Jump to content

Planetare - probleme


adrianf
 Share

Postare recomandată

Verifica daca burduful este spart, daca este spart ,el a ramas fara vazelina si incepe sa bata din ce in ce mai tare.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 months later...

Pentru ca n-am gasit o rezolvare la problema mea, incerc si aici. Cand am luat masina facea clanc clanc la schimbarea vitezelor de la 1 la 4 si invers. Am fost la service si mi-au zis ca e de la axul intermediar, are joc. Am schimbat axul, am pus GSP, care cred ca nu e chiar bun, dar tot se mai aude clanc la schimbarea 1-2,  2-1 sau cand bag a-ntaia de pe loc. Vazusem ceva mai sus ca s-ar suda axul de adaptor, dar nu prea am inteles unde si cum si nici poza nu am gasit pe undeva. Daca mi-ar putea explica cineva cum se face, as fi recunoscator.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pana imi raspunde careva, as mai avea ceva dileme: daca se sudeaza, nu afecteaza in timp canelurile din cutie? Sau daca adaptorul e prins de cutie cu acel surub, aparitia jocului o fi estompata? 

Nu se poate da o gaura transversal prin adaptor si ax si dupa aceea introducerea unui splint (bolt) cum era la planetarele de Dacia 1300? Astfel ar fi mai usor de demontat si nu trebuie taiat cu flexul in eventualitatea inlocuirii axului intermediar.

Am vazut ca la Sharan pana in 2000 axul intermediar este dintr-o bucata, fara adaptor. Oare nu era mai bun sistemul ala? Nu ar mai fi avut unde sa apara acel joc enervant intre ax si adaptor. Ce puncte slabe avea sistemul vechi?

Daca totusi eu am pus piesa noua pe masina de ce totusi are joc in continuare? Atat de proasta e marca asta GSP incat de noua are joc?

Sper ca totusi sa mai citeasca cineva acest topic ca poate voi primi si eu ceva raspunsuri.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Salut,depinde cum prinzi piesa(gsp),sa nu mai faca clan-clan trebuie schimbata si piesa din cutie(sunt uzati si dinti din el),cu sudura e loterie,incearca daca poti si fa ce ziceai tu(gaura si stift).

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc frumos, o sa incerc cu stift, sa vad ce-mi iese.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Cu stift nu merge, la sudat nu ma pricep asa ca voi schimba axul intermediar din nou. Imi recomanda cineva in producator de incredere? Cu GSP m-am lamurit.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 4 weeks later...

Îmi apăruse și la sharanul meu o uruială pe față, la accelerare, la viraje ușoare și chiar în linie dreaptă la fiecare denivelare. Era de la planetara din dreapta care e din doua bucăți, și are un rulment intermediar. A fost înlocuit acest rulment destul de ușor, fără a demonta fuzeta și planetara mobilă de lângă roata din dr. Nu a trebuit să fac alte modificări/sudări, îmbinări cu știfturi, tăieri. Acum totul e ok. Nu mai huruie. Aș vrea să fie mai înaltă puntea fața, am cumpărat flanșele și rulmenții, dat nu am găsit un chit de supraânălțare, așa că mai merg cu piesele noi în portbagaj până găsesc soluția optimă să înalț puntea față macar cu 5 cm. Aștept sugestii da la cei care au reușit înălțarea părții din fața a mașinii.

Modificat de vdragos
Spam
Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 10 months later...

La Sharan din 2007 cu  220 mii km am inlocuit din prostie axul intermediar ca mi s--a parut ca vibreaza in decelerare... Probabil a fost o prostie sa il schimb.. Am.pus Meyle la vreo 500 lei (original e vreo 1800) acum un an;  dupa vreo 30 de mii condus normal a aparut un clinchet, un greieras,  in acea articulatie a.axului intermediar cand nu e in sarcina, de la vibratiile motorului.  Un sef de service a zis ca e problema clasica si ca e o bucsa acolo care se poate schimba.  Asta ramane de vazut. Sper sa nu intre praf.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 year later...
georgemarcu53

Buna ziua,am un sharan din 2001 AUY care face zgomot ca de rulment la deplasare. Am verificat palnetara si nu am gasit uzura,dar am gasit joc intre planetara intermediara dreapta si cutie.Am demontat intermediara care este de modelu acesta iar de cumparat am gasit ca in a 2a poza.Poate fi montata in locul modelului          image.thumb.png.f706a2b3ef9404b7c839419dd2419ffa.pngl

planetara.jpeg

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Trebuie sa mearga. Asa am si eu la sharan AUY 2003 -> modelul de mai jos. 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...
georgemarcu53

Buna ziua, am demontat planetara intermediara (carcasa tip abajur), dar nu stiu cum sa scot axul din abajur, pentru a inlocui rulmentul. Trebuie presa sau prin bataie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!