Jump to content

Consum ulei


Tepes Voda
 Share

Postare recomandată

revin ...dupa acesti 7500 km parcursi am constatat ca a trebuit sa adaug 250 mlg ulei .Stiind ca motorul are cam 300 000 km intreb : cat consuma o masina noua in mod normal ? :D in rest toate cele bune

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

La un consum mediu de 7 % eu zic ca e normal sa-ti consume doar 250 ml de ulei(daca stii tu sigur ca e atat).

:D cum pot sa scoata altii consum de 7 % ca eu nu reusesc drept ca nici nu ma chinui prea tare :P

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 1 month later...

Apoi daca am facut revizia inainte sa plec din tara si am vazut cat era uleiu..cu motorul oprit de ceva vreme

apoi am facut verificarea la revenirea in tara dupa 7500 km in acelasi loc si in aceleasi conditii.Atata am adaugat , numa 250 ml de ulei

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

eu am o banuiala cum scoate 7%. Mai nou m-am invatat si eu cu a mea 8.5-9%. Adica aproape de idealul din manual.

Treaba e simpla: cruise control (daca incerci sa tii viteza constanta din pedala, chit ca ochiometric reusesti, consumi cam cu 1.5-2L mai mult, e o constatare pe a mea) si pneuri cu presiunea corecta. Plus carburanti din vest.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

250 ml la km astia e super ok. Cu consumul nu stiu ce sa zic. Dar presupun ca ai mers cu ceva peste 120 km/h. SI masina incarcata. Zic ca e in regula. Se putea mai bine insa cu riscul de a o lungi mai mult pe drum.

Si mie mie dor de strazile de afara.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Am facut cam 7500 de km in concediu si datorita tempomatului vreau sa va zic ca am facut si 1000 de km pe zi fara sa simt (de obosealae vorba nu ca-s eu nesimtit) :D

Sharanul tau merge pe magneti ca trenurile alea japoneze sau pe perne de aer ? :D

Vreau si eu!

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Adica a facut prea mult ? Sau o fi ceva legat de suspensie ? :)

La drumurile de afara e mult mai lejer de condus, chiar si cu suspensie tare :lol:

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 8 years later...

buna am un sharan din 2000 motor 1.9 auy trag platforma cu el si incarcat la 120 la ora imi creste temperatura la ulei la 120 grade. problema e ca creste foarte mult consumul de ulei. si numa cand sunt incarcat creste temperatura la ulei in rest imi sta la 90 grade. astept pareri multumesc

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

  • 3 weeks later...

Salut ,

Am un sharan din 2001 1.9tdi  116 cp

Si de la schimb la schimb am consumat 5l de ulei ,asta cu tot cu schimb .

Este normal un consum asa? Avand in vedere ca am umblat cam vreo +800km fara turbina (adica mergea masina dar nu mai intra turbo si la drum mergeam maxim 90 cu turatii de 3000 in treapta  4)

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pai daca schimbul e de 4-4,3 litri...restul de 0,7-1 l e consum ?! 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

E ok consumul de max 1l de la schimb la schimb?Mentionez ca umbland cu diferitee probleme pe la service-uri mai intrebam mecanicii cum e motorul ,,spuneau ca e ok .diagnoza la fel

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Eu zic ca e foarte ok,tinanad cont ca nu mai e in floarea tineretii,si mici scapari pe la egr,traseu turbo,simeringuri supape,etc e normal sa fie.

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Multumesc @andrusel pentru sfaturi.

Vrea sa am grija de motorul asta ,schimb uleiul de obicei la 10.000 desi garantia spune 15.000 dar sunt foarte multumit de el.

 

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pe mine ma omoara consumul de ulei: 1l/1000-2000 km. Am incercat o segmentare dar rezultatul e slab, probabil din cauza ca segmentii nu erau originali. Oricum la 120.000 km se pare ca motorul era deja foarte uzat. Asta e cand pui 1.4 pe masina de 1.6 tone

Link către comentariu
Distribuie pe alte siteuri

Pentru a adăuga comentarii este necesară înregistrarea sau autentificarea

Trebuie să aveţi un cont de membru pentru a adăuga comentarii

Înregistrare membru

Înscrierea unui nou cont de membru. Este foarte uşor!

Înregistrare cont nou

Autentificare

Aveţi deja un cont de membru? Conectaţi-vă aici.

Autentificare în cont
 Share

  • Activi pe această pagină   0 membri

    • Niciun utilizator înregistrat nu vizualizează această pagină acum.
×
×
  • Create New...

 Functionarea acestui site este sustinuta de cele cateva bannere afisate intre posturi. Ar fi o placere pentru noi daca ar fi adaugat site-ul nostru in lista de exceptii ad-block in browserul tau. Promitem si veti vedea ca nu avem reclame intruzive si nici deranjante (nimic cu sunet,video sau all-screen). Multumim!