Jump to content

PINIONUL DELCO


strikea
 Share

Postare recomandată

Se poate scoate pinionul de la delco pentru a-i putea fi modificata pozitia?

Eu am incercat si nu am reusit sa-l scot.

Probabil trebuie desfacut motorul in doua.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dar de unde ai tras tu concl. ca nu e bine pus? :)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

se poate scoate, in principiu, cu o anume scula. Si al meu e un pic rotit, tin delcoul un pic sucit si el si nu e nici o problema

PS: nu-l poti scoate fara sa demontezi in prealabil pompa de benzina, tija de actionare a pompei e actionata tot de catre pinionul respectiv

Modificat de RaduI
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Daca e rotit mai mult, adica 180 grade, cum am vazut la o masina :) , pui fisa de la bujia 1 la 180 de grade (unde era fisa de la bujia 3), apoi respecti ordinea normala. Nu mai beneficiezi de avantajul semnului de pe marginea delcoului cind reglezi initial avansul, dar folosesti un bec si se rezolva.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu-i asa mare problema daca nu-i bine pus, vezi ce-au scris baietii mai sus, ca sunt solutii de a corecta aprinderea.

Daca vrei sa-l scoti neaparat, ar trebui sa existe un extractor, dar eu nu am vazut inca asa ceva. Si eu l-am bagat odata gresit si nu l-am putut scoate decit intorcind motorul cu capul in jos (fara a despica demicarterele). Asa scrie si intr-ul manual de reparatie:

Grija mare sa ai cind il pui la loc. Capatul din interiorul blocului motor ar trebui sa stea pe una sau doua rondele (piesa 3, din desen):

In momentul cind scoti pinionul e bine ca rondelele sa nu cada pe drum de pe pinion, ca se duc la plimbare prin carter. Cind bagi pinionul la loc, baga mai intii rondelele prin procedura urmatoare: Iei o surubelnita mare, pui rondelele pe ea, le tii cu mina sa nu se duca, introduci surubelnita pina ajunge la "lagarul" in care sta pinionul delcoului si pe urma dai drumul la rondele:

Capatul pinionului care antreneaza axul delcoului, are un shantz excentric:

Cind introduci pinionul, sa aduci mai intii motorul in pozitie de aprindere la cilindrul 1 (dreapta-fata, din cei 4 cilindri) si sa-l bagi in asa fel incit luleaua sa fie orientata oblic atit pe axul longitudinal al motorului cit si pe planul puliei ("fuliei"), cam la 45 grade:

Dupa cum vezi, e un pic de lucru. Eu, sincer, nu mi-as mai pierde vremea cu asa ceva, e mult mai simplu sa rotesti delcoul (sau eventual sa repozitionezi fishele); doar sa tii minte exact unde sta luleaua cind aprinderea e la cilindrul 1, ca sa nu confunzi 1 cu 3 cind o sa vrei sa reglezi supapele.

Modificat de Osi
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Ia uite dom'le ca este pe hoffman!

Dar e cam scumpa distractia (adica extractia :offtopic: )

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Sau la Mishul ....si mai ieftin

dea domnul sa ajunga sa o confectioneze - e adevarat ca se poate da si un filet in gaurica aia unde sta arcul presor pentru delco si extrage cu un surub potent

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc tuturor.

Cred ca am sa las asa. Este luleaua pe la ora 2, dar nu mai modific.

Am reglat avansul dupa pozitaia ei si las asa.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca ma bag ca musca, dar... la motorul ala de 30 cai de l-am avut acasa am scos pinionul ala cu.. degetul.. ;) am bagat pe gaurica, am apucat de el incet, si l-am extras..

cred insa ca sunt diferente intre blocul de 30 cai si ala normal de 1300..

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

scuze ca ma bag ca musca, dar... la motorul ala de 30 cai de l-am avut acasa am scos pinionul ala cu.. degetul.. :P am bagat pe gaurica, am apucat de el incet, si l-am extras..

cred insa ca sunt diferente intre blocul de 30 cai si ala normal de 1300..

Am incercat si eu cu degetul la al meu - n-a vrut

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Si eu l-am avut sucit. Din pacate nu puteam sa il las asa pentru ca nu imi permitea sa reglez avansul. Am desfacut tot de era de desfacut si am incercat sa scot pinionul cu o bucata de lemn: se ia o bagheta se ascute corespunzator, se spala pinionul cu unspray degresant si se ifinge tare bagheta in gaurica aia, ar trebui sa tina putin.

Eu nu am reusit sa il scot de tot, insa am reusit asa sa il scot de pe roata dintata, apoi am calculat cat trebuie sa rotesc motorul si l-am rotit astfel incat atunci cand am bagat pinionul la loc a picat la fix.

Recomandare: oricum tre sa dai jos pompa de benzina ca sa scoti tija. Pe gaura aia poti sa bagi un degetel si sa te ajuti sa impingi pinionul.

Al meu nu a iesit pentru ca tinea putin in bloc.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Al meu e 34PS (adica a fost... :blink: ), dar cred ca e cam la fel. La vremea aia m-am luptat vreo doua ore sa-l scot (cu degetul, cu surubelnita magnetica si apoi cu un patent-cioc) dar m-am dat batut si am intors motorul cu capul in jos.

In plus, as fi de parere ca e riscant sa il scoti fara sa intorci motorul. Daca saiba aia nu ramine lipita ca lumea de pinion si pica pe undeva prin motor?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

In plus, as fi de parere ca e riscant sa il scoti fara sa intorci motorul. Daca saiba aia nu ramine lipita ca lumea de pinion si pica pe undeva prin motor?

Mmmhhhhmmmm! Tocmai aia ma preparam sa zic!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!