Jump to content

Lumina de interior de la W8


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

a-ti putea sa mai postati odata pozele..pt ca nu mai sunt

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cum nu vezi pozele? Ca eu chiar acum ma uit la ele. :wub: In fine, ieri am avut ceva de lucru pe-acolo si m-am uitat la firul acela. In mufa aia de la regulatorul de lumini, gasesti 5 fire parca, din care unul are culoarea gri cu o linie albastra. El este firul in cauza.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Ce fel de rezistente ai montat in serie cu LEDurile? Si mai pune o data pozele, nu mai sunt :rolleyes:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce fel de rezistente ai montat in serie cu LEDurile? Si mai pune o data pozele, nu mai sunt :)

Pe mine ma intrebai? :)

Cel mai bine pui cate o rezistenta de 1Kohm la fiecare LED si un semireglabil de 4,7Kohm in serie cu toate laolalta. Semireglabilul te ajuta sa-ti reglezi luminozitatea cum doresti, iar rezistenta de 1K iti protejeaza LED-ul daca dai semireglabilul pe minim. Daca vrei mai multe detalii, mai povestim.

Cu ce ai dori poze (legaturi, amplasarea LED-urilor, etc.)? Daca nu raspund, nu sant pe-aici, dar in cursul zilei de azi raspund. :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Deci ai in total 5,7 kohm. Eu ma gandeam sa le pun pe firul de la regulatorul de lumini din bord si o rezistenta de 8 kohm, crezi ca mai e nevoie de semireglabil? Pune si tu poze cu produsul finit si cu lampa desfacuta, sa ma inspir :( Mersi

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Hmm... poze cu lampa desfacuta nu am decat cu produsul fini, dar o sa incerc sa fac pe luni ceva poze mai de actualitate.

Legat de rezistente, ai 5,7Kohmi pe minim, ca pe maxim vei avea 1Kohm. Nu ai de unde sti cat de tare iti vor lumina LED-urile, asta depinde de la LED la LED. Eu zic sa faci asa cum am zis in ideea ca poti regla totul din semireglabilul ala, ca sa nu arda mai tare sau mai slab decat luminile din bord. Eu am ajuns la valorile astea dupa multe incercari, iar acuma am ajuns la acelasi nivel de lumina ca si al beculetelor din bord. Oricum te legi pe firul de la dimmer, care iti regleaza intensitatea si cand vei regla intensitatea la luminile din bord, iti va regla si la cele din plafoniera. Eu asa am facut si sant extrem de multumit. Am uitat sa zic, ca semireglabilul e multitura, ca sa poti regla mai fin intensitatea.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

cosmin_acn: Pune cateva poze cu ce ti-a iesit, te rog, ca nu se mai vede decat o poza de la postul #25 :icon_thumright:. Nu era mai simplu si mai ieftin sa pui direct de W8?

Unde si cu cat ati mai gasit plafoniere de W8?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cost aproximativ 50-100.000, adica pretul LED-urilor

O plafoniera de w8 e in jur de 2 milioane.

Sincer, pentru cateva leduri nu cred ca merita banii plafoniera de w8, plus ca mare parte din munca de montaj o faci si daca pui tu 2 leduri sau daca pui direct plafoniera de w8 (tras fir, legaturi etc)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana la urma, plafoniera de W8, are in plus doar ledurile alea 2 rosii? Care e rolul lor concret? Nu lumineaza mai bine plafoniera de w8, ma refer ca face lumina mai alba si mai puternica? Ledurile albastre din link-ul asta, au fost atasate anterior sau asa sunt ele?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Plafoniera de W8 are in plus cele 2 LED-uri rosii si lumina din butoane. Rolul clor 2 LED-uri rosii este de a-ti lumina usor zona schimbatorului, fara a te deranja pe timp de noapte. Normal ca nu lumineaza mai bine plafoniera de W8. Doar e aceeasi mancare de peste. LED-urile albastre ce le vezi acolo sant home-made. Si eu am acelasi lucru pe plafoniera mea actuala.

Si cum spunea si KLF, pentru cava LED-uri in plus, nu merita sa dai banii aia.

Aveti aici si 2 poze cu "lucrarea" mea, cele facute noaptea, n-au iesit bine, ca era slab aparatul, dar o sa fac cu un alt aparat in zilele urmatoare si o sa le postez. E cam dezordine cu firele, dar nu se uita nimeni in interior. ;) Un lucru ce as vrea sa-l fac ar fi sa dau cu putin silicon pe ici pe colo ca sa prind firele sa nu am "greierasi" pe-acolo. Eu am gaurit si cele 4 adancituri in butoanele laterale si am bagat si acolo cate 2 LED-uri dreptunghiulare, ca se vad super noaptea. Normal, plafoniera nu e vopsita pe dinauntru. Eu am vopsit-o cu un spray argintiu-oglinda, ca m-am gandit ca o sa lumineze mai intens. Si poate chiar asa e. Nu-mi dau seama. Am izolat tot ca sa nu vopsesc decat exact ceea ce trebuie. Atentie doar ca pe urma trebuie stearsa cu un pic de diluant vopseaua din partea de mijloc, unde o sa reflecte LED-urile albastre, ca altfel nu se "imprastie" lumina de la ele in mod corespunzator. Am experimentat eu treaba asta. Nu stiam de ce dupa vopsire, lumina albastra era mai aiurea, se vedeau doar LED-urile punctual, si nu o lumina albastra difuza, imprastiata in tot compartimentul ala. Deci pentru cine nu pricepe cum sta treaba, mai bine lasati-o nevopsita.

LE: Mare grija cand gauriti plasticul acela gri ce vine la suprafata! E foarte casant si se crapa foarte-foarte-foarte usor. Oricum, rezultatul merita pe deplin efortul depus. ;)

post-8441-1178081752_thumb.jpg

post-8441-1178081766_thumb.jpg

Modificat de c o s m i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Mai am niste poze pentru cei interesati. Nu a fost prea bun aparatul, nicicum n-am reusit sa-l fac sa stea nemiscat, dar va dati voi seama despre ce e vorba. E o poza si per ansamblu de interior. Evident rosul este rosul pe care-l stiti, si albastrul, la fel, doar aici par mai galbene.

post-8441-1178167558_thumb.jpg

post-8441-1178167565_thumb.jpg

post-8441-1178167569_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

misto plafoniera , cred ca merita sa te chinui un pic sa o faci decat sa dai bani ,

asta bine inteles daca nu esti pretentios !

as vrea sa pun o intrebare :icon_thumright:

ai in poza in care apare tot interiorul un display albastru in centrul parbrizului

la baza inferioara ( pe ax oglinzii dar in partea de jos a parbrizului )

ce este ? este cumva diplayul de la un car kit nokia 616 ?!

Multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Aaa, ala e detectorul de radar. ;)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 months later...

W8 :) ;) Incredibila masina asta :| Cand o sa-mi strang bani..(de benzina...ca suge cam mult :P) sigur asta va fi masina pe care mi-o voi lua ;) Acuma dupa cum vedeti am un 1.9 TDI..cam lentutz :P Dar W8...este de vis..pur si simplu masina perfecta pentru mine :)

Zilele astea am gasit pe net un filmuletz cu el..cu sunetul motorului..si cu masina un pic lasata (eu zic ca arata super bine) Pentru cei care inca nu l-au vazut..le urez vizionare placuta :P

Si pe final..ca sa fiu on-topic..ca deocamdata n-am posibilitati de a lua un w8 :) Cam cat ar costa toata afacerea cu luminile ? (Daca ati mai scris..imi cer scuze..dar nu am avut foarte mult timp sa citesc tot :-S...am avut un accident si tot pe drumuri sunt..cand la asigurari..cand la service..)

Modificat de 50rio
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 7 months later...

O curiozitate ....

Mi-am pus si eu o plafoniera de W8 si pe langa mufa care trebuia inlocuita mai are acolo ceva cu 2 fire, are o mufa si o parte care este atasat pe plafoniera, acolo unde este acel grilaj al plafonierei. Stiti ce este acel `ceva` ?

Mersi

Modificat de FLORO
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Eu asa stiu ca ala e senzor pentru climatronic, sa monitorizeze temperatura si la nivelul ala. Insa n-am vazut la nicuna care sa il aiba. Si nici instalatia pentru el.Poate la W8 au bagat si asta.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ce e interesant este ca eu nu am climatronic, senzorul ala imi era pe vechea plafoniera insa l-am luat de pe ea si l-am putut monta si pe cea de W8. Sa aiba legatura si cu A/C manual oare?

Nu stiu.

Eu oricum l-am pus la loc.

Aceeasi chestia am gasit-o si la un Golf 4 (la care i-am pus de asemenea plafoniera de W8).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

C o s m i n

Ma gandesc ca exista unele microfoane de carkit care pot fi puse acolo. Daca nu ai climatronic, ma gandesc ca or fi pus vreun microfon. La mine e o bucata de burete in locasul ala.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La o plafoniera normala, nu W8 in dreptul acelor gaurele exista microfonul de la carkit, eu am facut proba si ala e acolo sus. Poate chiar daca nu mai ai carkit-ul pe masina e posibil ca masina sa fi fot echipata cu asa ceva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cred ca asta e, masina cand am luat-o avea suport pt car-kit, insa cred ca vanzatorul l-a luat jos, dovada ca acum in partea dreapta am un plastic atasat de bord care arata ca dracu :Driver: .

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
Nu, nu merge becul de Dacie. Merge bec fara soclu, sa tai jos becul vechi, sa-l lipesti pe asta, dar e foarte mult de lucru. O vreme am facut asa, pe urma, le-am dat jos pe toate si am pus LED-uri.

Cum ai reusit sa faci calumina de la plafoniera sa fie albastra?leduri?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

leduri?

Exact. Studiaza topicul asta si o sa descoperi mai multe.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Foarte frumoasa masina! Te admir, pentru munca depusa. Imi doresc si eu sa lucrez cate ceva pe la masina mea, dar stau foarte prost cu timpul si cu locul. Nu imi prea vine sa ma apuc in fata blocului de demontat si bibilit. Bafta in continuare si sper sa ne mai incanti ochiul cu ceva nou. Drumuri bune!

Modificat de T E N N Y
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Putin :Driver: dar tot legat de lumina de la W8 am o intrebare. Cum pot face sa se aprinda stopurile de frana ca

Adica ambele cercuri sa se aprinda complet la franare?
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!