Jump to content

Lumina de interior de la W8


SRV-JM
 Share

Postare recomandată

In America nu exista stop de ceata. Dar se poate face si la noi renuntand la stopul de ceata. Se duce curent si la celalalt pin al fiecarui bec din post.

Modificat de Al Bundy
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

As vrea si eu sa imi montez asa ceva la mine...dar am o problema.....luminitele alea rosii(lumina ambientala) o am deja pe oglina retrovizoare (fiind oglinda cu senzor de ploiae si heliomata are si aceasta functie cu luminele acestea).....problema este ca am si trapa si plafoniera asta difera de una normala ca are si acel "rotor" cu care actionezi trapa .....as vrea si o plafoniera de asta (sa am 4 luminite de alea)....exista asa o plafoniera ...???

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Salut!

Date te intereseaza plafoniera de W8 ia legatura cu Volksman de pe forum, te poate ajuta 100 %, cu cod , pret, etc.

Eu mi-am montat o astfel de plafoniera pe un B5, sunt super incantat, si merita toti banii.

Atentie! la achizitionarea sa cumperoi si partea de conectica (mufe de adaptare si pini)

Bafta!

Modificat de C o s m i n
Nu mai da quote la mesajul anterior. Foloseste butonul ADD REPLY !
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Astazi mi-am modificat plafoniera adaugandu-i 2 leduri rosii.Seamana cu cea de W8, insa sunt fff multumit ca am s eu lumina ambientala.Pot regla si intensitatea luminii o data cu restul luminilor din masina.

post-15422-1286805376_thumb.jpg

post-15422-1286805382_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

revin cu cateva poze cu plafoniera montata pe masina:

post-15422-1286825708_thumb.jpg

post-15422-1286825741_thumb.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

salutare , imi poate spune si mie cineva unde gasesc o plafoniera w8 mai ieftina, pe net am gasit doar la 70 de euro

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La reprezentanta e 210 RON. Mi-am cumparat eu acum 2 luni. Cu mufa si fire iesi undeva la 260 RON.

Mai poti lua de la dezmembrari, dar modelul W8 este mai rar, plus ca plafoniera e printre primele piese care se vinde ...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

SAL. Hai sa mai actualizam putin postul asta....Cosmin sau rares F sau oricine imi poate raspunde la intrebare, vreau sa imi modific si eu plafoniera dar am o dilema, am inteles dau gauri pun ledurile etc. dar unde trebuie legate ledurile ca sa se aprinda odata cu celelalte leduri din bord, presupun ca la mufa aceea care se conecteaza la plafoniera, dar pe care pin sau cum. Daca as primi raspunsul cat mai repede ma apuc si de treaba, si inca ceva luminatul meu este pe verde, sa pun leduri verzi in plafoniera sau tot rosii? ms

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Acum, de care sa pui... alegi tu. Ca idee, la Superb1, tot interiorul este pe verde, dar ledurile ambientale - cele doua din plafoniera - sunt tot rosii.

Ca sa se aprinda ledurile pe pozitie, trebuie sa-ti tragi fir (+12v) de pe pin-ul 17 (fir albastru/gri) din mufa blocului de lumini (comutatorul de lumini), masa o iei de pe plafoniera.

Modificat de F l o r i n
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca tot te apuci sa ,,strici'' plafoniera, iti dau un sfat... pune led-urile ingropate, astfel incit sa nu le vezi pe ele ci doar pata de lumina data de ele .... cu ele asa la vedere este tiganeala ( fara suparare )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Lucian...am sa tin cont de sfatul tau, sincer oricum am gandeam sa se ingrop putin, vreau sa fie la acelasi nivel cu plafoniera.

Ms Florin ptru explicatie, pe unde ai tras tu firul acela +12V? (cred ca prin stalpul acela din stanga)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Exact, se trage pe sub stalpul din stanga soferului, pe sub capitonajul plafonului si iesi exact la plafoniera.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ok ms mult. sapt asta am sa o fac. cred ca cel mai probabil pe sambata ptru ca am sa o fac la un var de al meu care este inginer in domeniu si ma duc sa mesteresc la el, dar pana atunci eu sa am tras firul numai sa punel ledurile si sa facem legaturile. am sa postez aici poze...

Si cred ca tot pe rosu le pun si eu

Modificat de cosm3ngl
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Pune leduri straw hat (cele mai scurte) si nu se vor vedea. Eu am asa am facut si a iesit ff bine. Singurul lucru negativ la mine e ca nu am fost foarte atent si au iesit gaurile putin decalate. Deci mare atentie la gauri. Si leduri daca vrei iti dau eu ca am luat mai multe si am de dat (for free desigur)

PS: daca ai luminite la grilele de ventilatie te sfatuiesc sa te legi acolo si astfel nu te va incurca firul acela cand mai desfaci capacul de sub motor

Modificat de Mihai.Nechifor
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La blocul de lumini sau la reostat. Iar firul il tragi pe sub trim-ul de pe stalpul soferului.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Bloc de lumini,matisat firul cu banda pufoasa - si iese ca de fabrica.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Revin. Am facut astazi plafoniera, am montat ledurile pe ea si mi-a vacut varmiu pe o bucatica de cablaj test un generator de nustiu ce, cica da o viata mai amre ledurilor si nu se ard asa repede...habar nu am explica el pacolo. Atasez pozele facute deocamdata nu este montata pe masina pentru ca nu am tras firul si am niste nedumeriri, m-am hotarat sa-l trag de la fanta de aer din stanga dar nustiu care este +12v si nu am aparat sa-l pot verifica. Daca poate unul dintre voi sa-mi spuna....oricum miine ma apuc sa trag si firul.

POZELE: Din pacate am omis sa fac poza la final si in spate sa vede-ti schema de care vbeam, dar am sa fac miine cand dau iara-si jos plafoniera.Sa imi spune-ti ce parere ave-ti.

Mihai.Nechifor iti multumesc pentru leduri!!! Astept pareri.

2rfd8hd.jpgziszh0.jpgak72h4.jpg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Mihai.Nechifor

Eu nu l-as fi pus si pe al treilea

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

hmmm...nustiu mie imi place cum sta. Vad eu miine seara cat de tare bat. App ce vroiam sa te intreb, imi po-ti face si mie leduri de acelea cum aveai tu? ma intereseaza pentru usile din spate si cred ca si la oglinzi. Daca da sa imi spui ce si cum. Imi po-ti da mesaj pe privat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...

Salut!  Ledurile nu merg alimentate de pe placa plafonierei lipind firele inaintea switch-urilor fara a mai trage un cablu separat pt ele ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

ba da, dar cand le vrei aprinse? cand pui pozitia sau mereu?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

De la dimmerul de reglare intensitate a lumini trebuie legate ca in momentul cand reduci luminozitatea pictogramelor sa reduci si intensitatea ledurilor de la plafoniera.E simpla lucrarea si nu trebuie demontat mare lucru.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

un sfat, asa ca o idee...cum sa dati gaurile pt leduri...

stiu ca un coleg a folosit burghiu sub apa, fiindca materialul plafonierei este casant..

din acest motiv eu am folosit un cui de 6 incins..am dat gaura dinspre partea exterioara a plafonierei spre interior...a iesit gaura perfect rotunda si parca a fost facuta dupa led..

- ca mod de lucru, dupa ce se incalzeste cuiul, aprox 2-3 min, il puneti pe plafoniera si impingeti foarte putin(plafoniera sa stea pe un plan drept, iar cuiul sa intre in ea perfect perpendicular)..el intra mai mult singur, si astfel gaura e dreapta...surplusul de la exterior se taie cu cutter-ul, nu apasati pe cutter, taiati cu grija sa nu zgariati...

 

spor...

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

sau un letcon - dupa aceea se finiseaza cu o minifreza

 

firul de iluminare - se trage din blocul de lumini - se leaga la firul gri/albastru

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!