.6 tdci are ulei din acela care se baga pentru DPF special,costa undeva la 800 lei 2-3-4 litrii cat intra acolo,iar daca masina nu a fost ingrijita cu acest ulei,risti sa iei o viitoare sau deja cazatura! A4 mai aveau o porecla "Masinile de Aur" pentru ca au fost foarte fiabile , putere-calitate-pret si inca sunt asa parerea mea...Comfort,putere,iar cum am spus ingrijirea mie nu mi se pare scumpa de la a4 b6 la ford focus...Nu ca de la un A4 B6 la un Bmw (acolo e diferenta de 300-400-500 lei cam la orice chestie,poate si la mai mult).Da un B6 bun si mult mai ok ca ford focusul,dar mai vechi sau un Ford focus mai prost ca A4 ,dar mai nou.

 

Apropo si eu am prieteni cu ford focus si nu sunt "rock solid" din pacate..exact ce am citit pe net de probleme la ford au aparut la respectivele cunostinte.La revanzare o sa pierzi in functie de cat dat acum la cumparare..cu cat dai mai putin cu atat o sa pierzi mai putin,ne-ai fi ajutat si daca ziceai un buget ,ca poate tu le vrei pe astea 2,dar daca ai un buget de 4000 euro...?deci cum?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Poate sunt eu subiectiv, ca am B6, dar e diferenta enorma (Si aici ma refer la o masina care de noua a costat 55k de euro vs una care a costat 20k de euro.). Nu poti compara B6 cu Focus, indiferent ca una are 10 ani si cealalta 5 ani.

 

Raportul e chiar invers, Focusul e mult mai "imbatranit" decat B6. Aici ma refer la interior. Ala e un logan mai stilizat, sa-mi fie cu iertare. Plasticele alea zornaia ca la balamuc.

 

Iar ca si fiabilitate, eu am vazut multe PD-uri cu 700k+ km.. CR-uri cu peste 300k + km rar mi-a fost dat sa vad.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum sincer sa spun, am avut foarte multe Focus-uri pe mana si, culmea, nici unul nu zornaiaul/trosneau/pocneau plasticele. In ceea ce prveste DPF-ul daca se defecteaza se face DPF off si ai terminat povestea. Rezolvari se gasesc dar de la a spune ca o masina de 12 ani e mai in regula decat o masina de 6 ani, e cale lunga. Nu vrea sa intru in polemica dar e o parere subiectiva pe care mi-o sustin. Gandeste-te ca eu de exemplu nu am auzit la Focusuri si la cate am avut nu am avut probleme cu volantul, pe când la VAG e boala lor nerezolvata, iar un kit ambreiaj e 2000-2500 lei, ceea ce nu e putin numai pt un ambreiaj.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Uite, esti invitatul meu si al prietenului meu care are Focus sa te convingi. Masina mea e din 2003 si are 145k km reali, iar a lui e din 2010 si are 130k km reali. Sa vezi diferenta! Nu-ti mai spun ca am fost anul trecut cu masina lui in Turcia si am crezut ca innebunesc. Confort 0! Cu a mea am facut Germania fara probleme. Ok, si drumurile au un cuvant greu de spus.

 

Cand inchid usa, doar un "puf" se aude, iar la el chederul ala nici nu mai amortizeaza. Portbagajul la fel. Tu ai observat ce diferenta este intre calitatea materialelor la interior? Sunt doua clase complet diferite.

 

Si ca sa fim obiectivi pana la capat. A zis foarte bine colegul duku228. Depinde foarte mult ce buget ai...Ca iti poti lua o mare teapa cu B6 de 4000 de euro, mult mai repede decat un Focus la aceeasi bani.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Waf - eu nu te contrazic ca diferenta enorma exista, dat fiind faptul ca de noi masinile au preturi, tinte, clase diferite, implicit materiale de alta calitate, etc. Eu iti spun ca tu ai un A4 care ai dat foarte multi bani, ce poate justifica starea masinii, si ce confirma vorba cum ca o masina buna costa. Dar vorbim de majoritatea A4-urilor care au peste 300k km ce sunt la vanzare pe diverse site-uri. Facand comparatie cu Focus, care il gasesti cam la aceeasi bani, eu spun ca e o optiune mai buna decat un A4 din 2003-2004.

Eu niciodata nu am contestat faptul ca La Audi confortul e peste Focus(e si normal-Audi e premium, Ford e mai de pleaba asa), calitatea fabricatiei e mai ok la Audi, etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hangyouridols

Ca fost posesor de A4 B6,iti spun ca am iubit masina aia si acum imi pare rau dupa ea;din pacate se gasesc din ce in ce mai greu un B6 in mintile lui si intretinut.Daca gasesti unul,cumpara-l,B6 nu se poate compara cu Focus sub nici un aspect;deschide bine ochii si nu te grabi!

Un B6 intretinut si dotat nu-l gasesti cu 4000euro,pregateste-te sa platesti 5500-6000euro.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum o doza de realism nu face rau nimanui, sa purcedem:

 

 - Cat de fiabil o fi Audi-ul, e vechi si facut din fier, cauciuc si plastic - imbatraneste, rugineste, se strica! Una sunt 6-7 ani, alta sunt 10-12.

 - Traim cu totii-n Romania. B6-le e euro 3, naiba stie ce taxe vor baga astia in viitorul apropiat. La fel si cu impozitele, avand u motor de 1.9 in era downsizingului.

 - Ca sa prinzi una buna trebuie sa scoti cam 6000 din buzunar (sau mai mult..depinde de taxa de mediu). Si asta nu inseamna ca masina aia n-are tot peste 10 ani. Oricat de intretinuta ar fi, nu va avea totu schimbat incat sa nu te doara capul. Si sincer.. de ce sa risti ? Avand in vedere toate aspectele de mai sus.  Cu 6500-7000 iti iei un focus 3 deja..

 

Stiu si eu ca e masina, asa cum se faceau candva. Dar realitatea e usor dura. Pt noi, romanii.

 

Eu am si un A6 din 2002 in familie cu motor 2.5. Are 300.000km si merge uns. E mai comfortabila decat b6-le, silentioasa, etc.. dar tot o simti ca e veche. Si nu ma refer doar la varsta.. ci si la tehnologie, ergonomie. Pur si simplu ma oboseste. Nu mai mentionez ca impozitul e 900 lei pe an si ca taxa de mediu face mai mult decat masina..

 

Daca e s-o luam asa, daca vrei sa n-au dureri de cap, i-ati benzina si gata.. adio turbine, volant, injectoare, dpf si alte minuni "cotidiene". Pentru 2-3l/100 in minus chiar nu mai merita bataia de cap. Ti-o spun din postura de posesor de tdi care nu va mai fi niciodata posesor de vreun alt tdi/dci/cdi/tdci/hdi..

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa intelegeti ca sunt si persoane pasionate, care nu vor cea mai ieftina si usor de intretinut masina pe urmatorii 5 ani, ca daca e sa o luam asa, nici focus si nici audi nu sunt usor de intretinut la un buget de 4000 euro sh. O masina ieftina la intretinere, simpla, fara pretentii e una cu foarte putini km, gen chevrolet, a, ca nu ofera multe, nu e confortabila, nu are un statut cand o vezi pe strada, asta e altceva.

 

Eu daca as fi sa-mi iau masina din nou, in 4000-5000euro mi-as cumpara cea mai noua cu putini km posibili, prim proprietar, as tine-o 4-5 ani si as vinde-o mai departe cu 2000euro dupa 5 ani, iar de bagat bani in ea n-as baga deloc decat atunci cand cere, deci fara retrofituri, fara zorzoane.

Modificat de deenman
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De acord, un B6 in stare buna e greu de gasit.

Insa, daca masina aia a fost pastrata cum trebuie, la 10 ani arata mai bine decat un focus de 5 ani.

Vorbesc din postura mea de detinator de golf 4 care dupa 12 ani arata extrem de bine. Dar arata asa pt ca am avut grija de ea, nu ca neaparat asa ar fi aratata daca o lasam de izbeliste.

Astfel revenim la ideea de baza: greu gasesti o masina veche f bine intretinuta.

Asa ca, decat sa risti si sa-ti iei un cazan cu 4 cerculete, mai bine un focus mai nou, care chiar daca nu se ridica la nivelul de finisaj si perfectiune materiala cu a4-ul, e totusi o masina ce si-a dovedit fiabilitatea.

Insa si aici, nu inseamna ca tot ce zboara se mananca.

Deschide bine ochii pt ca orice masina oricat de bine ar fi ea produsa, poate fi pusa pe chituci de persoane straine cu mentenanta efectuata la timp.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Strict pt initiator :

Audi este mai calitativ, mai bine antifonat, cu o tinuta mai buna de drum, chiar daca focusul are suspensie independenta pe spate si cu o cutie mai placuta la condus ; motorizarea s-a dovedit a fi foarte fiabila, insa te va incurca putin dimensiunile ei in oras si motorul de 1.9 ; tabla este galvanizata, in cazul in care gasesti una nelovita ( foarte rar ) si cu km sub 250.000 reali, in opinia mea merita ;

Focusul din start are avantaj in bucuresti fiind hatchback, motorul de 1.6 hdi 110 cp are un cuplu impresionant si un consum foarte mic ( comparabil cu audi la performante ), dotari cred ca vei gasi mai multe si mai utile pe varianta Titanium, dezavantaj este dpf-ul care probabil va trebui sa-l anulezi ;

In rest, exceptand suspensia putin mai complicata de la audi, sunt comparabile ca si costuri de intretinere ; ia in calcul si schimbarea kitului de ambreiaj + volant pt ca nu te vor tine mult la un SH pe care il rulezi in bucuresti. Eu as cauta un golf5/ leon 1p 1.4 tsi 125 cp ; urban ai doar avantaje, consumul este irelevant avand in vedere km putini in comparatie cu cei ai dieselului si problemelor lor ; poate iti place si un honda civic / mazda 6 sau alte masini…

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

alegerea este simpla. trebuie sa stii doar ce iti doresti. iti doresti o masina mult mai calitativa dar si mai scumpa la intretinere, mai veche, cu posibilitati mult mai mari sa pice una alta sau una mai modesta, mai noua, dar care are o intretinere mai ieftina.

 

tu stii ce apreciezi mai mult. pentru multi calitatea unui focus este de ajuns spre exemplu, se bucura mai mult de faptul ca este o masina mai noua, o masina pe care o pot intretibe mai usor etc.

in orice caz nu stiu ce buget de intretinere ai, dar in general un a4 nu este o masina pentru oricine. este o masina premium care in general este peste posibilitatile de intretinere ale cuiva care are doar  4000-6000 euro pentru o masina.

 

eu as lua audi dar doar daca as avea un buget corespunzator de intretinere. daca iti iei audi si te bazezi ca e audi si nu se va strica esti mort din start.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

 

eu as lua audi dar doar daca as avea un buget corespunzator de intretinere. daca iti iei audi si te bazezi ca e audi si nu se va strica esti mort din start.

 

 

...bucata asta reprezinta esenta alegerii. Sunt perfect de acord cu colegul si chiar cred ca fara 1-2000(euro) pe an disponibili pentru intretinere si reparatie nu ai ce sa cauti intr-un a4 b6. 

Dar mai exista si varianta in care o iei..mergi cu ea pana cazi prin podea, iti cad rotile sau iti pocneste motorul ( vezi ca e mare problema cu 1.9 si 2.0 tdi pe b6) si aia e..o arunci. 

 

Ca idee, personal, daca as avea doar banii de achizitie si nimic altceva m-as uita la cea mai noua si mai simpla masina care exista si care sa aiba A/C. Atat. 

Modificat de cristi511
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

A4 B6 are punte spate independenta, superioara calitativ, mult, mult fiabila peste F...ix  O...r  R...epair  D...aily. 

 

http://www.partsbase.org/audi/audi-a4-avant-a4-eu-2004-8e-1-000-001-8e-5-400-000-50505-wishbone-wheel-bearing-housing/

 

Indiferent din ce pozitie privesti, daca vrei masina si o poti intretine, A4 B6 nu se compara cu F.Focus. Poate sa fie si nou Ford-ul.

 

Parerea mea ca  ex-posesor de A4 B6 Avant (12.2004) din 2007 pana in 2013.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

totusi baiatul care a deschis topicul nu a spus nimic de 4000 euro. poate are mai mult. de fapt nici nu a mai spus nimic in afara de prima intrebare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Teko, tu ai luat masina cand avea 2-3 ani, ai ingrijit-o cum ai vrut, etc.. normal ca ai fost multumit. Dar sa o cumperi acum, in aproape 2016, o masina din 2001-2004(slabe sanse) .. nu e combo.

 

Cum a zis si Cristi, as baga o masina din clasa "budget" cu dotarile de bun simt s siguranta - AC, geamuri el fata, abs, esp, radio cd/mp3 si aia e. Si benzina. Si punct. Mai ales pt 5 ani de acu' incolo.

 

Si variante's garla.. dar nu VAG.

 

@Cristi511 - despre ce 1.9 si 2.0 tdi vb tu pe a4 b6 care sa faca poc?

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

GT-RS, ca să te convingi că costurile de intretinere nu sunt aşa mari la audi acceseaza un site de piese auto online si vezi diferente de pret ; 1.6 hdi dispune de o tehnologie mai noua insa are niste probleme specifice fata de 1.9 tdi 131 cp care este un motor foarte durabil si reusit, dpdv al electricii si senzorilor, din nou cred ca fordul este mai complicat, pt echipari similare ; restul pieselor sunt comparabile…nu e PASSAT B6 sa iti trebuiasca ~ 600 lei / luna ( 1000-2000 e / an cum au zis colegii :))))) ) pt reparatii…e o masina buna si durabila daca este cumparata in stare foarte buna si nu vreo cazatura ; cu 1000€ iti iei una pe anglia si ai garaju plin de piese, ba chiar mai faci si profit daca te apuci si vinzi de pe ea :)))) numai asculta ce zic toti cunoscatorii si convingte singur ! Vezi diferentele de pret pe un magazin de piese auto online ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Avantajul vechimii este ca dispui de o gama foarte larga de piese AM. De aici si costurile mai reduse. Dar degeaba's ieftine daca iei o cazatura si schimbi jumatate din masina in primul an.

 

O masina in stare buna care sa nu ceara mai nimic in afara de chestiile uzuale are un pret de piata tras de par pentru o masina de 12 ani vechime. Sa fim seriosi..

Modificat de Andrei_Tdi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

@Andrei: din pacate ma gandeam la b7. La b6 1.9 tdi-ul de 131 e cam bullet proof.

 

@ Bgd: esti simpatic tare, omu spune ca vrea sa si ia o masina si tu il sfatuiesti sa isi mai ia una pentru piese. Da da, exemplu de fiabilitate si durabilitate :)) . 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Comparatia e intradevar ciudata, chiar fortata pentru ca tot ce au in comun masinile din versus ar fi carburantul. 1.9TDI ce cod motor, cati cp? Macar sa vorbim concret cati km A4, cati km Focus si alte lucruri care pot inclina balanta, cum se prezinta masina, daca se pot verifica operatiunile majore facute recent. Taxa pentru euro 3 este considerabila la 1.9TDI.

 

La A4 conteaza mult cum a fost intretinut din toate punctele de vedere: mecanic, exterior, interior. Poate sa fie o masina intretinuta foarte bine si sa nu isi arate varsta, cum la fel de bine poate sa fie o masina neglijata si tu sa duci povara ei pentru 5 ani.

Modificat de The_Ego
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!