Jump to content

Audi A4 1.9 TDI [B6/8E]


alexrosiu

Postare recomandată

P.S. Multumesc familiei, prietenei, prietenilor si chiar nesuferitului de alexdias care m-au suportat; cred ca i-am terorizat cu masina asta :D

:) de cand s-au inventat banii..nu mai accept multumiri. :icon_cool:

:D safe !

Link către comentariu
  • Replies 66
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

  • alexrosiu

    13

  • blueyed

    11

  • Bogdan_wrc

    7

  • Ice_2k

    3

Top Posters In This Topic

Posted Images

...

unele A4 vin (ice, BogdanS) si alte pleaca :icon_cool:

Si altele raman... :)

blueyed, sa stapanesti sanatos masina si sa ai grija de ea cel putin la fel de mult ca Alex...

Link către comentariu

alexdias: au venit sticlele de Jack, betivane!

@Rapier: multumesc! am sa fac tot posibilul

Modificat de blueyed
Link către comentariu

Sa o satapanesti sanatos blueyed, si sa te bucuri de ea. Este o masina buna. :icon_thumright:

Link către comentariu

Revin cu noi impresii dupa 4 zile. La "receptie" masina avea rezervorul plin, acum, dupa 540km, e fix jumatate, Cei 540 km au fost efectuati cam asa: 3 zile mers numai in Bucuresti, azi mers 4 persoane pe ruta Bucuresti-Sinaia (cota 1400)- Brasov, plimbat pe acolo - Sinaia (taverna Sarbului :Driver: ) - Bucuresti, cosum mediu 5,6% !!! Poate pe cei cu diesel nu-i mira dar eu nu am vazut niciodata un consum mediu la benzinara din semnatura sub 7-8%

Azi am mers si cu 70km/h in localitati si cu 200 (just testing :)) ) si cu 140 (cam 75% din drum). Mi se pare un cosum nesimtit de mic :)) Masina sta excelent pe sosea si la 70 dar si la 200

La 100km/h pe pilot automat consumul instant era de 3,8%, nesimtire curata :))

Am avut o singura problema care s-a repetat la intoarcere. La un moment dat, pedala de frana era relativ moale si frana slaba, la a 2-a apasare si-a revenit. Marti am pus vag-com pe ea si nu a dat nicio eroare, nici la Computest nu a iesit nimic, din contra, franele au eficienta 100%..nu stiu ce-ar putea fi.

Xenonul e ca un fel de girofar, un singur flash nu am fost nevoit sa dau iar pilotul automat e demential. Mi se pare putin periculos sa mergi "automat" avand in vedere ca timpul in care poti apasa frana e cu cate fractiuni de secunda mai lung dar e un gadget interesant.

Motorul raspunde foarte prompt la solicitari, la depasiri nefiind nevoie sa schimb intr-o treapta inferioara de viteza ca la benzinar. Cand am bagat piciorul in ea, se duce!

Fiind foarte bine insonorizata, la interior nici nu zici ca-i diesel. La exterior nu-mi pasa ca oricum merg cu geamurile inchise, clima si mai mereu muzica.

Scaunele, desi nu au reglaj lombar ca cele ale surorii mai batrane, sunt foarte comode iar cotiera e extraordinara. Conduc mult mai relaxat acum, drumurile mi se par mult mai putin obositoare.

post-1105-1186854650_thumb.jpg

Poza e facuta in drum spre Bucuresti. Consumul era mai mic, eram pe pilot automat si abia ciupisem acceleratia.

Modificat de blueyed
Link către comentariu
  • 4 weeks later...
  • 2 years later...

Salutare,

Intrucat am fost nevoit sa ajung cu masina la tinichigerie/vopsitorie datorita unui mic accident + alte chestii, ma gandeam s-o cosmetizez putin si anume:

As vopsi spoilerele fata/spate si pragurile laterale la culoarea masinii

As schimba farurile si stopurile cu unul din modelele de mai jos

As pune folie pe capota si bara fata sa evit "ciuruiala" viitoare.

Cam atat momentan + grila fata badgeless si complet neagra. Ce parere aveti?

http://www.dectane.de/product_info.php?inf...k---chrome.html

http://www.dectane.de/product_info.php?inf...k---chrome.html

http://www.dectane.de/product_info.php?inf...ik---black.html

http://www.dectane.de/product_info.php?inf...ik---black.html

http://piese-auto.anunturi-auto.4tuning.ro...34691.html#poze

Farurile le-am gasit la 200 euro si stopurile la 150 euro

Vanzatorul spune ca sunt plug&play dar nu m-a lamurit daca are toate mufele, motorasele si ce-o mai trebui (exclusiv becuri). Si nu m-a lamurit daca led-urile din semnalizare dau sau nu eroare de bec ars.

Link către comentariu

La stopuri alege modelul al 2lea din anuntul respectiv. Au aspect OEM si se vad mult mai frumos. La faruri parca nici un model nu e facut ca lumea. Userul rotiza are un model de faruri care au un aspect mai curat si mult mai apropiat de cele OEM. Poti arunca un ochi si pe topicul lui unde o sa vezi si stopurile de care iti spuneam :)

Modificat de Circoloco
Link către comentariu

Eu nu i-as pune faruri pe negru,nu s-ar potrivi cu masina. I-am citit povestea,bafta in continuare cu ea!

Link către comentariu

Ai grija la grila badgeless pe care vrei s-o iei sa aibe cumva acel locas prin care iese parghia de deschis capota. Imi cumparasem una la fostul A4 care nu avea si a trebuit sa "fac" eu acel loc, am incalzit cu o bricheta...ma rog, a iesit o mare tiganie si am dat-o jos intr-un final. Apoi m-am uitat la anunturile cu grile de vanzare si in nici o poza nu se vedea acel loc prin care iese parghia de deschidere a capotei. Iti atasez o poza cu ce facusem eu pe modelul "asa nu" :biggrin:

post-5890-1267611960_thumb.jpg

post-5890-1267612067_thumb.jpg

Modificat de Bestie
Link către comentariu
Si nu m-a lamurit daca led-urile din semnalizare dau sau nu eroare de bec ars.

Ai eroare de bec ars? Tin minte parca de cand o avea rosiu ca nu avea.

Link către comentariu

Nu am eroare de bec ars desi pe proiectoare am leduri. Nu vreau sa risc..

Link către comentariu

Pai atunci ce sa risti? :icon_thumright: N-are ce eroare sa-ti apara. Tin minte destul de clar ca atunci cand a cumparat alex masina, avea niste becuri arse pe stopuri si nu arata nimic in bord. Deci poti sa stai linistit.

Link către comentariu

Ice, ai dreptate.

To do list-ul meu arata cam asa:

Vopsit spoilere fata/spate si praguri la culoarea masinii - in lucru

senzori parcare spate wireless - imediat ce soseste bara spate

polish complet - dupa vopsire

led-uri pe pozitii si in spate la numar

folie neagra pe grila fata sau schimbat cu una neagra badgeless

Folie transparenta pe capota, bara fata si faruri (dupa ce le schimb)

Folie negru lucios pe plafon (nu sunt 100% decis)

Folie la interior pe ornamente, capac scrumiera si zona din jurul schimbatorului

Schimbat faruri cu unele dayline de la Depo sau Dectane (dupa ce ma convinge cineva ca merg pe xenonul meu)

Stopurile schimbate cu unele pe led

......

Mai sunt unele dar nu cred ca le voi face anul asta intrucat am alte planuri cu portofelul :)

Link către comentariu
  • 3 weeks later...

Dupa lupte seculare, am scos masina de la vopsit....Tot ce a a fost plastic negru, s-a vopsit la culoarea masinii + polish complet + schimbat parbriz (multumesc primarilor care asfalteaza si asezoneaza cu criblura), pus senzori de parcare Thunder PK 004.

Urmeaza revizia: ulei, filtre, placute frana fata spate, stergatoare, lichid frana...

Urmeaza folie negru mat pe elementele de aluminiu din grila fata, sa scot suportul de numar cadoul de la MIDOCAR si sa revin la nituri.

La folia de pe plafon am renuntat

La folia de pe capota am renuntat la insistentele vopsitorului...

Am in program: reconditionare jante, faruri dayline, stopuri LED si RNS-E :)

post-1105-1269427251_thumb.jpg

post-1105-1269427545_thumb.jpg

post-1105-1269427605_thumb.jpg

post-1105-1269427625_thumb.jpg

post-1105-1269427653_thumb.jpg

post-1105-1269427680_thumb.jpg

post-1105-1269427726_thumb.jpg

Modificat de blueyed
Link către comentariu

Da...buna miscare ai facut :( Si eu am vopsit primavara trecuta plasticele alea negre si am fost foarte multumit...parca e alta masina. Si asa e si la tine. S-a schimbat foarte mult. Totusi iarna asta eu am reusit sa exfoliez un prag (cred ca de la mormanele de zapada prin care am mai intrat) asa ca pe viitor ai grija ca vopseaua se zgarie si sare destul de usor, mai ales datorita bordurilor si pietrelor de pe drum.

Numai bine :(

Link către comentariu

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!