Jump to content

Service Decontare Directa Euroins


mihaibzgica
 Share

Postare recomandată

Va salut.

In urma unui nefericit accident usor cu o persoana ce avea RCA la EUROINS am suferit 2 avarii: aripa dreapta spate zgariata si bara zgariata - ambele zgarieturi mai profund de grund. Dupa aproape 3 luni de zile este momentul sa o repar la un service cu decontare directa EUROINS.

Am primit o lista cu service-urile partenere si sincer nu stiu pe care sa il aleg. As prefera unul din sector 6, astfel ca am restrans lista la urmatoarele 3: 

- Car Expert Parts - Str Drum Sabareni nr 26 
- Roris Impex - Valea Lunga nr 15 
- Cars Tuning - Preciziei nr 3 
 
Nu am gasit review-uri relevante despre nici unul din ele. As dori sa ma ajutati cu un sfat in privinta alegerii service-ului.
 
PS: am atasat lista service-urilor partenere primita de la EUROINS.
PS2: suma pagubei este evaluata la 918 lei: manopera 341 + materiale vopsitorie 577
 

post-113037-0-63559900-1434006557_thumb.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la avaria ta e mai avantajos sa o faci in regie proprie (500-550 lei vopsit elementele) sau sa te duci la un service cunoscut sa platesti, apoi ei sa iti deconteze suma.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

la avaria ta e mai avantajos sa o faci in regie proprie (500-550 lei vopsit elementele) sau sa te duci la un service cunoscut sa platesti, apoi ei sa iti deconteze suma.

 

Exact cum spune si Muale, este mai avantajos sa mergi cu regie proprie. Costul de vopsire al unui element este intre 250-300 ron, avand in vedere ca ai 2 elemente poate te alegi si cu o reducere :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Va multumesc pentru feedback. Momentan nu dispun de bani si prefer varianta cu decontare directa. De asemenea, nu urmaresc realizarea vreunui castig din situatia prezentata.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Parerea mea, alege regie proprie si o repari cand primesti banii. Presupun ca masina functioneaza corect si cu cele 2 zgarieturi :).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Va salut.

Am ales pana la urma service-ul CARS TUNING de pe B-dul Timisoara. M-am programat pe data de 29.06.2015 (luni), mi s-a zis ca va sta pana pe 01.07.2015 (miercuri).

Va tin la curent cu rezultatul

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am si eu o intrebare, nu-i tocmai off topic dat fiind ca una din masinile noastre a fost lovita de o alta cu rca la Euroins, asadar costul de 250 - 300 lei per element revopsit, mai sus mentionat, reprezinta doar partea de vopsitorie sau include si (daca-i cazul) indreptarea tablei si chituire ?

Altfel spus, cam care ar fi costul mediu/decent/rezonabil pt reparat si vopsit elementul de caroserie ?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Din câte știu eu, reprezintă doar partea de vopsitorie pentru un element ce nu necesita vopsea pretențioasă. Pentru un element vopsit cu vopsea perlata sau xiralica (sper ca am scris corect) , se ajunge și la 500 de lei. Dacă este și de reparat, prețul creste în funcție cât este de reparat.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 2 weeks later...

Am ridicat masina azi de la service. La prima vedere vopsitul pare impecabil, vreau sa o spal ca sa vad diferenta si o sa pun poze "inainte/dupa". Coincidenta sau nu, cand am luat masina, am observat martorul de motor aprins in bord (cel cu gazele/sonda/etc). Am fost la ei, i-am intrebat daca au umblat si pe la motor, raspunsul a fost unul negativ. Am masina din 2012 si e prima data cand se aprinde acel martor, ultima alimentare a fost la Petrom Baneasa. Mi-a citit eroarea cu testerul, "amestec bogat", a dat din umeri si a anulat-o...

Momentan nu a mai aparut, dar sa vedem cum evolueaza...a naibii coincidenta. :dry:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Asa a fost si la mine impecabil,dar din cauza ca era "noua" vopseaua pe masina se vedea diferenta foarte foarte putin la soare! Solutia? Un polish simplu..vezi ca dupa vopsire mie mi-a spus sa nu o spal 1-2 saptamani sau daca o spal sa nu aplic presiunea foarte mare pe partile vopsite.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Nu este recomandata spalarea imediat dupa vopsire.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Masina a fost gata in data de 02.07.2015, acum suntem in 06.07.2015. Care e perioada minima recomandata inainte sa o spal?

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Dupa cum se poate observa, discutiile sunt mai mult tehnice.

Topicul se muta in aria Service-uri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!