Jump to content

1997 US Passat B5


MyKe

Postare recomandată

Nu, am pus ceva Delphi, asta s-a gasit in weekend. Erori marunte, de la actuatori, chei, switch-uri etc. Pe motor nu s-a putut conecta, insa.  :dry:

Link către comentariu

Multi avem VCDS-uri prin bucuresti - merita sa verifici, pentru linistea ta.

Modificat de mad_kat
Link către comentariu

O sa-mi cumpar si eu o interfata. Aveam una simpla in urma cu 2 ani, cu care reusisem sa ma conectez la Passatul "socrilor", insa am dat-o.

Link către comentariu

Aseara am oprit sa alimentez si, desi rezervorul era un pic mai sus de jumatate (pe ceas), au intrat 40 de litri. Dupa 550 Km (dintre care 150 urban), rezulta un consum de 7.2 L/100 Km. Not bad!

 

Acum probabil si indicatorul ala de combustibil e busit.  :dry:

Link către comentariu

Mama, si cand o sa-mi iau interfata, n-o sa stiu ce sa verific prima data.  :lol:

 

Pai mai un tablou de bord de rezerva, in mile, l-am lasat la tara.

Link către comentariu
Master_Blaster

Misto masina si greu de crezut ca e din 1997. :D Nu-si arata varsta.

 

Poti incerca o cutie de filtru k&n 57s s-ar putea sa incapa in locul ala. Am una si daca vrei iti pot da dimensiunie exacte.

Link către comentariu

Cam mult lemn prin masina, volanul mie mi se pare groaznic. Si nuca de la schimbator pare cam inalta, nu te incomodeaza?

 

In rest, masina e boboc. Fisa dyno arata foarte bine, sunt impresionat de cum incarca turbina. Chiar daca face full boost undeva la 2300RPM, la 2000RPM ai deja peste 300NM ceea ce e super tare.

Link către comentariu

Culmea, mie imi place volanul. De gustibus.. :) In poze mi s-a parut si mie inalt schimbatorul, insa in realitate e chiar OK.

 

Si da, se prezinta foarte bine motorul.

 

Misto masina si greu de crezut ca e din 1997. :D Nu-si arata varsta.

 

Poti incerca o cutie de filtru k&n 57s s-ar putea sa incapa in locul ala. Am una si daca vrei iti pot da dimensiunie exacte.

Mersi. Nu cred ca incape, dar daca o poti masura, raman dator. E de Passat a ta? Mai am 1 cm intre turbo si filtru, e doar o tabla de protectie intre ele.

Link către comentariu

Pai mai un tablou de bord de rezerva, in mile, l-am lasat la tara.

Pai daca ala e originalul si e bun, se poate manevra din niste adaptari, schimbi folia si aia e treaba (pe aici multi au pus ceasuri mai destepte de uk si setate pt europa apoi)

Barca asta a traversat oceanul?

Link către comentariu

Nu, a fost "transformata" de primul proprietar. :)

 

Tabloul original (in mile) nu e cu maxidot.

 

LE: Tocmai am aflat ca discurile fata sunt de 312 mm.  :D

Modificat de MyKe™
Link către comentariu

Aspecte care nu-mi plac:

- filtrul sport; nu am ce altceva sa pun in locul lui, asa ca nu-mi ramane decat sa-l inlocuiesc cu unul de calitate.

- o mica scurgere de ulei la conducta de racire a turbinei; pe asta o rezolv azi.

Am rezolvat cu filtrul, am luat un kit de curatare de la K&N si mai merg putin cu actualul filtru. Am vrut ceva universal de la K&N (cautat dupa dimensiuni) dar vine abia in 8-9 saptamani, inexplicabil. De mentionat ca debitmetrul avea pe plasa din "amonte" multa mizerie uleioasa, ma mir cum mai trecea aerul pe-acolo. Ma gandesc sa-l dau jos si sa-l curat si pe el. Il afecteaza cu ceva?

 

E modelul de aici:

 

http://www.epiesa.ro/galerie_2015.php?dir=16&poza=89043.jpg

 

Motorul pare sa fi inghitit multa mizerie. :( In afara de schimbarea filtrului cu unul mai bun si de curatarea debitmetrului, nu stiu ce sa mai fac. Sugestii?

 

De asemenea, am rezolvat si cu scurgerea de ulei de la conducta de tur a turbinei.  :icon_thumright:

Link către comentariu

ai putea sa incerci o curatare a debitmetrului cu izopropilic - insa, daca masina trage si asa bine, posibil sa nu se schimbe nimic dupa curatare

Link către comentariu

Mersi! :)

 

ai putea sa incerci o curatare a debitmetrului cu izopropilic - insa, daca masina trage si asa bine, posibil sa nu se schimbe nimic dupa curatare

Nu ma astept sa se schimbe ceva, trage foarte bine si consumul e OK.

Link către comentariu

Si bineinteles, ma repet - o diagnoza si niscai loguri o sa iti spuna multe despre masina. Cine stie, poate este capabila de si mai bine daca aduci in parametri unele componente (cum ar fi debil' asta de care se tot vorbeste :D )

Link către comentariu

Cred ca suntem colegi de cladire de munca ca de cateva zile tot vad masina parcata prin zona. Arata foarte bine pentru varsta ei si interiorul face toti banii.

Link către comentariu

Da, i-a luat locul batranului E34. Ce mica-i lumea. :) Multam!

Link către comentariu

Tractorasul a trecut cu bine, ieri, de autentificare. Tre' sa recunosc ca am avut ceva emotii.  :vaidecapulmeu:

Link către comentariu

Pentru ca automobile si pentru ca roti mari (ca sa nu le insir pe alea care nu se vad de afara).  :D

Link către comentariu
  • Vizitator a închis acest topic
Vizitator
Acest subiect este închis acum şi nu mai pot fi adăugate alte postări.
  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!