Jump to content

Golf 6 - Reacție întârziată a direcției


eraser99
 Share

Postare recomandată

Bună,

Am și eu o problema la mașinuță si nu reușesc să îi dau de capăt.

Cam acum 6-700 km direcția a devenit foarte moale. Am senzația ca volanul nu mai e ferm ci mai degrabă are un răspuns întârziat (are un fel de joc elastic la fel ca volanul la un tir vechi). Acest aspect se reflecta pe sosea. Când vreau sa ocolesc o groapa trebuie sa o fac din timp ca altfel nu mai reușesc din cauza întârzierii de reacție a direcției. La fel și când iau o curba mai lunga, trebuie sa tot ajustez direcția de mers (dau de volan ca la raliu) ca altfel din cauza reacției întârziate mașină tinde sa supravireze. Întârzierea de reacție nu este foarte mare dar este deranjantă. Nu pâraie si nu se aud pocnituri nici la volan nici pe sub mașină.

Fac precizarea ca am schimbat anvelopele, le-am echilibrat, am făcut geometria, am schimbat flanșele la amortizor și degeaba. Absolut nici o schimbare.

Am fost la Porsche Nord si am verificat suspensia, frâne, control de rampa (bucșe, brațe etc), tester de calculator (fara nicio eroare) și degeaba. Mi-au zis ca mașina e în parametri. Stiu sigur ca nu mergea asa masina. Are 55 mii km si pana acum 600-700 km volanul era ferm și direcția precisa iar acum parcă merge "ca-n mămăligă" ca să mă exprim clasic.

O fi ceva de la caseta de direcție sau alt ansamblu de la direcție? A mai pățit cineva așa ceva?

Auto: Golf 6, 1.6 diesel din 2010 cu 55.000 km.

Mulțumesc mult de ajutor.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Încearcă sa strângi puțin caseta de direcție.

În ambele părți a casetei sunt doua reglaje. Se strânge 3 mm în fiecare parte.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Cu atât mai mult Dar nu mai mult de 3 mm.
Sună-mă la numărul din semnătura și îți explic exact

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 years later...

Salut,

De ceva timp incoace (2-3 luni), servo directia mea merge din ce in ce mai greoi, nu insuportabil, dar diferenta fata de acum 2-3 luni este destul de sesizabila. Mentionez ca nu se aude niciun zgomot la viraje (nici in mers, nici pe loc), nu am absolut nicio eroare in bord/VCDS, presiunea in roti este ok (initial pusesem asta pe seama cauciucurilor, dar le-am schimbat acum cu cele de vara, si nicio schimbare), nu am fluctuatii de intensitate cand virez (servo inteleg ca este full electrica) am facut si geometria si tot nimic.

Care ar putea fi cauzele posibile si/sau cum le-as putea identifica? 

 

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!