Jump to content

Faruri tuning


motzu
 Share

Postare recomandată

Inainte sa va povestesc ce si cum :

In toamna am ciupit putin un far asa incat am inceput cautari pentru faruri de golf IV cu lupa si proiectoare de ceata. Dupa asteptari indelungi dupa faruri FK, care pana la urma nu au mai venit, am dat la Augsburg de niste faruri cu lupa, proiector si angel eyes. Setul la 1000 RON (plateste CASCO). Arata super farurile singura problema e ca au fata din plastic.

Deci, ce probleme pot aparea la faruri cu fata din plastic?! Diferente mari fata de sticla?!

Modificat de motzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Se sparg mai greu la pietre si nu raman ciobite la pietricele

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu stiu ca se matuiesc mult mai repede dar au avantajul ca se poate schimba plasticul.Dar intreaba daca la noi se aduce plasticul ca piesa de schimb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf4, cele OEM nu sunt tot in plastic? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca te intereseaza cele de la FK (angel eyes).Am eu un set pe stoc.Livrare in 24 h.Transport inclus.

Pret : 289 euro + TVA.

Atasez si o poza.

Contacteaza-ma daca te intereseaza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La Golf4, cele OEM nu sunt tot in plastic? ;)

Sint din sticla.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Merci pt. raspunsuri, e bine daca rezista mai mult, ma gandesc ca incep baietii reparatiile drumurilor prin tara si iar o sa avem parte de pietricele.

@Ben Merci dar le-am luat deja. Daca stiam le luam de la tine, oricum e super ca poti sa le aduci asa repede ca astia m-au terminat cu termenele lor de livrare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu am vrut sa imi pun faruri FK dar cand chiar vanzatorul (din Germania) mi-a recomandat sa nu arunc banii am ramas in dubii... dupa ce m-am interesat am aflat ca bat foarte prost comparativ cu cele originale... asa ca imi raman doar doua variante... 1. Angel-Eyes de la HID(ca a lu ICE)care se monteaza in farul Stock....... si 2. Faruri cu lupa si Angel-Eyes originale Hella (Celis Upgrade).... restul sunt chinezisme parerea mea...

In plus cele de sticla sunt mult mai rezistente la frecusurile zilnice... zgarieturi la spalatorie... pisici si nebuni... si nu se sparg ele asa usor decat la bolovani maricei.... in schimb alea de plastic se matuiesc si daca un nebun vrea sa ti le faca muci reuseste foarte discret chiar cu un cutter...

Modificat de TOXIC
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Fratilor nu ma speriati! Adica farurile de la FK nu sunt cu sticla? Tocmai vroiam sa-mi comand dar daca-s de plastic o las balta :) .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cele care le am ciupite sunt FK si pot sa spun ca bat foarte bine. Chiar nu am deranjat pe nimeni.

Farurile FK cu lupa sunt cu fata de sticla!

Modificat de motzu
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

....nu e vorba ca deranjezi pe cineva ... e vorba ca nu bat suficient de puternic ca cele stock... nu au cum pentru ca cele stock sunt Hella...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Aici sunt de acord cu tine. Nu lumineaza extraordinar, chiar vreau sa pun xenon after-market din cauza asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu ai incercat sa pui becuri Osram Silverstar sau Philips Vision Plus? Oare tat asa slab ar lumina?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am pus Vision Plus. Pe uscat mai merge cum merge, insa cand ploua e jale si nu mai vezi nimic. Parerea mea!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

FK-ul cu lupa lumineaza de kko no offence sorry :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

In martie mi-am cumparat si montat faruri fk angeleyes cu lupa. Geamul este din sticla (verificat adineauri) iar de luminat am avut o surpriza placuta cand am condus pe noapte lumina e mai concentrata si acopera o distanta mai mare. Cei din sens opus insa nu (am uitat sa le reglez. Probleme: nu au motor de reglare pe inaltime si se regleaza greu neavand acelasi sistem ca cele stock. Insa arata super :) . Pe ele scrie a nu se monta HID, dar o sa incerc totusi, sa vad efectele.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...
...

1. Angel-Eyes de la HID(ca a lu ICE)care se monteaza in farul Stock....... si

2. Faruri cu lupa si Angel-Eyes originale Hella (Celis Upgrade).... restul sunt chinezisme parerea mea...

.......

:)

aveti idee daca se pot monta angeleyes pe far stock de bora...

a facut cineva asa ceva? ca din cate am vzt aici...parca nu prea merita sa schimbi farurile originale :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

NU merge pe bora stock pentru ca nu ai pe unde sa le pui. Diferentza fata de farurile Fk de Golf, care intr-adevar bat foarte prost, e ca farurile Fk de bora bat mult mai bine decat cele stock. Nu ma crezi cauta pe forumurile consacrate(vwvortex si cel din anglia uk-mivs) unde ai sa vezi ca sunt bune. Eu de exemplu am pe bora faruri Fk negre cu lupa+plus xenon+angel eyes. Angel eyes-urile originale cu care vine de la FK sunt o porcarie, asa ca am desfacut farurile si am pus peste angel-eyes de la HID. Rezultatul e cel din avatarul meu + in topicul "my bora bora" din masina mea. AColo vezi cum au iesit. Cu o mentiune, partea de sus o sa fie acoperita de prelungirea de capota cand va veni.

Modificat de vladpo
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar la Golful V se pot desface farurile? Si daca le desfaci, cum se lipesc, si in cat timp le poti pune la loc pe masina? Si farurile cu lupa cum bat in comparatie cu cele stock, care parerea mea ca bat foarte bine.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salu. Am un Passat model 1994 - intermediar - ale carui faruri lumineaza ceva mai bine decat o lanterna de buzunar. Din ce am aflat pana acum rezulta ca schimbarea lor cu un set nou nu ar imbunatati prea mult situatia, proasta iluminare fiind se pare o "boala" a acestui model de Passat.

Asadar, ce as putea face pentru a nu mai avea "emotii" pe timp de noapte? Se poate monta un sistem xenon cu lupa, sau ceva care sa ofere o luminozitate corespunzatoare? Precizez ca si oglinda farurilor prezinta un grad destul de mic de reflexie. Se poate reface cumva oglinda matuita ?

Va multumesc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
asa ca imi raman doar doua variante... 1. Angel-Eyes de la HID(ca a lu ICE)care se monteaza in farul Stock....... si 2. Faruri cu lupa si Angel-Eyes originale Hella (Celis Upgrade).... restul sunt chinezisme parerea mea...

Nici Celis Upgrade nu sunt prea grozave. Bila neagra!! Se arde angel eyesul pe partea dreapta.

Eu am patit-o..si din cate am citit pe forum la aproximativ 80% dintre cei care au cumparat aceste faruri li sa ars angel eyes-ul pe dreapta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si cat ai dat pe faruri? Cele la 22 mil cum sunt ??

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Desprea alea vorbeam!!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...
mario zaccaria

Faruri angel eyes foarte bune am vazut si pe golf 4 sunt de la JOM( www.jom.de ) si care sunt tari pe toate planurile, cele de la jom sunt identice cu cele de la SONAR cum are Rudolf cu o bora variant verde si arata f cool

Am atasat o poza cu niste faruri de pe un golf 4 surprins in Timisoara, sper sa nu se supere propietarul

Cele din poza sunt de la Sonar dar eu as recomanda de la jom pt ca sunt nemtesti

post-11072-1175546541_thumb.jpg

post-11072-1175547002_thumb.jpg

Modificat de mario zaccaria
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

O nedumerire la G 4, cele de la IN-PRO cum sunt, stie cineva? Am o oferta de 2 modele, cele model Golf 5 si cele cu angel eyes, interior negru, lupa si proiector. Merci.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!